Knyga. Eric Ries - Lean startup metodika

Tai yra šiuolaikinių startuolų biblija. Apie ją kalba visi kas sukasi startuolių pasaulyje, todėl džiaugiuosi pagaliau paėmęs ją į savo rankas.

Jei vis dėl to nuspręsite ją skaityti, skaitykite originalo kalba, nes skaitant lietuviškai nuolatos susiduri sukeistais terminais ir galvoji: kas tai per velnias? Pavyzdžiui: kas yra lankstusis programavimas? Čia tikras dalykas?

Lean startup metodika kilo iš Toyota propaguojamos taupios ir efektyvios gamybos. Šios metodikos kertinis akmuo yra mokymasis. Verslas yra kuriamas ekstremalaus neužtikrintumo sąlygomis, todėl teorijų kėlimas ir jų patikrinimas yra svarbiausia dalis.

Didžiulė vizija išskaidoma į mažas dalis, tuomet kiekviena dalis patikrinama eksperimentais ar jinai duoda rezultatų, kurių tikėtasi. Labai svarbu kiekvienam eksperimentui pasirinkti teisingus matavimo kriterijus, nes nėra universalių, kurie tinka viskam. Suskaidymas į mažas dalis, taip pat leidžia sutrumpinti laiką skirtą eksperimentavimui, todėl apie galimas sėkmes ar nesėkmes sužinosite anksčiau.

Lean startup atgalinio ryšio kilpa: idėjos -> gamyba -> produktas -> vertinimas -> informacija -> mokymasis -> idėjos.

Pirmiausia eksperimentais reikia patikrinti vertės ir augimo hipotezes. Reikia suprasti ar jūsų idėja sukuria pridėtinę vertę žmonėms pavyzdžiui Ponzi schema trumpuoju laikotarpiu žmonėms duoda daugiau pinigų, tačiau ilguoju laikotarpiu ne tik, kad nesukuria jokios vertės, bet ją ir naikina. Atitinkamai reikia patikrinti ar jūsų idėja gali pritraukti vis daugiau ir daugiau vartotojų. Norint jas patikrinti reikia sukurti MFP – minimaliai funkcionalų produktą. MFP neturi būti efektyvus, jis tiesiog turi patikrinti pagrindines prielaidas. Kiekviena funkcija, kuri tėra tik blizgutis ir nepadeda patikrinti pagrindinės prielaidos neturėtų būti pagaminta.

Sukūrus MFP ir patikrinus hipotezę kyla klausimas: tęsti toliau ar sukti? Sukimu vadinamas kokios nors dedamosios teorijoje pakeitimas: klientų segmento, pagrindinės funkcijos, verslo modelio, technologijos.

Norint patikrinti hipotezes reikia nuolatos bendrauti su klientais ir stebėti kaip jie priima produktą. Jeigu kas nors neveikia ne taip kaip tikėtasi reikia taikyti 5 kodėl sistemą. T.y. reikia užduoti penkis klausimus, kurių kiekvienas vis giliau pažvelgia į problemą.

Lean startup metodika gali būti taikoma ne tik programinei įrangai, bet ir fizinių produktų gamybai.

Tokia yra knygos santrumpai, jeigu norite plačiau – skaitykite knygą.

Kaip minėjau pradžioje tai yra biblija, o religinių knygų kritikuoti negalima ir vis dėl to aš siūlyčiau žvelgti į tai kas sakoma knygoje su šiokia tokia skepticizmo doze. Visų pirma autorius šią metodiką propaguoti ir kitus mokyti pradėjo turėdamas tik vieną sėkmės atvejį. Ir tai yra tas pats, kas nusipirkus vieną kartą loterijos bilietą laimėti milijoną ir tuomet visiems eiti pasakoti, jog tai yra teisingiausia strategija. Aišku, su laiku jis prisirinko daugiau sėkmingų istorijų ir vis dėl to kai, kurie jo pavyzdžiai skamba taip: Petras naudojo seną metodiką, jam nepasisekė, todėl dabar naudos mano metodiką. Arba Antanas naudojo mano metodiką ir jam nepasisekė, jo laimė, kad mano metodika leidžia sužinoti apie nesėkmę greitai – po pusės metų darbo vietoj metų...

Knygoje yra gerų dalykų, t. y. supratimas kas yra MFP, daugelis, manau, yra girdėję šį terminą angliškai MVP, tačiau neturi teisingo supratimo kas tai yra. Taip pat, manau, jog labai svarbu suprasti ir išmokti teisingai taikyti 5 kodėl teoriją.

Tačiau yra vietų kur visiškai oras. Kokie yra teisingi matavimo kriterijai? Kas yra tobulėjimo apskaita? Kas yra ir kaip veikia pagrįstasis mokymasis? Ta prasme, jeigu kali vieną nesėkmę po kitos ir tavo pasiteisinimas „mokausi“, tai ar tikrai tu mokaisi ar tik švaistai laiką?

Mano vertinimas:

– jeigu svajojate apie startupą, jums privaloma perskaityti šią knygą, jeigu turite startupą, tai turėtumėte jau žinoti svarbiausias šios knygos idėjas.

Brukštelk žinutę