Knyga. Bob Shaw - Orbitsvilis

Šią knygą sudaro du romanai: Orbitsvilis ir Šuolis naktin. Beje, Orbitsvilis 1976 metais laimėjo British Science Fiction Award ir sulaukė dviejų tęsinių. Keista, jog leidėjai vietoj to, kad įdėtų antrąją trilogijos dalį, pasirinko kitą niekuo nesusijusį kūrinį.

Orbitsvilis – Kapitonui Garamondui buvo paliktas prižiūrėti kompanijos prezidentės Elžbietos vienintelis sūnus. Jis užsisvajojęs nepastebėjo kaip vaikas nukrito ir užsimušė. Bėgdamas nuo piktos moters keršto savo kosminį laivą nukreipia į tą pusę, kur niekas niekada neskrido ir atranda milžinišką dirbtinį pasaulį. Ši knyga kažkuo primena žiedinį pasaulį

Didžiausias trūkumas yra tas, kad knyga nėra vientisa. Joje tarsi sugrūsta keletas nepriklausomų nuotykių, kurie yra tiesiog įvykiai be kulminacijos. Dar blogiau, kad dalis skyrių parašyta iš trečio asmens, o dalis iš pirmo. Kiti veikėjai be pačio kapitono yra tik nereikšmingi statistai, neaišku kodėl išviso pasirodę ekrane.

Šuolis naktin. Kosminiai laivai keliauja nuo vienos planetos prie kitos pasinaudodami specialiais šuolio vartais, kurie susieti ne su galaktika, bet su nuline erdve. Visų pirma tai reiškia, jog vartų atstumas nuo konkrečios planetos laikui bėgant kinta. Antra, nulinė erdvė yra anizotropiška, kas reiškia jog norint nukeliauti į konkrečią planetą ir grįžti atgal reikės atlikti skirtingą šuolių į nulinę erdvę skaičių. Dėl tokių skrydžių savybių yra labai sunku surasti naujas žmonėms tinkamas gyventi planetas bei grįžti apie jas pranešti.

Žemės agentas Semas Telonas savo galvoje turi vienos tinkamos gyventi planetos koordinates, Em-Liuterio žmonės nori gauti tas koordinates bet kokia kaina. Knyga įtraukia į nuotykių sūkurį nuo pat pirmos akimirkos, tačiau ir šitai istorijai būdingi Orbitsvilio trūkumai: amžina kelionė neaišku kur ir kodėl, ne vientisas veiksmas ir moteris, kuri neaišku ką veikia istorijoje.

Nedidelis spoileris, bet mano spėjimu romanas vadinasi „šuolis naktin“, nes pagrindinis veikėjas neteka regėjimo.

Mano vertinimas

– Orbitsvilis yra siaubingas, nesuprantu už ką jis gavo apdovanojimą, Šuolis naktin (neskaitant, kad turi trūkumų) yra originalus ir tikrai vertas būti perskaitytas.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)