Atsukti laiką

Ką darytumėte, jei galėtumėte atsukti laiką atgal? Leiskit man atspėti: eitumėte miegoti? Na, bent jau dalis jūsų taip pasielgė praėjusį šeštadienį: atsuko laikrodžius valanda atgal ir nuėjo miegoti.

Turbūt reiktų pradėti nuo to, jog lietuviškai mes sakome "vasaros laikas", tačiau originalus angliškas pavadinimas buvo "Daylight saving time", kuris žymiai geriau atskleidžia idėjos esmę.

Istorija

Pirmasis laiko persukimą pasiūlė Naujosios Zelandijos gyventojas George Vernon Hudson 1895 metais. Jis dirbdavo pamainomis, o laisvu laiku rinkdavo vabzdžius, todėl jam labai svarbu buvo išnaudoti visą šviesų paros laiką.

1905 metais anglas William Willett pasiūlė savo versiją vasaros laiko versiją. Ir nuo tuomet remiamas politikų bandė įvesti tą laiko persukimo idėją Anglijoje, tačiau nesėkmingai.

Pirmieji vasaros laiką įsivedė vokiečiai ir jų sąjungininkai 1916 metų balandžio 30 dieną. Pagrindinė įvedimo priežastis - taupymas. Savaime suprantama, kad karo metu kai visų resursų trūko, švaistyti šviesų paros metą, kuriuo galima gaminti ginklus tikrai neprotinga. Vokiečiu pavyzdžiu ne už ilgo pasekė visa Europa. O 1918 vasaros laikas buvo įvestas ir Amerikoje.

Andrikienės laikas

Nuo 1991 metų Lietuvoje buvo įvestas 2-osios juostos laikas t.y. 2 GTM, tačiau 1998 m. kovo pabaigoje Europos reikalų ministrės Laimos Andrikienės iniciatyva Lietuvoje buvo įvestas pirmos juostos laikas. Andrikienė motyvavo tokį sprendimą, tuo kad didesnioji Europos dalis gyvena būtent tuo laiku ir lietuviai gyvendami tuo pačiu laiku taps greičiau europiečiais.

Tačiau praktiškai pamačius, jog temsta 15 valandą greitai laikas buvo atšauktas. Vienintelis dalykas ko buvo pasiekta, tai kad Laimos Andrikienės vardas įėjo ilgam į istoriją, deja, neigiamu atspalviu.

Gerai tai ar blogai?

Vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą negalima.

Daugiausiai iš to laimi golfo klubai, kadangi žmonės po darbo šviesiu metu gali nuvažiuoti pažaisti. Tačiau vėlgi žvelgiant į Lietuvos perspektyvą, kiek iš jūsų žaidžia golfą?

Labiausiai pralaimi ūkininkai, nes nei gyvūnai, nei augalai laikrodžio nepersuka. Mes visi puikiai žinom, jog Lietuva žemdirbių kraštas, tačiau kad jie dėl to streikuotų kažkaip negirdėjau?

Ar yra ekonominė nauda? Buvo atliktas ne vienas tyrimas, tačiau jų rezultatai prieštaringi, vieni teigia, jog sutaupoma iki 3% elektros energijos, o kiti kaip tik teigia priešingai, jog elektros suvartojimas padidėja.

Pavasari persukus laiką tris savaites padidėja vyrų savižudybių skaičius, o rudenį pasukus laikrodį atgal savižudybių skaičius sumažėja. Taip pat daliai žmonių sutrinka miegas, padidėja avaringumas.

Amerikoje nuo 2 iki 6 val. ryto draudžiama prekiauti alkoholiu, tačiau vieną dieną metuose galima išgerti daugiau.

Traukiniai važiuojantys naktį laiko persukimo metu: vieni iš jų stovi valandą ilgiau stotyje, o kiti turi važiuoti greičiau, kad spėtų pagal grafikus.

Dvynukai gimę penkių minučių skirtumu gali turėti skirtingas gimimo datas ir negana to, tas kuris iš tiesų gimė vėliau, gausis kad gimė valanda anksčiau.

Tam tikruose vietose laikas buvo atsukamas dvidešimt ar trisdešimt minučių.

Valstybės ne vienu metu persuka laiką. JAV vasaros laiką atsuks tik lapkričio pirmą. Vasaros laikas Europos Sąjungoje bus įvestas 2010 kovo 28 dieną, o JAV 2010 kovo 14 dieną. Laikas Europos Sąjungoje persukamas 01:00 UTC, JAV - 02:00 UTC, Čilėje - 24:00 UTC ir t.t.

Daugelyje Afrikos valstybių vasaros laikas niekada nebuvo įvestas, nes ties ekvatoriumi dienos visais metu laikais yra vienodo ilgio.

Didesnioji dalis Azijos nenaudoja vasaros laiko.

Šiandien

Manau visi sutiksite, jog tai kas buvo aktualu karo metu prieš 100 metų, nelabai aktualu šiandien. Visų pirma pradėkim nuo elektros taupymo. Karo metu pagrindiniai elektros energijos naudotojai buvo fabrikai gaminantys amunicija. O žmonės teliką žiūrėdavo žvakių šviesoje. O dabar, jeigu kas nors ir pasiryžęs sėdėti prie lapto žvakių šviesoje, tai jau tikrai praėjo tie laikai, kai pagauti karlsonai uždaromi fortkėse, dabar visai malonu įsijungti kulerį (prisipažinkit, pas ką ofise nėra kulerio?), paklausyt radiją, pasikrauti mobilkę, susiplakti su mikserių porą kiaušinių vakarienei, pasiskrudinti duonos arba išsikepti popkorno mikrobangej...

Kitas argumentas, jog šviesiu paros metu galima pasidžiaugti gražia gamta. Savaime suprantama, jog tais laikais photoshopo nebuvo, o dabar prie kompo sėdint visai nesvarbu koks oras už lango, gražia gamta gali pasidžiaugti bet kada.

Turiu dar vieną rimtą priežastį: man reikėjo persukti keturis laikrodis, jeigu jums keista kam man tiek daug laikrodžių, tai pasakysiu, jog tris iš jų nešiojuosi su savimi. Kiek laikrodžių persukti reikėjo jums?

Manau visi supranta, kodėl laiko persukimai buvo aktualu prieš 100 metų, tačiau pasaulis pasikeitė: be elektrinio prietaiso nei žingsnio nežengsi, pasikeitė žmonių įpročiai, tai galbūt laikas išmesti šitą atgyveną?

Nuoroda: Vasaros laikas pasaulyje.

Brukštelk žinutę