Kava

Kiek anksčiau kalbėjau apie arbatą, dabar noriu pasidalinti kavos istorija. Nors kava yra populiaresnis gėrimas už arbatą, tačiau jos istorija nėra tokia įspūdinga, o gal reiktų sakyti labai mįslinga. Iki pasirodimo Europoje, kavos istorija yra daugiau legendos nei faktai ir tik vėliau jau galima atsekti jos plitimą po pasaulį.

Įdomu, jog abu gėrimai Europoje pasirodė maždaug tuo pat metu.

Kavos istorija

Yra daugybė legendų apie kavos atradimą. Jinai kilusi iš dabartinės Etiopijos. Vietiniai apie šį augalą turbūt žinojo nuo seno. Medžiotojai bei kariai jo vaisius voliodavo gyvulių riebaluose ir prireikus energijos antplūdžio juos suvalgydavo. Kavamedžio lapai buvo džiovinami ir iš jų verdama arbata. Kavamedžio uogų gėrimą vartojo ir vienuoliai norėdami išlikti budrūs ilgų pamaldų metu.

Maždaug apie 1000 mūsų eros metus arabų prekeiviai parsivežė kavamedžio vaisus į savo gimtąją šalį. Čia juos imė auginti ir vartoti.

1453 metais Osmanų imperijos turkai atvežė pirmąją kavą į Konstantinopolį. Čia taip pat jie atidarė pirmą pasaulyje kavos parduotuvę pavadintą Kiva Han.

Tiesa, kartu jie padarė ir vieną labai gudrų ėjimą. Jeigu tiesiog būtų transportavę kavamedžio vaisius, tai bet kas juos galėtų pasisodinti ir po kurio laiko turėti savo derlių. Norėdami išlaikyti monopolį turkai prieš gabendami pupeles truputi pakaitindavo vandens garuose. Greičiausiai taip ir buvo išrastas gėrimas, kurį mes dabar vadiname kava.

Toliau kava plito kartu su islamo plėtra.

1615 metais kava pirmą kartą atkeliauvo į Veneciją. Popiežius Klemensas VIII ir jo aplinka iš pradžių norėjo uždrausti šį pagonių gėrimą, tačiau paragavus, jam taip stipriai patiko, kad vietoj uždraudimo, jis pašventino kavą.

1653 metais atsidarė pirmieji kavos namai Anglijoje.

1683 metais sumušti prie Vienos turkai traukdamiesi paliko maišus kavos pupelių, kurie atitenko lenkų kareiviui Franciszek Jerzy Kulczycki. Jis atidarė pirmuosius kavos namus Vienoje. Kulczycki pradedė filtruoti kavą, barstė ją cukrumi, maišė su pienu.

1690 metais olandų kontrabandininkai iš arabų pavogė kavamedį ir pradėjo juos veisti Ceilone bei Javoje.

1717 metais olandai padarė, kai ką neįtikėtinai kvailo. Padovanojo vieną kavamedį Liudvikui XIV, kuris buvo pasodintas Paryžiaus botanikos sode.

Jūreivis Gabriel Mathieu de Clieu turėjo keliauti į Martiniką ir galvodamas, jog ją galima paversti antrąja Java karaliaus paprašė padovanoti kavamedžio šakelę, tačiau karalius atsisakė. Tuomet Clieu naktį įsilaužė į Botanikos sodo šiltnamį ir pavogė vieną sodinuką. Kelionė buvo labai pavojinga, laivas puolė piratai, mažėjant vandens atsargoms imta normuoti vandenį žmonėms, todėl Clieu savo vandens dalį turėjo dalintis per pusę su augalu. Manoma, jog būtent tas daigas yra protėvis visų Lotynų Amerikoje augančių kavamedžių.

1727 metais Brazilija pastebėjusi didžiulį pelną prekyboje kava irgi užsimanė atsiriekti dalį to pyrago. Pulkininkas leitenantas Francisco de Melo Palheta buvo nusiųstas į Prancūzų Gvinėją su prašymu gauti sodinuką. Gubernatoriui atsisakius suteikti, pulkininkas suviliojo gubernatoriaus žmoną, kuri kaip atsisveikinimo dovaną įteikė puokštę padarytą iš kavamedžio šakelių.

1773 metais Bostono arbatėlės protesto metu, amerikiečiai buvo raginami gerti kavą šitaip išreiškiant patriotizmą.

1822 metais Prancūzijoje buvo sukurtas pirmasis espreso kavos aparatas. 1933 metais Dr. Ernest Illy sukonstravo pirmąjį automatinį espreso kavos aparatą, tačiau šiuolaikinis kavos aparatas buvo sukurtas tik 1946 metais italo Achilles Gaggia.

1901 metais chemikas Satori Kato pirmą kartą sukūrė tirpią kavą, tačiau tinkamą masiniai prekybai sukūrė kitas chemikas George Constant Washington 1906 metais.

1908 metais Melitta Bentz su vyru pradėjo prekiauti kavos filtrais ir filtro popieriumi.

Istorijoje buvo daugybė bandymų uždrausti kavos namus, nes tokiuose vietose dažnai rinkdavosi politiniai aktyvistai nepatenkinti esama valdžia. Tačiau visi bandymai vėliau ar ankščiau žlugdavo sukėlę didelį visų piliečių nepasitenkinimą.

Kavamedis

Yra daugybė kavamedžio atmainų, tačiau didžiąją dalį rinkos užima dvi.

Arabica (Arabinis kavamedis) – tai visžalis krūmas išaugantis iki 5 metrų aukščio. Augalas dažniausiai neperneša tropikų karščio, esančio žemiau 1200–1500 m. Geriausia temperatūra augalui yra tarp 15 ir 24 laipsnių. Vaisius – tamsiai raudonos uogos turinčios po dvi pilkas pupeles. Vienoje kavos pupelėje yra 1.5% kofeino.

Robusta (Didysis kavamedis) – tai krūmas išaugantis iki 10 metrų aukščio. Paprastai auga žemumose, aukštyje iki 600 metrų virš jūros lygio. Pupelės apvalainos, spalva nuo šviesiai rudos iki pilkšvai žalios. Vienoje kavos pupelėje yra 2.7% kofeino.

Kavos robustos pupelėse yra dukart daugiau kofeino bei didesnio rūgštingumo, nei arabikoje, todėl kava gaunasi šiek tiek aštroko skonio.

Vietoj pabaigos

Jeigu norėtumėte skaityti arbatos arba kavos istoriją, kur nors internete, tai jos pateikiamos taip lyg kitas gėrimas iš viso nebūtų egzistavęs. Tačiau abu gėrimai turi kofeino ir Europoje pasirodė tuo pačiu metu, todėl man kyla klausimas: ar istorijoje buvo tokio dalyko kaip karas tarp kavos ir arbatos? Kodėl vienų šalių kolonijos buvo apsodintos kavos, o kitų arbatų sodinukais?

Dabar mums tiek vienas, tiek kitas gėrimas yra natūralus ir savaime suprantamas, bet ar taip pat buvo nuo pat pradžios?

Nuorodos

History of Coffee

Kavos istorija: ilga kelionė iš Adeno per pasaulį

Virtuvės istorijos: kavos magija

History of coffee

The History of How We Make Coffee

Didysis kavamedis

Arabinis kavamedis

Norite skanios kavos – jau pirkdami galvokite, kaip ją ruošite

Kava

Brukštelk žinutę