Knyga. Brian W. Aldiss - Šiltadaržis

Knyga prasideda daug žadančiai ir man stipriai primena Vidurio pasaulį, tačiau kuo tolyn, tuo blogyn....

Pradėjau, kažkaip ne optimistiškai. Įsivaizduokite ateities Žemę po daugybės milijonų metų. Žemė nustojo suktis (kyla įtarimas, kad knyga nekartą prasilenkia su fizika), šviesiojoje pusėje įsikūrė mutavę augalai. Jie auga vieni ant kitų keliais aukštais, jie minta vieni kitais. Vieni augalai šliaužioja, kiti – vaikšto, treti – skraido.

Tokiame keistame žaliame pragare gyvena nedidelės žmonių bendruomenės. Berniukai gimsta labai retai, todėl juos būtina labai saugoti. Vyrai užsiima tik vaikų darymu ir niekuo daugiau. Moterys vadovauja būriams, saugo vyrus ir atlieka visą kitą veiklą, įskaitant ir peštynes tarpusavyje dėl meilės vyrui. Žmonių protiniai sugebėjimai svyruoja nuo pakenčiamų mulkių iki visiškų idiotų.

Knygos autorius iš pradžių teigia, jog išgyveno tik šešios gyvūnų rūšys, o visas kitas pakeitė mutavę augalai, tačiau knygos eigoje paaiškėja, jog išgyveno gerokai daugiau gyvūnų rūšių.

Pagrindiniais knygos veikėjais reiktų laikyti žmogų Greną ir bobausį – mąstantį grybą, parazitą. Pagrindiniai veikėjai keliaują po tą keistą pasaulį. Tai kas jiems atsitinka nuotykiais vadinti aš nenorėčiau, nes jie yra greičiau pasyvūs stebėtojai, nei aktyvi įvykių priežastis. Jeigu pamėgintumėte šią knygą įsivaizduoti kaip filmą, tai būtų kažkas panašaus į laidas rodomas per Animal Planet.

Atsiprašau užspoilerį, bet knygoje teigiama, jog protingi žmonės išsivystė, po to kai bobausiai prisikabino prie nemąstančių beždžionžmogių. Po tokios evoliucijos teorijos man kažkaip norisi tikėti, jog žmonės atsirado iš Ievos ir Adomo...

Mano vertinimas:

– knygos pabaiga net gi labai teigiama, bet knyga vis tiek yra šūdas.

Brukštelk žinutę