Balto žmogaus profesija

Pavadinimas šiais laikais gali skambėti rasistiškai, tačiau Sovietų sąjungoje rasizmo nebuvo, todėl susilaikykite nuo kritikos, kol neperskaitėte iki galo.

Mokykloje man teko skaityti (analizuoti?) vieną tekstą, kuris turėjo labai panašų, o gal net identišką pavadinimą ir ta istorija man įstrigo visam gyvenimui. Istorijos aš jums čia ne perpasakosiu, pateiksiu tik esmę.

Sovietmečiu (o gal ir dabar?) žmonės buvo skirstomi į dvi grupes: juodadarbius – dirbančius sunkų fizinį darbą ir baltuosius – vilkinčius kostiumus, sėdinčius ofisuose. Klasikinis juodadarbių atstovas – šiukšlininkas, galbūt tai nėra sunkiausias fizinis darbas, tačiau pripažinkit vienas iš bjauriausių – visą dieną uostyti šiukšles, kraunant konteinerius ir juos išvežiojant. Klasikinis baltųjų atstovas – buhalteris, jis visą dieną sėdi ofise ir barškina skaičius. Tačiau ar tos profesijos iš tiesų tokios jau skirtingos?

Ar yra skirtumas tarp prostitutės ir odontologo? Norėdamas uždirbti turi priimti klientą, neaptarnausi kliento nebus pinigų, kiek klientų aptarnausi tiek pinigų turėsi. Užmokestį gauni už vizitą (arba už valandą). Taigi, tas pats? Įsižeidėte? Kai nusiraminsite, skaitykite toliau.

O dabar paimkite kitą profesiją, žmogų, kuris dirba tikrai protinį darbą. Tarkim - rašytojas. Parašyti knygą vienam skaitytojui, šimtui skaitytojų, milijonui skaitytojų užtrunka tiek pat laiko, tačiau atlygis kitas. Čia yra esminis skirtumas nuo ankstesnių profesijų: įdėtas darbas, sugaištas laikas niekaip nekoreliuoja su pajamomis.

Taigi, kurios profesijos atstovais norėtumėte būti? Dirbančiais tikrai protinį darbą ar valandį?

Nežinau, kaip tėvai auklėja vaikus dabar, tačiau sovietmečiu viskas buvo paprasta: baik universitetą, susirask darbą, dirbk jį iki pensijos, o tuomet gauk stabilią pensiją. Tai ko mokė tėvai buvo – nemaištauk, užsitikrink stabilų pajamų šaltinį ir ramiai gyvenk. Principe įsivaizduokite motina sako savo dukrai: tapk prostitute, nes tai užtikrina stabilias pajamas. Kai taip išverčiu, šokiruoja ar ne? Tačiau ar tai blogas patarimas?

Galbūt jūs ne odontologas, o batsiuvys arba siuvėjas, kepėjas, galiausiai mažos parduotuvės savininkas, nesvarbu, visa tai grįžta prie to paties principo. Jeigu nebūsi darbe, negausi pinigų. Vakar dienos pajamos greičiausiai skiriasi nuo šiandienos pajamų, o rytdienos pajamos greičiausiai skirsis nuo šiandienos, tačiau per mėnesį jūs vidutiniškai uždirbsite tą patį kiekį pinigų. Priklausomai nuo konkrečios profesijos jūs galėsite gyventi šiek tiek geriau ar šiek tiek blogiau, tačiau jūs niekada netapsite milijonieriais. Tai yra stabilus geras gyvenimas.

O kas, jeigu jūs dirbate protinį darbą? Parduoti vieną akciją ir parduoti šimtą užtrunka tiek pat laiko, tačiau jūsų pajamos arba nuostoliai labai reikšmingai skirsis. Ir nuostoliai čia yra esminis žodis. Visi yra girdėję apie J.K. Rowling, galima sakyti, jog per naktį jinai tapo milijoniere. Esminis klausimas: ar tokį dalyką galima prognozuoti? Ir atsakymas yra – ne. Jeigu manote, kad taip, tai kodėl niekas to nepakartoja?

Ką veikė J.K. Rowling iki to reikšmingo momento? Kaip ir bet kuris eilinis žmogus - dirbo mokytoja. Kodėl? Todėl, kad wannabes yra daug, o galimybių mažai. Labai daug žmonių rašo, atsiradus savilaidos galimybei jų padaugėjo tūkstančiais kartų, tačiau daugelis iš jų turi vos vieną, kitą šimtą skaitytojų. Vienai J.K. Rowling tenka milijonas, apie kuriuos niekas nežino. Ir tai nėra tik rašymas. Galim kalbėti apie muziką. Ar tikrai pasaulinė, garsi grupė sutraukianti tūkstančius fanų į savo koncertus yra geresnė už tris pankelius grojančius rūsyje? Galbūt taip, galbūt ne. Tačiau esmė, jog trys pankeliai skaičiuoja centus surinkus per Gatvės muzikos dieną, o grupė maudosi milijonuose.

Įsivaizduokite torto dalybas. Aštuoni draugai pasidalina tortą. Nei vienas žmogus negali torto padalinti matematiškai tiksliai, todėl vieni gabaliukai gaunasi truputi didesni, kiti truputi mažesni, tačiau iš esmės, visi gauna torto po lygiai ir visi būna laimingi.

Įsivaizduokite kitokias dalybas. Pirmasis draugas pasiima 7/8 pyrago ir likusią dalį pasiūlo pasidalinti septyniems likusiems žmonėms. Kuriose torto dalybose norėtumėte dalyvauti?

Grįžkime prie mūsų odontologų. Ar du odontologai yra konkurentai? Jūs turbūt pasakysite - taip, o aš pasakysiu - ne. Vienas odontologas gali nuvilioti vieną, ar kelis kito klientus, bet ne visus (Pastaba: visus klientus gali pavogti tik tuo atveju, jei neturėjo nei vieno savo). Kodėl negali to padaryti? Nes valandų kiekis paroje yra ribotas ir jis gali aptarnauti tik ribotą klientų skaičių. Būtent jie pasidalino pirmąjį pyragą.

Skirtumas tarp pačio geriausio ir pačio blogiausio tos pačios srities atstovo mėnesinių pajamų yra sąlyginai nedidelis. Nėra prasmės būti geriausiu, Dievas nusilenkia vidutinybėms. Nereikia turėti išskirtinio talento, užtenka pasirodyti kiekvieną dieną darbe.

O kas pasidalina antrą pyragą? Rašytojai, muzikantai, aktoriai, net gi startupai. Tu esi geriausias arba esi niekas. Tai yra milžinų ir nykštukų šalis. Tačiau nesuklyskite, nykštukų yra devynios galybės, o milžinų yra vos keletas, tačiau mūsų dėmesį sutraukia būtent milžinai.

Tai kurios profesijos atstovu norėtumėte būti?

Idėja pasiskolinta iš Nassim Nicholas Taleb „Juodoji gulbė“.

Brukštelk žinutę