Knyga. Stephen Hawking, Leonard Mlodinow - Didysis Projektas

Kas atsitiktų, jeigu fizikos vadovėlį sujungtumėte su... tarkim, brolių Grimų pasakomis? Šita knyga... 

Šios knygos tikslas yra atsakyti į klausimus: kodėl mes egzistuojame? kodėl visata yra tokia kokia yra, o ne kitokia? Ir tuo pačiu pristatyti M teoriją, kuri turėtų paaiškinti visus fizikinius reiškinius pradedant nuo to: kodėl obuolys nuo medžio nukrito, o ne nuskrido? iš ko sudarytas atomas? Ir baigiant: kaip atsirado visata?

Knygoje pasakojimas pradedamas nuo pirmųjų mokslininkų ir keliaujama per Senovės Graikiją, sutinkame Niutoną, Einšteiną ir baigiama Didžiuoju hadronų greitintuvu.

Senai rankose laikiau knygą atspausdintą ant tokio gero popieriaus. Knygoje gausiu spalvotų iliustracijų, kurios, mano nuomone, ne visuomet turi ką nors bendro su tuo apie ką rašoma konkrečiame skyriuje. Knyga taip pat pagyvinta ir fizikų komiksais, kurie, greičiausiai dėl vertimo, yra visiškai nejuokingi. Autoriai į tekstą nepagaili įterpti vieną ar kitą pokštą, šiuolaikišką palyginimą.

Knyga skaitosi įdomiai ir linksmai kol neprasideda kvantinė fizika... Grubiai kalbant, pusė knygos man yra paukščių kalba. Atrodo imant po vieną, žodžiai girdėti ir jų reikšmė žinoma, bet perskaitai sakinį ir... prasmė kažkur anapus...

Pavyzdžiui, knygoje pateiktas eksperimento aprašymas. Vieną laikrodį paliko žemėje, kitą įsodino į lėktuvą ir skraidino prieš Žemės sukimosi kryptį. Rezultatų suprasti man taip ir nepavyko. Ar vienas laikrodis ėjo lėčiau nei kitas? Jeigu taip, tai galbūt vietoj kiniškų laikrodžių eksperimentui reikėjo naudoti šveicariškus? Apskritai ką toks eksperimentas įrodo?

Skaitydamas knygą supratau vieną dalyką: jeigu nors viena fizikinė konstanta būtų pakeista nedideliu, net gi 1%, žmonės neegzistuotų, o gal ir apskritai gyvybė negalėtų egzistuoti.

Mano vertinimas:

– jeigu nesispecializuojate fizikoje ši knyga ne jums, ji tikrai nėra skirta masiniam vartotojui.

Brukštelk žinutę