Ieškom darbo

Kaip jūs manote kas yra svarbiausia darbe?

Turbūt daugelis iš jūsų atsakytų - kolektyvas. Ir jūs greičiausiai būtumėte teisūs, bet... Aha, jau suklusote? Įsivaizduokite jūs ieškote darbo, paimkite bet kurį darbo skelbimą, ten pamatysite, jog visos firmos siūlo draugišką kolektyvą. Jeigu kas nors ras skelbimą, kuriame parašytą, kad firmą siūlo nedraugišką, įžūlų kolektyvą, atsiųskite skelbimą man, aš nueisiu su jaus susipažinti.

Visa bėda, kad kai ieškote darbo jūs negalite susipažinti su kolektyvu, teko sudalyvauti daug darbo pokalbiu, dažniausiai jie vyksta su kokiu nors atrankos specialistu ir firmos direktoriumi. Kartais dar prie pokalbio prisijungia, koks nors vyresnysis specialistas. Ir tai viskas... Kad ir kaip būtų svarbu kolektyvas, šiuo klausimu tenka pirkti katę maiše... Taigi kokie svarbiausi klausimai ieškant darbo?

1) Susisiekimas. Jeigu jūs kaip aš važinėjate viešuoju transportu, tai tikrai norite, kad nuo namų iki darbo galėtumėte pasiekti vienu troleibusu/autobusu. Dar daugiau, reikia, kad stotele būtų sąlyginai netoli nuo pačios įstaigos. Aš išlipęs iš troleibuso jau sprendžiu, noriu dirbti ar ne. Aš dar nebuvau firmoje, nekalbėjau su potencialiu darbdaviu, o jau vertinu jį. Jeigu aš išlipu ir aplink stotelę tik griuvėsiai, kuriuose guli bomžai (tikra istorija), savaime suprantama, tokio vaizdelio kasdieną aš matyti nenoriu, taigi nepriklausomai kaip pasisuks pokalbis aš jau nusprendžiau. Jeigu išlipus reikia eiti bent pusę kilometro (3 kartus taip buvo) ar net daugiau... Taip sportas sveikata, bet vis tiek mano atsakymas yra ne. Šiuo atveju jis nėra toks kategoriškas ir galima mėginti įtikinti mane, bet reikės tikrai pasiūlyti gerus privalumus.

Kitas atvejis jeigu turi automobili, manyčiau yra visiškai sąžininga paprašyti, kad apmokėtų degalų išlaidas. Ypač jeigu savo automobiliu taip pat vykstama į įvairius darbo susitikimus.

2) Vieta. Kur jūs norite dirbti centre ar miegamajam rajone? Centro privalumas, kad pietauti galima kasdieną vis kitoje kavinėje. Tačiau keliauti į centrą gali būti kančia dėl kamščių. Tuo tarpu keliaudami į miegamąjį rajoną jūs keliaujate tolyn nuo kamščių. Tikrai smagu važiuojant į darbą matyti, kad visi kamščiai stovi kitoje gatvės pusėje. Bet čia slypi kitas trūkumas, o kur pietauti? Jeigu turite automobilį, galit nuvažiuoti iki artimiausios kavinės, o jeigu ne... Tuomet belieka tikėtis, jog yra bent viena netolima kavinė ir kad jos meniu pakankamai įdomus.

Kur geriau centre ar rajone spręskite patys, tačiau prieš eidami, pasidomėkite pietavimo galimybėmis. Alkanas niekas nebūna produktyvus.

3) Virtuvė. Aš visiškai rimtai. Jūs perskaitėte teisingai. Pasidomėkite kokia yra virtuvė ypač jeigu jūsų darbas sėdimas. Pagal įstatymus, jeigu dirbat prie kompiuterio, jūs turite teisę į 10 minučių pertraukas, kad pailsintumėte savo akis. Naudokitės jomis, gerkite arbata ar kavą. Aš buvau delfi virtuvėje. Taip, taip to pačio delfi.lt virtuvėje, vaizdelis įspūdingas. Turbūt koks šimtas puodelių sukrauta ant lentynų, tokio vaizdelio kasdieną nepamatysi. Gaila, kad neturėjau fotoaparato. Beje linkėjimai delfi.lt kolektyvui.

Grįžtant prie virtuvės, dirbant su kompiuterių greičiausiai teks spręsti sudėtingus uždavinius, reikalaujančius smegenų pusrutulių veiklos (nebent jūs esate buka sekretorė, kurios vienintelis tikslas visą dieną dėlioti soliteri) ir sėdint ilgai žiūrint į kompiuterį sprendimai ne visuomet nori ateiti, tokiu atveju trokšti kur nors pabėgti, atsipalaiduoti keletui minučių ir ramiai pabūti tik su savimi, kur daugiau bėgti jeigu ne į virtuvę? Taigi, virtuvė turėtų būti atskira nuo kitų patalpų pageidautina su langu.

4) Patalpos. Pasižiūrėkite kokiose patalpose vyksta darbas. Kai rašau dabar, susimąsčiau: kodėl aš niekuomet nepaklausiau kur tas stalas prie kurio man tektų dirbti, jeigu aš sutikčiau priimti jų pasiūlymą. Pats svarbiausias dalykas yra stalo apšvietimas, niekam nesiūlau dirbti tamsoje. Jeigu tai ką pamatysite jūsų netenkina iš karto prašykite, kad jums nupirktų stalinę lempa (tikra istorija).

5) Žmonės. Sugalvojau dabar rašydamas, nes iš patirties galiu pasakyti, kad buvo du aspektai, kurie man nepatiko. Pirmasis, kiek kolektyve žmonių rūko? Žinot, grįžti namo prasmirdusiam dūmais, kaip senais laikais iš kabako tikrai nemalonu. Aišku, jeigu jūs rūkote, greičiausiai jums tokių problemų nekyla. O antras dalykas gana absurdiškas, kai ateini darbintis, turi įrodyti, kad tu esi geras specialistas, o ar gi jie taip pat neturėtų įrodyti, kad yra specialistai? Deja šitas dažniausiai paaiškėja tik dirbant, greičiausiai čia gali tekti pirkti katę maišę... Ir vis dėl to, tam tikrose srityse egzistuoja įvairūs sertifikatai, todėl galima drąsiai paklausti, kiek žmonių turi sertifikatus. Vieną kartą, man paminėjus sertifikato pavadinimą firmos darbuotojai pasakė: kaas? kaas? Patys suprantate ką aš galvoju apie tokia darbovietę.

6) Šefas. Šitą dalyką jums teks išsiaiškinti pokalbio metu. Ar šefas protingas žmogus, ar jis nevynioja šūdo į vatą? Tokius dalykus teks spręsti, pagal tai ką jis kalba ir ką nutyli. Pagal tai kaip atrodo ir kaip elgiasi. Nesvarstykite daug, tiesiog pasikliaukite savo nuojauta, jeigu jums nepatinka netemkite gumos, neverta tikrinti, kodėl jis jums nepatiko.

7) Alga ir kiti privalumai. Kiek man teko susidurti, alga yra pats didžiausias tabu, todėl niekada nežinai, kiek gauna kiti ir apie tai, kokios algos prašyti, gali spręsti tik pagal tai kaip pats save vertini. Niekas tau nepasiūlys didesnės algos nei paprašysi, tačiau niekada nepriims jeigu užsiprašysi per didelės. Čia mane užknisa tai, kad darbdaviai nesako kokią algą jie norėtų pasiūlyti. Jeigu jų požiūris į darbo vietą yra kitoks nei mano, t.y. jie nori pasiūlyti mažesnę algą, nei aš esu vertas, tai kam tokiu atveju gaišti laiką dar visokiems pokalbiams?

Visuomet pasiklauskite kokių kitų privalumų siūlo firma (pvz. sporto klubas), jeigu jūs vis dar esate studentas jums ypač aktuali turėtų būti galimybė išeiti į paskaitas kada nori. Būtinai pasiklauskite, kad vėliau nebūtų šaukštai po pietų.

Taigi, sudalyvavote pirmame pokalbyje. Išėjote apgalvokite viską ką pamatėte ir atsakykit į klausimą ar norėtumėte čia dirbti? Po pirmo pokalbio greičiausiai bus antras ir galbūt net trečias. Kai firma sako, kad sutinka jus įdarbinti, nebūtina skubėti sutikti, jūs galite pareikalauti dar vieno pokalbio, jeigu dėl kažko dvejojate, būtinai viską išsiaiškinkite prieš sutikdami.

Kai sutinkate tuomet prasideda trijų mėnesiu bandomasis laikotarpis. Aš mąstau taip: trys mėnesiai tai pilnai pakankamas laikas, kad firma įrodytų ko yra verta. Jeigu jinai nepateisins mano lūkesčių tuomet man beliks tik atsidusti ir pasakyti: „man labai gaila, tačiau jūs nepraėjote bandomojo laikotarpio“. O tuomet pakelti sparnus ir ieškoti kitos firmos, galbūt jai pasiseks geriau.

Brukštelk žinutę