Detalus gidas: kokį stalo žaidimą pirkti?

Galvojau šį straipsnį pavadinti: pirmasis mano stalo žaidimas arba kaip pradėti stalo žaidimų žaidėjo karjerą. Nesvarbu, kaip pavadinsiu tekstą, tikslas yra tas pats: padėti žmonėms žengti pirmą (ir antrą) žingsnį į žaidimų pasaulį. Aš manau, kad kiekvienas žmogus gali rasti sau tinkamą žaidimą. Kita vertus bloga pirma patirtis su stalo žaidimais gali žmogų atbaidyti visam gyvenimui. Pakalbėkime apie tai, kaip jums išvengti blogos patirties.

Aš noriu nusipirkti stalo žaidimą, kokį man pirkti?

Tiesiog taip paprastai į šitą klausimą atsakyti negalima. Reikia pradžioje atsakyti į keletą papildomų klausimų ir tuomet bus galima rekomenduoti jums tinkamą žaidimą. Pirmasis klausimas, kurį reiktų užduoti žaidėjų skaičius.

Su kiek žmonių planuojate žaisti žaidimą? Jeigu planuojate žaisti dviese yra tam geri žaidimai, apie kuriuos pakalbėsiu atskirai šiek tiek žemiau.

Ant žaidimų paprastai yra parašyta, kuriam žaidėjų kiekiui jie yra skirti. Jeigu ant žaidimo rašoma 2-3 žaidėjai, greičiausiai žaidimas labai gerai tinka dviem žaidėjams, o trims žaidžiasi keistai. Jeigu ant žaidimo rašoma 2-4 žaidėjai, greičiausiai žaidimas labai gerai tinka trims žaidėjams, tačiau ar gerai žaidžiasi dviem/keturiems reiktų pasidomėti papildomai. Jeigu ant žaidimo rašoma 2-5 žaidėjai, greičiausiai žaidimas labai gerai tinka keturiems žaidėjams, trims ir penkiems galima žaisti, o dviem žaidėjams bus kokios nors keistos, specialios taisyklės. Tai ką aš sakau, nėra akmenyje iškaltos tiesos, tačiau mano patirtis rodo, kad tai dažniausiai pasitaikantys variantai.

Yra labai mažai žaidimų skirtų šešiems žaidėjams, o jeigu norite žaisti su didesniu žaidėjų skaičiumi, jums tiks tik vakarėlių žaidimai.

Yra žaidimų ir vienam žaidėjui, bet apie juos aš nekalbėsiu. Džordana Butkutė sakė: vienas namuose tu darai ką nori, tai kodėl renkiesi stalo žaidimus, kai yra tiek daug alternatyvų? Apie kai kuriuos dalykus, kuriuos žmogus daro vienas, nekalbama. Stalo žaidimai vienam turėtų patekti į tą kategoriją.

Antrasis klausimas: ką mėgstate? Aš suprantu, kad taip paprastai į šitą klausimą neįmanoma atsakyti. Man prireikė daug laiko ir pabandyti daugybę žaidimų, kol suprasčiau kas man patinka, o kas nepatinka. Tai nereiškia, kad man patinka viena kategorija, iš tiesų man patinka trys – keturios kategorijos labai, labai, taip pat yra trys – keturios kategorijos, kurių nežaisčiau niekada, o daugelis žaidimų patenka kažkur ties viduriu.

Kurios kategorijos jums patinka pabandykite nuspręsti iš mano žemiau pateiktų aprašymų bei žaidimų rekomendacijų.

Trečiasis klausimas: ką sako jūsų finansai? Stalo žaidimai nėra pigus hobis. Standartinė stalo žaidimo kaina teksto rašymo metu yra apie 60 eurų. Labai geri žaidimai gali kainuoti 90 eurų. Yra pigesnių žaidimų. Pigesni žaidimai turi atitikti vieną iš kelių kriterijų. Kortų žaidimai yra pigesni, nes juos lengviau pagaminti. Patys populiariausi žaidimai yra pigesni, nes jų pagamina šimtus kartų daugiau nei kitų žaidimų, todėl gamybos kaštai yra mažesni. Prasti žaidimai yra pigesni, nes jų komponentai yra blogesnės kokybės arba pardavėjas atsivežė per klaidą ir dabar bando prastumti be antkainio, kad neužimtų lentynos. Beje, kai kalbu apie pigesnius žaidimus, jums vis tiek reiktų galvoti, kad teks išleisti apie 30 eurų.

Ar yra kokia nors vieta, kur galima pasižiūrėti žaidimų apžvalgas, reitingus?

Taip, ta svetainė vadinasi Board Game Geek ir aš įdėsiu daug nuorodų į tą svetainę šitame tekste.

Ar turėčiau rinktis žaidimus pagal reitingą?

Ne. Žaidimas su aukštesniu reitingu, greičiausiai bus geresnis nei su žemu, bet tai nereiškia, kad jums labiau patiks ar tiks. Pirmas atrankos kriterijus turėtų būti žaidėjų skaičius. Jeigu jūsų yra penki, o žaidimas keturiems, nesakysite: tu, Maryte, pascroling facebooke, kol mes žaisime. Antrasis kriterijus – kategorija. Pradžioje jūs nežinosite kokie žaidimai jums patinka, bet kai suprasite, tuomet stenkitės žiūrėti žaidimus iš tos pačios kategorijos. Trečias kriterijus – žaidimo trukmė. Yra tikrai šaunių žaidimų, kurie trunka keturias – šešias valandas, tačiau ar jūs esate pasirengę skirti tiek laiko? Ketvirtas kriterijus – išleidimo data. Šių ar praėjusių metų stalo žaidimus rasti parduotuvėse daug didesnė tikimybė, nei kelių metų senumo. Išskyrus žaidimus turinčius klasikos statusą, praktiškai neįmanoma įsigyti penkių metų senumo žaidimų. Man tai nepatinka, bet taip veikia ekonomika. Penktasis ir paskutinis kriterijus turėtų būti reitingas.

Kur galima įsigyti stalo žaidimų?

Pačius populiariausius stalo žaidimus galite rasti didesnėse Maximose, Senukuose, Pegase, Žaislų planetoje, greičiausiai yra dar keletas parduotuvių apie kurias nieko nežinau.

Didžiuose prekybos centruose (pvz. Akropolyje) jus greičiausiai rasite specializuotas stalo žaidimo parduotuves: Hobbyshop ir Galvosūkių pasaulis. Reiktų suprasti, kad jos yra didžiuose prekybos centruose, todėl jos pataikauja plačiajai publikai. Kas yra gerai, kol jūs esate naujokas, tačiau praėjus įsimylėjimo fazei, naujų, jums įdomių, žaidimų reikės ieškoti labiau specializuotuose nišinėse parduotuvėse. Jeigu gyvenate didžiuosiuose Lietuvos miestuose, tuomet jums pasisekė. Vilniuje (teksto rašymo metu) yra dar dvi fizinės parduotuvės: Rikis ir Stalo žaidimai EU. Kaune – Stalo žaidimai EU. Šių parduotuvių repertuaras yra įdomesnis ir, sakyčiau, labiau tinka pažengusiam žaidėjui, nei naujokui.

Ir galiausiai, aišku, galima pirkti internetu. Mano nuostabai tokios parduotuvės kaip Pigu.lt ir Varlė.lt turi stalo žaidimų, bet iš tiesų yra trys galimi variantai Rikis, Stalo žaidimai EU ir Miplas. Svarbu: pirkite tik tuos žaidimus, kurie yra sandėlyje. Neminėsiu iš kurios parduotuvės aš užsisakiau stalo žaidimą išankstiniu užsakymu, kad nedaryčiau neigiamos reklamos. Teksto rašymo metu aš to žaidimo laukiu jau penkis mėnesius, nežinau gausiu ar ne, nors kitose parduotuvėse žaidimas atsirado, tačiau ne toje iš kurios užsisakiau. Liaudies išmintis sako: už geras pamokas reikia mokėti.

Dabar kai pagalvoju, ta parduotuvė galėtų nupirkti žaidimą iš konkurentų, kol jie pardavinėja su nuolaidą ir tiesiog atsiųsti man. Visi būtų laimingi.

Man patiko žaidimo viršelis, bet prieš pirkdamas norėčiau pabandyti ar yra tokia galimybė?

Visų pirma, neturėtumėte pirkti žaidimo pagal dėžutę arba pavadinimą. Yra labai gerų ir įdomų žaidimų, kurių dėžė atrodo vidutiniškai geriausiu atveju. Geriausias būdas nuspręsti šis žaidimas jums ar ne, pažiūrėti video.

Yra dviejų tipų video playthrough arba review/how to. Playthrough video metu parodomas visas žaidimo procesas, video gali trukti nuo valandos iki keturių (atitinka žaidimo trukmę) ir dažniausiai jums nereikia tokių video žiūrėti. Jeigu vis dėl to norėsite pažiūrėti rekomenduočiau Game Night YT, taip pat labai geri video yra TableTop YT, bet jie turi labai mažai žaidimų.

Review/How to video apžvelgia pagrindines žaidimo taisykles bei komponentus. Video trukmė yra vidutiniškai apie penkiolika minučių. Rekomenduojami kanalai būtų Dice Tower YT, Sit-down and shut-up YT, Watch it played YT. Mano nuomone, šie kanalai yra didžiausi autoritetai. Jeigu jie neturi tuomet atsarginis variantas yra The Game Geek Boy YT ir 3 Minute Board Games YT. Savaime suprantama, kad video apie žaidimus kuria ir daugiau žmonių, tačiau, jeigu nėra penkiuose pagrinduose kanaluose, tuomet tas žaidimas nėra vertas jūsų dėmesio ir nesvarbu, kad pardavėjas bando jį įsiūlyti.

Pakalbėkime apie galimybę pabandyti. Yra internetinė svetainė, kurioje galite žaisti žaidimus prieš kompiuterį arba kitus internautus – Board Game Arena. Nevisi žaidimai yra šitoje svetainėje. Žaidimo patirtis internete nėra tokia pati kaip realybėje. Pirma, jums nereikia skaityti taisyklių, todėl žaisti yra lengviau. Antra, žaidimai čia gali būti su praplėtimais, todėl realybėje nusipirktas žaidimas gali neatitikti jūsų lūkesčių.

Galiausiai pakalbėkime apie galimybę pabandyti stalo žaidimus gyvai. Seniau egzistavo stalo žaidimų klubai, bet kaip suprantu dabar jie yra miręs reikalas. Vietoj to mes turime šiek tiek kitokį reikalą. Stalo žaidimai EU Vilniuje ir Kaune leidžia pasiimti stalo žaidimą ir jį pažaisti. Kaina yra du eurai žmogui už žaidimą (teksto rašymo metu), kitaip sakant jeigu norite žaisti penkiese jums kainuos dešimt eurų. Jeigu planuojate žaisti dažnai, tuomet įsigykite narystę. Lygiai tą patį siūlo Rikis (Vilniuje) ir World of Games FB (Kaune). Kiek bandžiau mano patirtis buvo labai nekokia. Kodėl?

Jūs pasiimate stalo žaidimą ir tuomet skaitote taisykles. Niekas jums nepaaiškina žaidimo, turite išsiaiškinti pats. Ačiū, nereikia. Geriau jau pažiūrėsiu video.

Alternatyva būtų žiūrėti Hobbyshop seniau jie organizuodavo pažaidimus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, tačiau sunku pasakyti ar tokie susitikimai vyks ateityje.

Stalo žaidimai yra brangūs…

Taip. Tačiau, jeigu norite sutaupyti, galite palaukti Kalėdinių, Velykių akcijų, JAMAM dienų, sezoninių išpardavimų, juodojo penktadienio.

Dabar pradėsime kalbėti apie stalo žaidimus. Bet prieš pradėdamas noriu pasakyti, kad žaidimai, kuriuos aš rekomenduoju man nebūtinai patinka. Tikrai nevisus žaidimus esu bandęs, todėl mano rekomendacijose gali pasitaikyti klaidų. Jeigu pastebėjote neatitikimų arba manote, kad pamiršau rekomenduoti kokį nors žaidimą, parašykite komentaruose.

Aš stengsiuosi rekomenduoti žaidimus, kuruos galima įsigyti Lietuvoje (teksto rašymo metu). Šalia žaidimų pavadinimų nurodysiu žaidėjų skaičių (išskyrus dviem žaidėjams skirtoje kategorijoje) ir žaidimo laiką (vakarėlių žaidimai trunka tiek, kiek trunka vakarėlis). BGG reiškia, kad nuoroda eina į Board Game Geek svetainę.

Jeigu kas nors jums pasiūlys pažaisti Monopolį, trenkite tam žmogui į snukį ir ištrinkite iš savo draugų sąrašo. Jeigu perskaitysite internetinėje svetainėje, kad Monopolis yra geras ir rekomenduojamas žaidimas – užblokuokite tą svetainę. Visi žino Monopolį, daugelis žaidė Monopolį, niekas neskaitė taisyklių ir greičiausiai žaidė neteisingai. Tai yra perkamiausias visų laikų stalo žaidimas. Geriausias būdas susigadinti savo stalo žaidimų patirtį - žaisti Monopolį.

Vakarėlių žaidimai – tai kategorija, kuri turėtų patikti didžiausiam ratui žmonių ir taip pat kategorija, kurios aš nemėgstu. Pagrindinis kriterijus šitoje kategorijoje yra tas, kad žaidimas gerai žaistųsi su dideliu žmonių skaičiumi.

Pirmasis žaidimas, kurį norėčiau rekomenduoti – Alias BGG (4-12). Jį galite rasti artimiausioje Maximoje. Jis yra pigesnis nei daugelis stalo žaidimų. Yra kelios skirtingos versijos: vaikams, suaugusiems, vaidinimo, piešimo… Tiesiog pasižiūrėkite kas yra.

Vaikystėje, mes žaisdavome Alias, neturėdami pačio žaidimo. Paimdavome atsitiktinę knygą, atversdavome atsitiktinį puslapį ir parinkdavome atsitiktinį žodį. Tą žodį reikėdavo kažkam suvaidinti, o kiti spėliodavo. Alias šiuo atveju įveda šiek tiek tvarkos ir žodžiai daugiau mažiau tampa lygiaverčiais. Alkoholio kiekis pagerina šitą žaidimą.

Jeigu norėtumėte kažko panašaus, bet šiek tiek sudėtingesnio pabandykite Tik vienas BGG (3-7), taip jis buvo išleistas lietuvių kalba.

Jeigu jums nepatinka žodžiai, bet norėtumėte žaisti su paveikslėliais, jau klasika tapęs žaidimas – Dixit BGG (3-6). Nors oficialiai sako, kad jis skirtas šešiems, teko žaisti aštuoniese, nesijautė problemos. Tik, aišku, triušiukų nėra (triušiukai naudojami skaičiuoti taškams, kurių vis tiek niekas neskaičiuoja).

Didžiausia problema su šituo žaidimu, kad dažnai žaidžiant su tais pačiais žmonėmis pradedi suprasti kaip jie mąsto ir gali nuspėti jų pasirinkimus. Tačiau ta problema yra išsprendžiama naujomis kortelėmis. Dixit turi daugiau nei pakankamai papildymų.

Jeigu jūs žaidėte Dixit ir jums patiko, tuomet pabandykite Mysterium BGG (2-7) ir/arba Obscurio BGG (2-8). Šie žaidimai veikia šiek tiek kitaip. Vienas žaidėjas turi atlikti gido vaidmenį ir duoti užuominas žaidėjams, kurie teisingai atspėdami užuominas turėtų įveikti žaidimą. Panašia idėja, tačiau žodžiais, o ne paveiksliukais yra paremtas Deception: Murder in Hong Kong BGG (4-12). Šiame žaidime vienas žaidėjas yra žudikas, o kiti turi atspėti kas jis yra ir kaip įvykdė nusikaltimą.

Jeigu jums patinka tokie žaidimai kaip Mafia, kur reikia blefuoti, meluoti bei atspėti kas yra išdavikas pabandykite The Resistance BGG (5-10) arba Avalon BGG (5-10) iš principo tai yra tas pats žaidimas su kosmetiniais pakeitimais.

Šiame žaidime žaidėjai pasidalina į imperijos atstovus ir partizanus. Kad laimėtų partizanai, reikia sėkmingai įvykdyti bent tris misijas, kad laimėtų imperijos atstovai reikia, jog bent trys misijos būtų nesėkmingos. Žaidimas labai paprastas. Iš pradžių renkama kas vadovaus misijai. Tuomet vadovas pasirenka misijos komandą ir komanda balsuoja ar misija buvo sėkminga.

Skirtumas tarp The Resistance ir Deception, kad pirmajame žaidime nėra gido, todėl visi atstovauja kurią nors pusę.

Šiek tiek kitoks žaidimas būtų Codenames BGG (2-8), šitame žaidime dvi komandos varžosi tarpusavyje, kuri pagal užuominas greičiau atspės visus komandos žodžius (mano nuomone, paveiksliukų versija yra geresnė).

Aišku, vakarėlių žaidimų sąrašas būtų nepilnas be Jenga BGG (1-8), jeigu pirksite neoficialią versija, tai jums kainuos pigiau. Jeigu norite pabandyti Jenga, prieš pirkdami nueikite į hipsterių barą, jie visuomet turi: Jenga, domino ir šachmatus.

Žaidimai dviem žmonėms. Mano žaidimai dviem turi atitikti du reikalavimus: turi būti greiti, bei lengvai transportuojami. Geriausias žaidimas, kokį žaidžiau yra Onitama (5-20min). Jį įsigyti gali būti šiek tiek sunkiau, todėl jums galbūt reiktų pabandyti Quaridor (15min), jį rasite beveik bet kurioje stalo žaidimų parduotuvėje bei Pegase.

Aišku, jūsų gero stalo žaidimo dviem apibrėžimas gali skirtis nuo mano, todėl pakalbėkime apie kitus variantus. Santorini (10-20min) yra vizualiai gražus ir greitas žaidimas, tačiau greičiausiai jo nesivešite į kelionę.

Dar norėčiau paminėti keletą žaidimų dviem, kurių nerekomenduočiau kaip pirmo žaidimo, bet jeigu žinote ko norite, galbūt tai yra kaip tik tai ko ieškote.

Fog of Love BGG (60–120 Min) yra stalo žaidimas apie santykius. Jo greičiausiai nenorėsite žaisti su eiliniu draugu ar bendradarbiu.

Dabar pakalbėkime apie žaidimus šiek tiek iš kitos kategorijos. Sherlock Holmes: Consulting Detective BGG (60–120 Min), tai yra istorija paremtas žaidimas, kas reiškia kad jame bus daug skaitymo, tuomet galvojimo ir dar skaitymo. Teoriškai šitą žaidimą galima žaisti ir su grupe, bet aš neįsivaizduoju grupės, kuri kantriai lauktų kol vienas žmogus skaitytų istoriją.

Jeigu norite sunkaus žaidimo su istoriniu fonu - Twilight Struggle BGG (120–180 Min). Šiame žaidime vienas žaidėjas žaidžia už Sovietų sąjungą, kitas už JAV šaltojo karo metu. Žaidimo metu reikės didinti savo įtaką įvairioms pasaulio valstybėmis, taip pat žaisti su kortomis, kurios atspindi istorinius įvykius. Tai yra sudėtingas ir ilgas žaidimas, todėl nėra kiekvienam, bet jeigu esate istorijos fanas, tai galbūt jums patiks.

Kitas panašus žaidimas yra Watergate BGG (30–60 Min) paremtas tuo paties pavadinimo istoriniu skandalu. Šiame žaidime vienas žmogus žaidžia už JAV prezidentą, kitas už žurnalistą ir kaip galite nuspėti vieno žaidėjo tikslas yra užgniaužti skandalą, o kito – atskleisti tiesą pasauliui.

Greiti žaidimai. Anglai vartoja terminą filler, tai žaidimai, kurie skirti prastumti laikui. Laukiate autobuso, keptos žąsies, pertrauka tarp pamokų ar pietų pertrauka? Rinkitės žaidimus iš šitos kategorijos.

Pirmas žaidimas, kurį norėčiau rekomenduoti yra Uno BGG (2–10, 30 Min) – jį galite įsigyti visur, net Maximoje šalia savitarnos kasų. Kodėl jis nėra vakarėlio žaidimas? Mano supratimu, vakarėlio žaidimas turėtų skatinti bendravimą, Uno yra priešingas. Čia yra svarbu reakcija, todėl žmonės, kurie bando daug bendrauti, dažniausiai pralošia žaidimą. Jūs galite sakyti, kad pusė valandos nėra pakankamai greitas žaidimas ir jūs teisūs, bet aš nesijaučiu blogai nutraukdamas Uno partiją bet kuriuo metu.

Antrasis žaidimas yra Love letter (2-4, 15-45min). Tai yra vienas populiariausių žaidimų tarp mano draugų ir pažįstamų. Taisyklės yra paprastos ir daugeliui žmonių jis labai patinka. Originali versija yra skirta keturiems žmonėms, praplėtimas leidžia žaisti iki aštuonių, tačiau nemačiau praplėtimo pirkti Lietuvoje. Jeigu pamatyčiau tuoj pat nusipirkčiau.

7 drakonai BGG (2–5, 10–30 Min) – tai yra kaip žemėlapio kūrimo žaidimas. Ant stalo reikia dėlioti kortas su įvairių spalvų drakonais. Laimi tas žaidėjas, kuris pirmasis sugeba padaryti linija savo spalvos drakono iš septynių kortų. Šį žaidimą buvo išleidusi Kadabra, todėl nesu tikras ar jį vis dar galima įsigyti.

Žaidimai pradedantiesiems. Jeigu jūsų grupė yra didesnė nei du žmonės, bet nėra kosmiškai didelė ir norite šiek tiek rimtesnio žaidimo, tuomet reikia skaityti šią kategoriją. Žaidimai šitoje kategorijoje turi turėti mažai taisyklių ir būti įveikiami per maždaug valandą laiko.

Pirmasis žaidimas, kurį norėčiau rekomenduoti yra Ticket to ride BGG (2-5, 60min). Jeigu galite įsigyti originalų žaidimą su Amerikos žemėlapiu, rinkitės jį. Amerikos žemėlapis yra lengvesni nei Europos, tačiau šią žaidimo versiją gali būti sunkiau įsigyti. Kita vertus Ticket to Ride: Europe (2-5, 60min) galima rasti bet kurioje parduotuvėje.

Nepirkite Ticket to Ride: Rails&Sails BGG (2-5, 120min) šis žaidimas per brangus net man, o ką jau kalbėti apie pradedančiuosius.

Kitas žaidimas pradedantiesiems yra Carcassonne. Šiek tiek gali gąsdinti, kai pamatysite papildymų skaičių, bet pirmam žaidimui jų nereikia. Taip pat kai kuriose parduotuvėse galite pamatyti skirtingų Carcassonne (2-5, 30-50min) versijų, bet rinkitės originalą.

Komandiniai žaidimai. Aš nežinau ar pradedantieji turėtų žaisti komandinius žaidimus. Kadangi visi žaidėjai siekia bendro tikslo, tai komandinis žaidimas labai lengvai gali virsti į žaidimą, kur vienas žaidėjas nurodinėja kaip kitiems žaisti ir tuomet kiti žaidėjai neturi geros patirties žaidime net jeigu žaidimas laimimas.

Realiai šitoje kategorijoje įsitvirtino Pandemic (2-4, 60min). Yra daug šito žaidimo versijų ir praplėtimų, bet jeigu pirksite, tai pirkite originalą. Jei patiks originalas, tuomet galėsite nusipirkti kitas žaidimo versijas ar praplėtimus.

Jeigu paklaustumėte koks yra dar komandinis žaidimas be Pandemic, turbūt daugelis negalėtų įvardinti. Aš vis tik pabandysiu rekomenduoti dar du: Forbiden desert BGG (2-5, 45min) ir Castle Panic BGG (1-6, 60min) šiuos žaidimus įsigyti Lietuvoje bus šiek tiek sunkiau.

Forbiden desert yra visai kaip Pandemic, tik tiek, kad šitame žaidime virusus pakeitė smėlis.

Castle Panic yra tower defence tipo žaidimas, aš galvojau, kad tower defence gali būti tik kompiuteriniai žaidimai, bet kažkas paėmė ir padarė visai sėkmingą stalo žaidimą. Šiame žaidime jums reikės apginti pilį nuo įvairių monstrų, kiekvienas žaidėjas turi po savo armija, bet žaidėjai kooperuojasi ir padeda vieni kitiems.

Žaidimai vaikams. Populiariausi stalo žaidimai, dažnai turi vaikiškas versijas: Ticket to ride: first journey BGG (2-4, 15-30min), My first castle panic (1-4, 20min), My little scythe (1-6, 45-60min), šiuose žaidimuose stengiamasi išlaikyti pagrindines idėjas pašalinant visus sudėtingesnius mechanizmus, taip pat pakeičiant žaidimų išvaizdą į mielesnę, labiau priimtina vaikams. Tačiau su vaikais, jūs turbūt norėtumėte žaisti kažką iš miklumo kategorijos (anglai ją vadina Dexterity).

Pirmas žaidimas, kurį norėčiau rekomenduoti yra Dr.Eureka (2-4, 15min), jį rasite artimiausioje Maximoje. Šiame žaidime reikia kamuoliukus kilnoti iš vieno mėgintuvėlio į kitą. Žaidimas atrodo smagiai, bet mažesni vaikai kamuoliukus gali palaikyti saldainiais.

Kitas žaidimas, kurį norėčiau rekomenduoti yra Ice Cool BGG (2-4, 30min). Šitame žaidime reikia sprigtuoti pingvinus labirinte ir už tai gauti taškus. Paprastas, greitas žaidimas. Jeigu jums labai patinka sprigtuoti, norėčiau pasiūlyti du gerokai sudėtingesnius žaidimus Flick'em Up! BGG (2-10, 30-45min) ir Flick'em Up: dead of winter BGG (1-10, 30-45min) šiaip jau, mano nuomone, antras yra įdomesnis ir geresnis. Trūkumas šių žaidimų yra tas, kad pasiruošimo žaidimui laikas palyginus su Ice Cool yra milžiniškas, be to yra dar prisideda sudėtingos taisyklės kada, ką ir kaip galima sprigtuoti. Bet kuriuo atveju sprigtuoti daiktus įdomu, ar ne?

Klasika. Ne vienas mano anksčiau paminėtas žaidimas, galėtų būti priskirtas klasikos kategorijai. Kad nesikartočiau, klasikos kategorijoje noriu paminėti žaidimus, kurie atitinka sekančius kriterijus. Pirmiausiai, kaip jau galite nuspėti iš pavadinimo, šie žaidimai gyvuoja jau ne vienerius metus. Jie nepasižymi gera išvaizda, tai ne priežastis, bet pasekmė. Jų trukmė dažnai būna dvi ar trys valandos. Jų taisyklės yra šiek tiek sudėtingesnės, nei daugelio anksčiau minėtų žaidimų. Jie turi gerai išdirbtus žaidimo mechanizmus, kas užtikrino, jog jie tapo klasika.

Puerto Rico (3-5, 60-180min) – šiame žaidime žaidėjai tampa kolonijų gubernatoriais ir renka taškus už prekes išsiųstas į senąjį pasaulį. Šiame žaidime žaidėjai negali tiesiogiai pakenkti vieni kitiems, bet tas, kuris daro ėjimą anksčiau, gali paimti norimą resursą ar rolę.

Šio žaidimo įdomus momentas yra tas, kad kiekvieno raundo metu žaidėjai renkasi profesiją. Visi žaidėjai daro tai ką leidžia pasirinkta profesija, bet žaidėjas pasirinkęs profesiją gauna papildomą bonusą. Šį žaidimą galima rasti beveik bet kurioje stalo žaidimų parduotuvėje.

Power Grid (2-6, 120min) – žaidime žaidėjai tiesia elektros tinklus. Visas sudėtingumas smagumas yra resursų valdyme. Jeigu per daug pinigų išleisti elektrinių aukcione, tuomet neturėsi pakankamai pinigų elektrinių kurui pirkti bei elektros tinklams tiesti. Jeigu nutiesi daugiau elektros tinklų, nei gali aprūpinti elektra irgi pinigai į balą (bent jau tą ėjimą), todėl reikia ieškoti balanso, kad pasiekti maksimalų rezultatą.

Tai yra vienintelis žaidimas, kurį žinau, kuriame yra stipriai remiamas silpniausias žaidėjas.

Žaidimas turi daug praplėtimų bei papildomų žemėlapių, tačiau Lietuvoje mačiau tik originalią versiją.

Dominion BGG (2-4, 30min) – šiame žaidime reikia sukurti stipriausią karalystę kortų pagalba.

Agricola BGG (1-5, 30-150min) – šiame žaidime žaidėjas tampa ūkininku ir turi pagerinti savo ūkį, prižiūrėti gyvulius, nuimti derlių ir t.t.

Variklio kūrimas. Dabar norėčiau pakalbėti apie man labiausiai patinkančią kategoriją, anglų kalboje šio tipo žaidimai gali būti vadinami engine building arba hand building. Šiuose žaidimuose reikia kaupti kortas, kurias aktyvuojant atliekamas koks nors veiksmas ir kuo toliau eina žaidimas, tuo daugiau turi gerų kortų, tuo daugiau resursų gauni. Kai taip pasakau, atrodo labai nuobodu ir vis dėl to tai yra kas man patinka labiausiai.

Aš noriu rekomenduoti tris žaidimus, kuriuos įsigyjau tokia tvarka: Evolution, Wingspan, Centuries: Golem edition. Tačiau jums rekomenduočiau pirkti priešingas tvarka: Centuries: Golem edition, Wingspan, Evolution. Leiskite paaiškinti kodėl.

Century: Golem edition BGG (2-5, 30-45min) yra paprasčiausias iš trijų žaidimų. Renki kortas, už kortas gauni resursus, už resursus perki golemus. Vertingiausius golemus turintis žaidėjas laimi. Kai susirenki gerą varikliuką iš kortų ir vieni resursai ima konvertuotis į kitus, atrodo kaip magija.

Wingspan (1-5, 60-120min) yra gerokai sudėtingesnis, žaidimas vyksta keturis raundus. Kiekvienas raundas turi ribotą ėjimų skaičių. Žaidime kuri ne vieną, bet tris variklius, kurie dirbdami kartu turėtų sukurti vieną supervariklį. Realybėje dažniausiai gaunasi, kad vienas variklis būna užturbintas, o kiti du pridusę.

Evolution (3-6, 60-90min) rekomenduoju įsigyti trečia, nors realiai jis yra paprastesnis už Wingspan, tačiau unikalus momentas šiame žaidime yra tas, kad galima ir reikia pulti kitus žaidėjus. Aš suprantu, kad nevisiems tokie dalykai patinka, bet būtent puolime ir yra visas šito žaidimo smagumas.

Žaidimų kategorijos. Stalo žaidimai kaip ir bet kas yra skirstoma į kategorijas. Priklausomai nuo to kas skirsto gali būti daug įvairių kategorijų ir visų tikrai neišvardinsiu, tačiau norėčiau paminėti keletą stambiausių, svarbiausių žaidimų kategorijų, kurios dar nebuvo minėtos. Aišku, reikia suprasti, kad vienas žaidimas gali priklausyti daugiau nei vienai kategorijai.

Pastaba: Vardindamas kategorijas, rinksiuosi žaidimus, kurie dar nebuvo paminėti. Jeigu yra kokia nors įdomi kategorija, bet visi įdomiausi žaidimai, kuriuos galima įsigyti Lietuvoje jau buvo paminėti aukščiau, tos kategorijos nebus žemiau.

Eurogames – jie kilo iš Vokietijos, žaidimai dažnai nėra išvaizdūs, jie trunka apie porą valandų. Jų tema yra labiau pritempta nei kylanti iš žaidimo mechanizmo ir viskas susiveda į įvairių kubų kilnojimą. Paprastai žaidimų kūrėjai stengiasi sumažinti sėkmės įtaką pergalei ir sugalvoti mechanizmus, kurie leistų kurti įvairias strategijas. Žaidimai vengia tiesioginio konflikto ir pakenkti kitam žaidėjui galima tik netiesiogiai užblokuojant norimą maršrutą ar paimant norimą kortelę. Tokio tipo žaidimuose nėra žaidėjų eliminavimo.

Concordia BGG (2–5, 100 Min) – šiame žaidime jūs plėsite Romos imperijos galybę, bet ne karo, o prekybos ir politikos pagalba. Aišku, tema šiame žaidime nėra svarbi, svarbiausia yra mechanizmai, kurie padeda uždirbti taškus. Šis žaidimas galėtų atstovauti resursų valdymo kategoriją. Jis turi kažkiek panašumo į Puerto Rico ar Power Grid. Įdomus dalykas šitame žaidime, jog galima gauti resursų kito žaidėjo ėjimo metu.

Azul BGG (2–4, 30–45 Min) – šis žaidimas galėtų atstovauti abstrakčių žaidimų kategoriją, kadangi jame reikia dėlioti spalvotus akmenukus pagal tam tikras taisykles ir už tai gauti taškus. Nors mano pristatymas yra nuobodus, šitas žaidimas yra labai populiarus ir sulaukė ne vieno tęsinio.

Ameritrash – paimkite viską, kas priešinga Eurogames ir gausite Ameritrash. Šie žaidimai skatina tiesioginę žaidėjų konfrontaciją, dažnai turi gilesnę istoriją, kauliukų ritimas (sėkmė) gali nulemti mūšio pabaigą arba jūsų ėjimą.

Arkham Horror BGG (1–6, 120–180 Min) – kooperacinis žaidimas paremtas H.P Lovecraft's Cthulhu mitologija. Tai yra siaubo istorija, kurioje skirtingi scenarijai turi skirtingus monstrus, o ištrauktos kortos (su daug teksto) įtakoja žaidimo eigą.

Mansions of Madness BGG (1–5, 120–180 Min) – dar vienas kooperacinis siaubo žaidimas. Šio žaidimo išskirtinumas yra programėlė, kuri skaito scenarijus (nereikia skaityti pačiam).

King of Tokyo BGG (2–6, 30 Min) arba King of New York BGG (2–6, 40 Min) – šiuose žaidimuose žaidėjai yra monstrai, kurie kovoja tarpusavyje mieste (priklausomai nuo pavadinimo) ir jo apylinkėse, paskutinis likęs gyvas arba surinkęs reikiamą taškų skaičių laimi.

Įdarbinimas – praktiškai visi šios kategorijos žaidimai priklauso Eurogames kategorijai. Konkretus mechanizmas yra darbuotojai, kuriuos reikia padėti ant žaidimo lentos, kad gauti reikalingus resursus. Dažniausias šio tipo žaidimų iššūkis yra tas, kad darbuotojų skaičius yra ribotas, o galimybių - milžiniškas, todėl reikia nuspręsti, kurį dalyką žaidėjas nori padaryti pirmą.

Caylus 1303 BGG (2–5, 60–90 Min) – Caylus yra nedidelis kaimelis Prancūzijoje, šalia kurio karalius nusprendė pastatyti naują pilį, netrukus kaimelį užplūs įvairių sričių amatininkai reikalingi pilies statyboms. Jeigu trumpai kalbant apie patį žaidimą, tai žaidimo metu reikės dėti savo darbininkus į pastatus ir už tai gausite resursus, kuriuos konvertuosite į taškus.

Caverna: The Cave Farmers BGG (1–7, 30–210 Min) – liaudis sako, kad tai yra naujesnė ir geresnė žaidimo Agricola versija, kurioje žmones fermerius pakeitė nykštukai.

Anachrony BGG (1–4, 30–120 Min) – šį žaidimą verta paminėti vien dėl to, kad tai yra žaidimas apie keliones laiku. Priešingai nei filmuose, stalo žaidimuose keliones laiku padaryti gerai yra sunku, bet šis žaidimas tą sugebėjo.

Tzolk'in: The Mayan Calendar BGG (2–4, 90 Min) – šis žaidimas turi įdomų, unikalų krumpliaračių mechanizmą. Sunku pasakyti ar dėl to žaidimas yra geresnis, bet tiesiog nieko panašaus nėra.

Teritorijų kontrolė – tai vienas iš seniausių mechanizmų stalo žaidimuose. Yra du galimi potypiai. Pirmas – užimti daugiausiai teritorijų žaidime. Antras – turėti daugiausiai savo žmogeliukų konkrečiuose žemės plotuose. Į šią kategoriją dažnai patenka kariniai žaidimai.

Scythe BGG (1–5, 90–115 Min) - šis žaidimas galėtų užimti keletą skirtingų kategorijų, be teritorijų kontrolės, tai pat galėtų užimti įdarbinimo bei resursų valdymo kategorijas. Šis žaidimas turi nuostabius paveiksliukus puošiančius visą žaidimą, tačiau visa esmė yra smagus mechanizmas po iliustracijomis. Tai žaidimas, kurį man norisi stipriai rekomenduoti.

Small World BGG (2–5, 40–80 Min) – šiame žaidime yra daugybė skirtingų rasių su unikaliomis galiomis, kurios kariauja dėl vietos po saule (ant žaidimo lentos), žaidimas gali būti nelabai draugiškas.

Kauliukai – vaikystėje žaidžiau žaidimus, kur pariti kauliuką ir kiek išriti, tiek paeini. Yra daug geresnių, įdomesnių būdų kaip panaudoti kauliukus.

Sagrada BGG (1–4, 30–45 min) – šiame žaidime varžotės kas padarys geriausius langus bažnyčiai dėliodami kauliukus pagal spalvas bei jų reikšmes.

Detektyvai – pačios idėjos turbūt pristatinėti nereikia? Žaidimai gali būti dviejų tipų. Vienas iš žaidėjų yra nusikaltėlis ar išdavikas ir visiems reikia atspėti, kuris iš jų žaidžia prieš visus. Antrojo tipo žaidime, žaidėjai tiria nusikaltimus ir priešininkas yra žaidimo personažas, ne žaidėjas prie stalo.

Letters from Whitechapel BGG (2–6, 60 Min) – vienas žaidėjas bus Jack the Ripper, kiti žaidėjai žais už policininkus. Policininkų tikslas apsupti ir sugauti nusikaltėlį, Jack tikslas yra pasislėpti nuo policininkų atlikęs savo nusikaltimus. Šis žaidimas taip pat galėtų būti priskirtas paslėpto judėjimo kategorijai.

Chronicles of Crime BGG (1–4, 60–90 Min) – šis žaidimas yra unikalus tuo, kad visos kortelės turi QR kodus, nuskanuoji korteles su telefonu ir jis parodo kaip ta kortelė susijusi su nusikaltimu, kurį tiriate. Tos pačios kortelės skirtinguose scenarijuose reiškia skirtingus dalykus. Tai tarsi turėtumėte detektyvinį serialą savo namuose.

Bingo – angliškai šita kategorija vadinasi Roll&Write, bet pats principas man primena bingo žaidimą: vienas žaidėjas ištraukia skaičių iš loto mašinos, visi žaidėjai pasižymi tą skaičių savo kortelėje. Pirmas užpildęs kortelę laimi.

Welcome To… BGG (1–100, 25 Min) – šiame žaidime kiekvienas žaidėjas gauna po žaidimo lapą ir ant lapo reikės rašyti namų numerius, piešti tvoras ir kitus dalykus, kurie darys jūsų rajoną vertingesnį.

Silver & Gold BGG (2–4, 20 Min) – šiame žaidime jūs tyrinėsite įvairias salas ir piešite ant jų įvairius simbolius.

Railroad Ink BGG (1–6, 20–30 Min) – šiame žaidime ridensite kauliukus ir piešite tai kas išsirito, tam kad sujungtumėte daugiausiai geležinkelių.

Kategorijų yra gerokai daugiau ir mano tikslas, ne išvardinti visas kategorijas, bet atkreipti jūsų dėmesį į įdomius žaidimus.

Papildymai. Daugelis populiarių žaidimų sulaukia papildymų. Papildymai skirti pakeisti/paįvairinti žaidimo mechanizmus, po to kai jau pagrindinis žaidimas ima nusibosti. Žaidimus galima žaisti be papildymų. Papildymų negalima žaisti be žaidimų.

Jeigu jums kyla abejonių, visuomet galite pasiklausti pardavėjo ar tai ką išsirinkote yra žaidimas ar tik žaidimo papildymas.

Šiuo metu aš esu nusipirkęs tik vieną žaidimo papildymą – Ticket to ride: UK. Tuo noriu pasakyti: neskubėkite pirkti papildymų.

Nerekomenduoju. Yra du žaidimai, kurių niekada nerekomenduosiu. Tai nereiškia, kad tie žaidimai yra blogi. Tai tikrai nereiškia, kad žaidimai jums nepatiks.

Pirmasis žaidimas – Magic: the gathering BGG. Priežastis, kodėl nerekomenduočiau, tai yra brangus hobis. Kas kelis metus išeina naujos kortos, kurias jūs, aišku, turite nusipirkti.

Šis žaidimas turi stiprius fanų klubus bei nuolatos vykstančius turnyrus. Esu tikras, kad jie sugebėtų jūs įtikinti, jog tai įdomus žaidimas bei padėtų įsitraukti į hobį.

Tikras MTG fanas turi fotoalbumus pilnus kortelių, kai aš tokį pamatau… man stalčius iškrinta. Tai yra kažkas tokio…

Antrasis žaidimas – Dungeons & Dragons BGG, norint pradėti šį žaidimą užtenka nusipirkti Starter Set, tačiau, jeigu užsikabinsite, sužinosite kiek gili jūsų banko sąskaita (užuomina: nepakankamai). Viena žaidimo partija gali tęstis metus. Ne, tai nereiškia, kad jūs atsisėdate žaisti ir metų nėra. Žaidimas žaidžiamas kiekvieną šeštadienį po keturias valandas, metus laiko. Čia pavyzdys, žaidimo trukmė gali būti įvairi, greitam žaidimui gali užtekti ir valandos (ar trijų).

Kad žaidimas būtų įdomus, reikia labai gero gido, tačiau kodėl kas nors norėtų būti gidu? Gidas kontroliuoja žaidimą, jo nežaidžia… Ar tik dėl to, kad patinka kurti istorijas?

Ir trečias dalykas, sakiau, kad nebūtina investuoti - taip, nes didelė žaidimo dalis vyksta jūsų galvoje, kuo lakesnė jūsų fantazija, tuo įdomesnis bus žaidimas.

Vietoj pabaigos. Dar skaitote? Ačiū. Priklausomai nuo to, kada skaitote mano išvardintas žaidimų sąrašas gali būti pasenęs ir kai kurių žaidimų neįmanoma įsigyti Lietuvoje. Jeigu praleidau kokį nors svarbų ar įdomų žaidimą, prašau pasidalinti komentaruose. Tikiuosi šis tekstas bei komentarai po juo padės jums išsirinkti stalo žaidimą.

Brukštelk žinutę