Horizonto problema

Originalus terminas „horizonto problema“ buvo suformuluotas sprendžiant dirbtinio intelekto uždavinius. Tačiau mane ši idėja sužavėjo, nes tai yra labai artima gyvenimo prasmės metafora.

Horizonto problema. Įsivaizduokite, kad jūs kuriate šachmatų žaidimą ir jūsų programa numato tris ėjimus į priekį. Taigi, jeigu su jūsų programa žaistų profesionalas numatantis keturis ėjimus į priekį, tuomet programa neturėtų jokių šansų laimėti. Tikiuosi pagrindinę mintį perpratote, todėl dabar pakalbėkime apie gyvenimo metaforą.

Turbūt matėte vieną kitą filmą apie drąsius vikingus raguotais šarvais. Greičiausiai taip pat esate matę ir bent vieną Karibų piratų dalį, bebaimiai nuotykių ištroškę piratai plaukiantys į pasaulio kraštą. Filmai geri, tačiau kaip buvo realybėje? Deja, realybė nebuvo tokia graži. Ilgą laiką daugelis laivų plaukiodami stengėsi per daug nenutolti nuo kranto, o jeigu plaukdavo į Indiją tai kelionė užtrukdavo labai ilgai. Ir jų nenoras leistis giliau į vandenyną turėjo rimtą priežastį. Jeigu jūs tikėtumėte, jog Žemę laiko trys drambliai stovintys ant milžiniško vėžlio, ar plauktumėte per vandenyną? Nė velnio, kas jeigu priplaukę pasaulio kraštą, jus imsit ir nukrisit?

Indija aš, aišku, paminėjau neveltui. Vienas žmogus vis dėlto tikėjo, kad Žemė yra apvali ir nutarė surasti kitą kelią į Indiją. Aš kalbu apie Kolumbą. Jis ryžosi ilgam išleisti žemės kraštą iš laivo akiračio. Tiesa, čia pasireiškia horizonto efektas: Kolumbui niekada nepavyko apsilankyti Indijoje, jis atplaukė į Ameriką. Kas galėjo pagalvoti, jog egzistuoja dar vienas žemynas?

O dabar grįžkite prie labiau žemiškų reikalų. Kokia prasmė sodinti obelis? Sodindami jūs tikite, jog obelys duos vaisių ir duos skanių vaisių. Jūs to nežino, jūs negali kontroliuoti oro sąlygų, ar numatyti kitų veiksnių. Čia jums ne matematinės lygties sprendimas. Vienintelė priežastis sodinti yra jūsų tikėjimas, jog ten kažkur už horizonto jūsų laukia saldus atpildas. Jeigu nebūtų jūsų tikėjimo, tuomet jūs nesodintumėte.

Kodėl kažką darote? Kodėl einate į universitetą? Todėl, kad tikite kažką gauti ten už horizonto. Pavyzdžiui diplomą. Jo nėra čia ir dabar, jis bus geriausiu atveju po keturių metų. Bet jūs tuo tikite.

Jeigu jūs gyvenime niekuo netikėtumėte ar galėtumėte ką nors pasiekti? Ar gyvenimas neatrodytų beprasmis, jeigu nieko nesiektumėte?

Horizonto problema yra ta, jog jūs nematote kas jūsų laukia. Galbūt miškas. Galbūt jūra. Jeigu jūs grybautojas, tai tikėjimas prieiti mišką verstų jus judėti pirmyn.

Horizonto problema galbūt neatsako į viso gyvenimo prasmės klausimą, bet suteikia jėgų ir paspirties judėti trumpuose etapuose. O visa kita juk nesvarbu. Didelės kelionės pradedamos mažais žingsneliais.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)