E-knygų vieta šiuolaikinėje visuomenėje

Kad knyga tiek pat ar net daugiau gadina akis nei kompiuteris, tai tikrai nesamonė. Vaikams, bent jau literatūros pamokose, daugiausia reikia skaityt namuose ir aš neįsivaizduoju kaip tai galima būtu daryti per kompą. Jie ne tik akis sugadintų, bet ir turbūt ne vienas ir išprotėtų.

Alternatyva čia viena - jau pinga ir gerėja el. skaityklės, tada ir galima bus naudoti jas. Aišku spaustuvininkų lobistai stengsis, kad greitai to neatsitiktų.

Planšetiniai kompiuteriai ir "tikrosios"/E-Ink skaityklės taip pat turi lobistų, ne tik spaustuvininkai. Tačiau aparatūriniai aspektai ir masinis pritaikymas gali metus kitus palaukti. Bet leisti laisvai cirkuliuoti elektroniniams vadoveliams kaip laisvai prieinamai alternatyvai tikrai reiktų jau šiandien. Arba, sakykim, dalį vadovėlių (pvz. informatikos, juk šiose pamokose tikrai naudojamasi kompiuterizuotomis darbo vietomis) išleisti e-formatu.

Belieka tik pakartoti: paprasta, praktiška, genialu, labai reikalinga.

5-8 klasei rekomenduojamą literatūrą iki metų pabaigos į elektroninę formą (txt/epub/pdf/mp3) parengs Alma litteros specialistai Švietimo ministerijos užsakymu už Europos sąjungos pinigus. Tie verkiantys Linkomanijos mylėtojai netrukdomai patys gali nuskanuoti/surinkti/įgarsinti tekstus ir ten gi padėti Lietuvos vaikams.

Puiki (nors ir ne nauja) mintis - reikia būti visiškai buku (arba finansiškai suinteresuotu), kad tai neigtum.

Pvz JAV (kur naudojami ir įprasti spausdintiniai vadovėliai) jau egzistuoja išbaigtos online mokymosi programos / kursai, kai kurie mokiniai apskritai nusprendžia į mokyklą fiziškai neiti, etc.

Problema: vaikai turi tampyti sunkias kuprines.
Sprendimas: elektroniniai vadovėliai.
Aš kalbu apie matematikos, fizikos, istorijos ir kitus vadovėlius. Jeigu man reiktų skaityti Senis ir jūra sėdint prie kompo tai ir aš nupuščiau.

tomuk, Virgundijau, aš netikiu skaityklėmis. Tai yra vienfunkcinis įrenginys už nežmonišką kainą su labai ribota knygų pasiūlą (lietuvių kalba). Su skaitykle gali arba skaityti knygą arba pasidėti ant jos alų, iPad ir jo klonai turi daugybę pritaikymų, bet jie irgi kainuoja kaip geras kompiuteris.
Kad skaityklė ko nors pasiektų jos kaina turėtų būti 20-50lt bet to niekada neatsitiks.

Nepo, tu gal nelabai supranti reikalo esmę :)
Kaip gi leidyklos pasiims tuos milijonus, kuriuos gauna už gražių ir spalvotų knygų spausdinimą jeigu viską išdalinsime nemokamai?

O jei rimtai. Tai yra tokia nuomonė, kad šitos knygos labai netinka skaitymui kompiuteryje, reiktų jas padaryti pritaikytas kompiuteriams, interaktyvias ir t.t.. O tai jau kainuoja daug, nėra specialistų, ir t.t. Bet panašu, kad ir čia reikalai juda po truputį.

Bet jei reikia rinktis vieną iš dviejų blogybių - ar iškrypęs stuburas ar truputuką labiau (nes pamokom ruošti pakaks pusvalandžio ir dar dvi valandas bus galima žaisti įprastus žaidimus kompiuteriu) paraudusios akys tai aš renkuos antrąjį variantą. Šiuo atveju jau ne kaip e.knygų pardavėjas, o, kaip pirmoko tėvas.

Deividai, aš pagalvojau apie tokią situaciją:
Tarkim mokykloje yra 2 penktokų klasės po 30 vaikų. Vadinasi valstybė turi nupirkti 60 knygų. Klausimas, kaip dažnai dviems penktokų klasėms, tuo pat metu vyksta ta pati pamoka, tarkim, matematika. Manau, kad niekada. O tai reiškia, kad jeigu namie visi turi elektronines knygų versijas, valstybei reikia pirkti tik 30 knygų t.y. valstybė sutaupo 50% lėšų, kurias gali investuoti kur nors kitur.
Bet pagalvojau, kad šito dalyko geriau neminėti ir negąsdinti leidyklų.

Dabartinės visos sistemos problema yra ta, kad vinis yra leidykla, o ne autorius. Ir kol kas aš neturiu pasiūlymų kaip šitą problemą spręsti.

Aš pilnai sutinku, kad animuotos interaktyvios knygos būtų COOL, bet taip pat suprantu, kad niekas nenorės investuoti ar sakys, kad neturi pinigų, todėl ieškojau sprendimo, kuris nekainuotų. Ir taip pat sprendimo, kuris negriautų dabartinės sistemos, nes priešingu atveju būtų nesveikas pasipriešinimas iš mokytojų.

Tai va Kindle http://www.fwd.lt/2011/naujienos/amazon-kindle-kindle-touch-kindle-fire-rinkoje-naujas-karalius/

Pigiausias tik 79$, tarkim su mokesčiais grubiai - 300 Lt. Tai apie 10 knygų LT knygyne, be to gali naudoti ir vadovėliams ir grožinei literatūrai. Telefonai paprasčiausi tiek kainuoja, tai jei tuos turi daugelis vaikų, galės ir knygą įsigyti.

Netgi sakyčiau, kad pigesnės būtų blogai, nes tada nevertintų niekas, nesaugotų, laužytų ir turėtume krūvas elektronikos atliekų.

Manau, kad savu laiku panašios diskusijos, kas geriau - sena ir patikrinta, ar naują, vyko dėl bet kurio dalyko. Prisiminkime kiek buvo sulaužyta iečių dėl kino - girdi, kapec teatrui. Nieko - išgyveno. Tas pats su e-knygomis. Leidėjai ne taip jau smarkiai nukentės dėl popierinių knygų mažėjimo - nukentės spaustuvininkai ir žmonės dirbantys logistikoje, na dar sandėlio darbuotojų nereikės. O knygą, kokia ji bebūtų, reikia parašyt, suredaguot, paruošt iliustracijas, sumaketuot - visa tuo ir užsiima leidėjai - bet kuriuo atveju jie nepralošia, nes didžiausią knygos savikainos dalį sudaro tiražavimas ir pristatymas galutiniam vartotojui (logistika). Kitas reikalas, kad šitie dalykai juda labai palengva. Retas leidėjas turi leidykloje epub išmanantį maketuotoją, tai viena - kita, dar nenusistovėjo standartas (epub taip kol kas ir nepatvirtintas). Skaityklių daug ir įvairiausių. E-ink geras romanui, bet mokyklai netinka - spalvų nėra - kaip parodyti vaikui, kad štai eritrocitai raudoni ir pan. O planšetai brangūs ir keičiasi kas 2-3 mėnesius - kokia ministerija užpirkinės juos, jei kol juos išdalins, atsiras ir geresni ir pigesni. Manau, mokyklų atveju turėtų būti tik Švietimo ministerijos rekomendacijos ir pritarimas, kad jei kas gali nenešioti knygų, tai te nenešioja jų, o naudoja iPad, Galaxy ar dar kokį Kindle Fire.

1 |

Brukštelk žinutę