Ateityje programerių nereiks

Daryti prognozes nedėkingas dalykas, ypač jeigu jos apie ateitį. Tačiau dalykas, apie kurį aš noriu šiandien pakalbėti, yra neišvengiamas ir toks akivaizdus, jog aš net gi nebūsiu pirmas lietuvis, kuris apie tai kalba. Svarbu tik pasirinkti teisingą datą, tai neįvyks šiemet, ar kitąmet, bet tai įvyks.

Atsiprašau už drastišką pavadinimą, išgąsdinau? Gerbiamieji programuotojai, galit nusiraminti - jūsų reikės. Aš kalbu tik apie interneto projektus, gerbiamieji PHP programuotojai - jūsų irgi reikės... kažkuria prasme...

Dabar kiekviena įmonė turi savo susikurtą turinio valdymo sistemą, pas vienus jinai geresnė, pas kitus rankos kreivesnės. Vieni turi daugiau papildomų modulių, kiti mažiau. Bet kuriuo atveju TVS sukūrimas užtrunka daug laiko ir reikia daug programerių darbo, už kurį klientas kaip ir nemoka. Klientui svarbu greitis ir grožis, kokybė internete labai subjektyvi savoka, jeigu nesi specialistas.

Dabar internete pilna atviro kodo projektų: wordpress, drupal, joomla (pridėkit savo mėgstamiausią), kurie yra tikrai nuostabūs ir lenkia dauguma garažinių TVS. Be to jie yra išversti į lietuvių kalbą, jeigu jau taip svarbu patriotiškumas. Nors turbūt svarbiausias dalykas yra beveik begalinės galimybės rinktis dizainą.

Kadangi dabar labai madinga kalbėti apie taupymą, diegiant atviro kodo projektą galima atsisakyti didžiosios dalies programinių resursų. Svarbiausia yra greitis, o kadangi produktas yra gatavas reikia tik parinkti teisingus įskiepius, tai klientą lengviau patenkinti ir jis bus laimingesnis. Kai kurios įmonės Lietuvoje jau pastebėjo šį puikų būdą sutaupyti pinigų, tačiau dauguma jų dar elgiasi neetiškai - diegia atviro kodo TVS kaip savo nuosavą produktą (ir kainą tokią pačią užsiplėšia).

Interneto projektų rinkoje dabar galiojantis verslo modelis vadinasi "paėmiau iš tavęs pinigus ir užmiršau", tai privalo pasikeisti į mėnesinį abonementinį mokestį. Net ir atviro kodo TVS pasitaiko klaidų, tačiau jos yra ištaisomos, o ištaisymus vertėtų įdiegti į visus prižiūrimus projektus, nebent norima, jog pikti kaimynai latviai nuolatos nulaužinėtų svetaines. Klientai to nenori, o kadangi jie sprendžia kam atiduoti savo pinigus, tai ir IT firmos to neturėtų norėti.

Tai kokia ateitis mūsų laukia? Visų pirma gerokai atpigs svetainės sukūrimas, iki 90% jos kainos sudarys originalaus dizaino sukūrimas. Svetainės bus sukuriamos greičiau. Vietoj dešimt PHP programerių bus pasamdyti 2, kurie irgi kažkodėl vadinsis programeriais. Priimant į darbą vis dar klaus ar žinai PHP, tačiau realus, tų vargšų, darbas apsiribos dizaino pritaikymu atviro kodo TVS ir įdiegimu, kuris jau dabar yra kaip bet kurios Windows programos (next, next finish). Aišku, visuomet atsiranda vienas kitas nesusipratęs klientas su nestandartiniais reikalavimais, tokiais atvejais įmonė samdys freelancerį sukurti reikiamą modulį. Tačiau modulių, kūrimas nebus toks dažnas reikalas, jog toms pareigoms samdytų nuolatinį darbuotoją.

Ar yra neigiama pusė? Priklauso nuo to jūs esate klientas ar vykdytojas. Svetainės (savi)kainos sumažėjimas naudingas abiems pusėms. Tačiau dabar įmonės turėdamos savo garažinį TVS pririša klientą ir jam kyla milžiniškų keblumų, kai užsimano kokių nors papildomų galimybių. Kartais net gi kyla didžiulė dilema - kas geriau: ar pirkti naują TVS, kuriame tikėtina, jog bus visos pageidaujamos galimybės (brangiai kainuos), ar ginčytis su dabartine įmone iki pažaliavimo ir tikėtis, jog jie (jūsų dieviškoji didenybė karalius Liudvikas Saulė) teiksis kada nors įgyvendinti prašomus patobulinimus (prarasti klientai/pardavimai kol nėra atnaujinimų). Kai įmonės nuspręs diegti atviro kodo TVS, klientai galės atsipūsti lengviau. Jeigu įmonė ims elgtis kiauliškai, tuomet klientas tiesiog galės išeiti lengvai pas konkurentus. Nenorintys prarasti klientų turės stipriai kilstelėti kokybę ir pagerinti aptarnavimą. Beje, tai pagrindinė priežastis, kodėl perėjimas ant atviro kodo TVS, kurie tikrai daugeliu atveju tobulesni, neįvyks greitai.

Taigi, tokia ateitis mūsų laukia, tik klausimas: kada?

Brukštelk žinutę