Kaip NePo verslavo 2008

Kodėl mokymai vilniečiams vyksta Kaune? Na gerai, ne Kaune, pora šimtų metrų arčiau, bet jau geriau vyktų Kaune, susisiekimas būtų daug geresnis. 

Aš piktas, labai piktas. Kodėl mokymai vyksta kažkokiose metalo džiunglėse, o ne centre? Kodėl mokymai vyksta tokioje vietoje, į kurią galima patekti tik vienu autobusu? Kodėl negalima jų perkelti kur nors arčiau į labiau civilizuotą vietovę? Jeigu savivaldybė remia verslumą, tai galėtų mokymai vykti mero kabinete. Juokauju, bet tik nesakykit man, kad tokiame dideliame Vilniaus savivaldybės pastate neatsirastu tinkamos vietos vesti mokymams...

Įsivaizduokit kaip dabar vargšui studentui nusigauti į tą Vilnijos Inkubatorių? Reikia keltis anksti, laukti to vienintelio autobuso, kuris veža į visų užmirštą užkampį... O ką daryti jeigu autobuso vairuotojas asilas, spaudžia gazas-dugnas ir nestoja stotelėse pasiimti keleivių? Jeigu kas pažystate vairuotoją, kuris apie 8:30 važiavo 4A maršrutu, tai duokit jam į nosį už mane. Ir duokit antrą kartą į nosį už moteriškę, kuri pavėlavo į darbą.

Pasiskusčiau blogu aptarnavimu... Bet nebuvau iš viso aptarnautas! Jeigu žmogus pasiruošęs susimokėti už kelionę, tai jo pinigų neimti gali tik savivaldybės/valstybinės įmonės, versle taip nebūna.

Taigi, aš garbingai vėluodamas, ne dėl savo kaltės, atėjau į (čia įterpti visus žmogaus titulus) Rimvydo Jasinevičiaus paskaitą. Jis pristatinėjo sėkmingo verslo sampratą. Toliau pateiksiu įdomesnes paskaitos citatas ir savo komentarus. 

Kas yra verslas? Atilikus apklausą, paaiškėjo, jog 50% mano, kad verslas tai žmonių išnaudojimo forma, visuomenės apiplėšimas. Kiek iš jūsų mąstydami logiškai ir blaiviai norėtų užsiimti kitų žmonių skriaudimu? (Adolfai, sėdėk ir net nebadyk rašyti čia komentarų. Mes žinom tavo nuopelnus.)

Verslumas yra gebėjimas. Toks pats gebėjimas kaip kalbėti, vaikščioti, dirbti kompiuteriu. Geriausias laikas pradėti lavinti verslumą yra nuo 11 metų. Kritinis laikas yra 35 metai.

Nedirbančių gyventojų Lietuvoje yra 56%, todėl kiekvienam dirbančiam reikia išlaikyti vieną svetimą žmogų.

Norint gauti didesnį atlyginimą reikia: 1) kurti didėjančią pridėtinę vertę; 2) mokėti paskaičiuoti pridėtinę vertę; 3) mokėti vesti derybas su darbdaviu. Tai galioja tik verslo įmonėse. Žinot Jasinevičius galėtų rašyti knygas kaip Brian Tracy ir dar kartą užsidirbti milijoną. 

Jeigu žmogus nėra genijus vadinasi jis nebuvo laiku ir tinkamai lavintas.

Iš nieko nieko nebus.

Verslo idėja – sistema generuojanti pridėtinę vertę.

Jeigu nemokat parduoti – nėra ko pradėti verslo.

Verslas prasideda nuo pardavimų.

Čia pastebėjau, kad tai kas atspausdinta padalinta mums dalyviams, nesutampa su tuo kas yra rodoma Jasinevičiaus skaidrėse. 

Kiekviena nesėkmė reiškia tik jūsų nepakankamus gebėjimus, jūsų neišprusimo lygį.

Jeigu nori gyventi žmogiškai, reikia kad jums mokėtų dieviškai. Man tokio darbdavio rasti nepavyko.

Kalbasi du profesoriai: koks geras būtų profesoriaus darbas, jeigu tik mokėtų daugiau ir nebūtų studentų.

Sėkmingų ir nesėkmingų žmonių pagrindinis skirtumas, kad sėkmingi žmonės daro mažiau nereikalingų veiksmų.

Paskaita buvo linksma, Jasinevičius nekartą sukritikavo švietimo sistemą bei įvairius valdžios atstovus, jis taip pat aktyviai ragino į diskusijas įsitraukti visus dalyvius. 

Po to nuo labai teorinio užsiėmimo perėjom prie praktiškesnio. Viktorija Moisenko pristatė kaip paruošti kokybišką verslo planą. Iš pat pradžių jinai pasiklausė kas dalyvavo praėjusiais metais ir perspėjo nesistebėti, jog beveik viskas kartosis, nes per metus laiko verslo principai nepasikeitė. 

Kad verslas būtų sėkmingas reikia: investuotojo, organizatoriaus, specialisto. Tai nereiškia, kad reikia trijų darbuotojų, tai gali ir būti vienas žmogus, tačiau labai retai kada specialistas būna geras organizatorius, tai viena iš priežasčių, kodėl daugelis Lietuvos mokslininkų tokie neturtingi.

Kokie svarbiausi kriterijai bankui pristatant verslo planą? 1) Patirtis. 2) Užstatas. 3) Atsiperkamumas. Eiliškumas yra svarbu. Net jeigu projekto atsiperkamumas bus greitas ir didelis, tačiau nebus patirties, vargu ar bankas norės investuoti, patirties nebuvimas reiškia didelę projekto žlugimo tikimybę.

2007 metais atliktas tyrimas parodė, kad tik 13% įmonių pradėdamos veiklą turėjo verslo planą. Verslo planas reikalingas tam, kad po metų ir net gi ankščiau galėtum įvertinti ar tavo verslas plaukia teisinga kryptimi. Galbūt reikia kažką koreguoti? Visų pirma, verslo planas reikalingas sau pačiam. 

Verslo planas niekada nėra realus dalykas, nes reikia prognozuoti kelis metus į priekį. Neatsimenu tokio atvejo, kai po trijų metų verslo planas būtų 99% tikslus.

Kas dabar atsitiko Lietuvos ekonomikoje? Iš rinkos dingo pinigai. Kokia nors įmonė pasiėmė paskolą iš banko, už tuos pinigus, pasamdė daug rangovų, kad jie pastatytų jiems gyvenamąjį namą. Rangovai pasisamdė daug subrangovų. Namas buvo pastatytas. Tačiau esant dabartinėms kainos žmonės negali jo pirkti. Kadangi įmonė neparduoda būtų negali atsiskaityti su rangovais, rangovai negali atsiskaityti su subrangovais. Subrangovai negali išmokėti darbuotojams algų. O bankas neskolina daugiau pinigų, kol įmonė negražina ankstesnės paskolos. 

Verslas į minusą blogiau, nei hobis.

Mėlynos ir žalios spalvos langų valymo skysčiai, turi skirtingas charakteristikas. Pažiūrėkite. Būtinai reikės pažiūrėti. 

Šiais metais galima kurti ir UAB, ir Individualią įmonę.

Trumpai apibendrinus abu pasakotojai turėjo pateikimui medžiagos daugiau, nei jiems buvo skirta laiko. Galbūt ateityje vergiant mokymus į tai reiktų atsižvelgti?

Kokia tavo verslo idėja? Neteisingas klausimas, kaip ir praėjusiais metais daugelis žmonių nenori (bijo?) atskleisti savo idėjas. Vis tik sužinojau tris idėjas ir tiesa pasakius, jos manęs visai nesužavėjo. Ta prasme su jomis viskas gerai, jos realios ir įmanomos įgyvendinti, tiesiog tokio verslo aš niekada negalvojau imtis (ir artimiausiu metu nežadu). 

Kiek balų buvo įvertinta tavo idėja? Teisingas klausimas. Į šitą klausimą žmonės atsakinėja daug mieliau. Nežinau. Teisingas atsakymas. Iš tiesų dalis žmonių buvo nustebę, kad dar galima sužinoti kažkokius balus. O tie kur žinojo, daugelis atsakė – 6, tik vienas 7. Klausimas, o tai dešimtukų buvo, ar organizatorių manymų visos idėjos tokios tragiškos? Jeigu tai būtų aukštoji matematiką, tikimybių teorija, tai šią grupę, su tokiais įvertinimais laikyčiau labai pažangiais studentais. O dabar... Kas nors man papasakokite kaip atrodo 10 balų idėja.

Šiaip tai jaučiuosi, kaip studentas kartojantis kursą: visi dėstytojai ir temos tos pačios, bet suolo draugai kiti.

Kaip man sekėsi praėjusias metais galite pasiskaityti čia:

Kaip NePo verslavo

Kaip NePo verslavo 2

Brukštelk žinutę