E-knygų vieta šiuolaikinėje visuomenėje

E-knygų fanai sako, kad popierinės knygos mirs. Jų priešininkų stovykla teigia, jog popieriaus niekas nepakeis. (Svarbiau jausmas ar kvapas?)

Jeigu mums nesvarbu kas, ką, kaip ir su kuo daro miegamajame (nebent tai rodo per TV), tai kodėl turėtų rūpėti, kaip speudo-intelektulas pasiėmęs knygą daro TAI: sėdėdamas ar gulėdamas?

Nediskutuokim apie ateitį, jinai ateis, kai bus laikas. Noriu pasiūlyti jums praktiko požiūrį į šiandieninį gyvenimą.

Turbūt niekam ne paslaptis, jog daktarai yra sadomozachistai, bet kai kurie iš jų tokie dideli sadistai, kad nepasitenkina savanoriais ir dar eina pakankinti žmonių, kurie jų paprastai vengia.

Kaip ir kiekvienais metais gydytojai surengė akciją ir nemokamai pasvėrė pradinokų kuprines ir surašė raštelius tėvams maždaug: jūsų vaiko kuprinė per sunki 1kg. Aš nelabai suprantu, ką gali padaryti tėvas, jeigu Lietuvos švietimo sistema žaloja vaikus, bet jeigu nesupratote kur lenkiu, tai paskaitykite dar kartą pavadinimą.

Akivaizdu, jog lėšų visiems trūksta ir vaikai negali turėti dviejų knygų: vienos namie ir vienos mokykloje, bet ar tikrai reikia dviejų knygų? Ar tikrai vaikai privalo tampyti sunkias kuprines į mokyklą ir atgal?

Šiais laikais kompiuterius turi visi, atvirai pasakius, vaikai moka ir žino daugiau nei daugelis informatikos mokytojų, tai kodėl švietimo sistema yra lygiai tokia pati kaip prieš 100 metų?

Kodėl vaikai negalėtų namie turėti elektroninių knygų versijų?

Kaina? Kad knyga atsidurtų mokykloje jinai privalo gauti švietimo ministerijos patvirtinimą. Taigi, bet kokia knyga tikrai negali atsidurti mokykloje. Tai kodėl tuomet neįrašyti dar vieno kriterijaus knygų atrankoms? Reikalinga PDF versija. Knyga vis tiek yra rengiama ir jokių papildomų kaštų paruošti PDF versijai neatsiranda. Juk nereikia kurti jokio iPhone Apps, nereikia jokių animacijų, lygiai tokia pati knyga kaip mokykloje, tik elektroniniame formate, kad kiekvienas mokinys ją turėtų.

Autorinės teisės? Sakoma, kad vaikai yra mūsų ateitis. Jeigu vaikai yra ateitis, tai mes norim, kad jinai būtų kuo geresnė, teisingai? Tas svolačius, kuris drįstų trukdyti gauti patį geriausią išsilavinimą vaikams, turėtų būti nubaustas mirties bausme. Kadangi, Lietuva humaniška šalis ir tokių žiaurių bausmių netaiko, tai užtektų nusikaltėlį uždaryti bibliotekoje ir priversti visą likusį gyvenimą rašyti vadovėlius neatlygintinai.

Kompiuteriai gadina akis? Bobučių tauškalai! Ar knyga akių negadina? Kiek puslapių per semestrą yra verčiami perskaityti vaikai? Knygos gadina akis tiek pat kaip kompiuteriai, jeigu nedaugiau. Kažkodėl man kirba įtarimas, kad knygos gadina akis daugiau nei šiuolaikiniai kompiuteriai.

Ne visi turi kompiuterius? Sutinku, kad ne visi gali turėti kompiuterius ir kokia nors daugiavaikė šeima gali jo neturėti arba turėti vieną ant dešimt vaikų. Tokiu atveju nėra kito sprendimo kaip tik tampytis tą bereikalingą svorį. Bet aš labai abejoju, ar tokių atsiras daug.

Aš nesiūlau jokios revoliucijos. Aš nesiūlau keisti mokymo proceso. Aš nesiūlau visiems vaikams išdalinti kompiuterius. Aš nesiūlau kompiuterizuoti visų klasių. Mokykloje niekas nesikeičia, tačiau namuose tegul vaikai (ar tėvai už juos) pasirenka taip kaip jiems yra geriau ir patogiau.

Elektroninės knygos vaikams. Tai nereikalauja jokių papildomų investicijų, kadangi knygos jau yra sumaketuotos ir parengtos naudojimui. Valstybė bet kuriuo atveju perka popierines versijas ir taip sumoka leidykloms. Taigi, belieka tik e-knygas išdalinti vaikams.

Kaip tai padaryti?

Galima kiekvienam moksleiviui duoti kompaktinį diską, bet tuomet reikės nupirkti neįtikėtiną skaičių kompaktinių diskų ir tai kainuoja. Beje, kiek dabar kainuoja kompaktinis diskas?

Galima sukurti svetainę arba panaudoti tą pačią sistemą, kuri naudojama elektroninei pažymių knygutei. Bet failų talpinimas internete irgi kainuoja. Nors esu tikras, kad šitoje vietoje Linkomanija, net primokėtų, jeigu tik jiems leistų visas mokiniams reikalingas knygas patalpinti oficialiai/legaliai pas save.

Galima nusiųsti knygas mokyklos direktoriui e-paštu. O po to jau mokytojai išdalintų mokiniams. O tai juk nieko nekainuoja. Na, tik truputi darbo mokytojams.

Paprasta. Praktiška. Genialu. Labai reikalinga.

Brukštelk žinutę