Ką daro projektų vadovas?

Kažkur skaičiau, kad geras projektų vadovas yra tas, kuris sugeba užsakyti programuotojams maistą (picas) ir išnešti šiukšles (picų dėžes). Ir nors egzistuoja PMP (Project Management Professional Certification), tačiau dažniausiai šios pareigos kaip ir kokio nors vadybininko gali reikšti bet ką… Todėl aš negaliu pasakyti, ką veikia kiekvienas projektų vadovas ir tą veikiu aš nebūtinai yra tai už ką duoda sertifikatą.

Aš tikrai atlieku bent keletą darbų, kurie nepatenka į projektų vadovo apibrėžimą. Pradėkime nuo jų. Vienas iš jų – programinės įrangos projektavimas. Ir jis man patinka labiau nei bet kuri kita veikla. Aš taip pat vedu darbo pokalbius, kas man irgi patinka. Jeigu atvirai, net nežinau kodėl. Apie šituos du dalykus bus galima pakalbėti kada nors atskirai, o dabar grįžkime prie projektų vadovo.

Ką daro projektų vadovas?

Pardavimus. Kai aš ieškojau darbo, tai ignoruodavau visus skelbimus, kurie skambėjo kaip pardavimų projektų vadovas. Galbūt yra tokių įmonių, kur projektų vadovas prižiūri tik vidinius įmonės projektus, kuriuos jis gauna iš kito skyriaus ar valdžios. Galbūt yra tokių įmonių, kuriose projektų vadovas ir klientas pirmą kartą susitinka, kai jau sutartis pasirašyta ir tuomet dirba iki rezultato. Tačiau daugelyje atveju projektų vadovas daro pardavimus. Net jei projektų vadovas nepasako projekto kainos, vis tiek susitikimas, bendravimas su klientu iki sutarties pasirašymo yra pardavimas.

Įvertinimus. Būkim sąžiningi, projektų įvertinimų aš pats nedarau. Programavimo darbus vertina programuotojai, dizaino darbus vertina dizaineriai ir t.t. Projektų vadovo darbą galima apskaičiuoti pagal paprastą formulę, priklausomai nuo to kokių darbuotojų reikia projektui ir kiek darbo jie sugaiš.

Mano darbas yra įsitikinti, jog žmonės darantys įvertinimus supranta užduotį teisingai, neteisingai suprasta užduotis reiškia neteisingą įvertinimą. Aš taip pat turiu įsitikinti, jog žmonės darantys įvertinimus nepamiršta nei vieno punkto. Galiausiai, mano darbas remiantis patirtimi pasižiūrėti ar programuotojo įvertinimas nėra per daug optimistinis (ar per daug pesimistinis).

Bendrauja su klientu. Bendravimas su klientu yra labai įvairus priklauso nuo projekto etapo bei kliento būdo. Pradžioje labai svarbu išsiaiškinti užduotį, taip pat kad klientas suteiktų visą reikalingą informaciją (pavyzdžiui prieigą prie jo serverio). Projekto eigoje reikia informuoti klientą apie progresą, taip pat išsiaiškinti papildomus niuansus, kurie nebuvo numatyti projekto pradžioje. Kartais reikia tiesiog informuoti klientą, jog jis tau rūpi, net jei tą dieną nebuvo dirbama prie jo projekto. Ir blogiausiu atveju, kai programuotojai susimauna, reikia nuraminti klientą ir užtikrinti, jog viskas bus gerai.

Planuoja darbus. Vienas programuotoja yra stipresnis vienoje srityje, kitas – kitoje. Geriau būtų duoti tuos projektus, kur programuotojas yra stipresnis, tačiau nei vienas programuotojas neturėtų sėdėti be darbo. Programuotojai taip pat kartais nori atostogauti ar tiesiog pasiimti laisvą dieną. Jeigu projektas vėluoja, tai galbūt reikia perskirstyti resursus ir pakeisti planus.

Susirinkimus. Vienintelis būdas sužinoti kaip sekasi projektui - paklausti. Tačiau vien aptarti dabartį neužtenka. Taip pat reikia pasimokyti iš klaidų bei gerų patirčių, jausti ateitį. Tik žinodamas, kokia projekto būsena yra dabar gali planuoti programuotojų darbą.

Motyvuoja savo komandą. Kai pradėjau dirbti nesupratau, kodėl aš turėčiau motyvuoti kitus, kodėl ne jie mane? Tačiau kuo toliau, tuo labiau suprantu, jog projektų vadovas privalo motyvuoti savo komandą. Kaip tai padaryti geriausiai? Nežinau. Tai atskira tema.

Ar kažką pamiršau?

Pabaigoje dar noriu pridėti keletą minčių. Aš esu intravertas, bet tai netrukdo man dirbti su klientais.

Kalbos yra svarbu, nebent jūs dirbate tik su lietuviais, tuomet aš jus užjaučiu. Kartais didžiausių lietuviškų įmonių vadovai būna ir didžiausi užpakaliai. Aš nenoriu pasakyti, kad visi lietuviai yra blogi, bet kartą pabandžius dirbti su užsieniečiais ir pajautus jų kultūrą, grįžti į pasliotkių mentalitetą nesinori.

Projektų vadovas nėra programuotojo karjeros tęstinumas. Beabejonės, mes galėtume surasti gerų futbolininkų, kurie tapo gerais treneriais, beisbolininkų, kurie tapo krepšininkais, tačiau tai yra tik išimtys, kurios patvirtina taisyklę. Projektų vadovas ir programuotojas yra dvi lygiagrečios karjeros. Jeigu nori būti geras bet kurioje iš jų, reikia anksti pradėti ir daug dirbti.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)