Burbulai ir bangos

Jeigu klausėte nors vieno sėkmės mokytojo, tai turėjote girdėti pasiūlymus mėgdžioti sėkmingus žmones, tol kol galiausiai tokiais tapsite. Tačiau į mano galvą įsikalė mintis, jog žmogaus tapusio sėkmingu ir/arba turtingu kelias yra unikalus bei nepakartojamas.

Kreipiausi į google tikėdamasis, jog pavyks įrodyti savo teiginį, deja, kaip paprastai, google nebuvo nusiteikusi bendradarbiavimui, taigi, tai yra tik mano mintys, todėl galite drąsiai nesutikti.

Savo pasakojimą norėčiau pradėti nuo Aliaskos aukso karštinės. 1896 metais Klondaiko regione prie Jukono upės buvo rasta aukso. Apie tai sužinoję 100.000 žmonių nusprendė, jog tai lengviausias/geriausias būdas praturtėti ir patraukė į šį atšiaurų regioną. Žmonių atkeliavo tiek daug, kad negi buvo įkurtas naujas miestas – Deividsonas.

Kaip manote kiek žmonių praturėjo Aliaskos aukso karštinės metu? Vienetai, daugelis jų taip ir liko it šūdą kandę, o tie, kuriems pavykdavo rasti šiek tiek aukso, dažniausiai jį pragerdavo artimiausiose užeigose. Įdomi detalė, kad praturėjo, ne tie, kurie pirko žemę aukso ieškojimui, bet tie, kurie pirko žemę miesto statymui.

Dabar persikelkime į kiek artesnius laikus, galbūt jums teko girdėti terminą Dot Com burbulas? Viskas prasidėjo 1995 metais, kai investuotojai metė dideles pinigų sumas į abejotinos kokybės idėjas, kurios savo pavadinimuose turėjo e- arba .com. Visų kompanijų akcijos buvo įvertintos milžiniškomis sumomis (visai kaip Facebook dabar). Burbulas sprogo 2000 metais, daugelio kompanijų akcijos tapo bevertėmis, o pačios kompanijos kelių metų bėgyje bankrutavo.

Bet ne viskas taip blogai. GeoCities.com – vienas iš pirmųjų įrankių leidžiančių paprastiems mirtingiesiems lengvai susikurti asmenines svetaines buvo nupirktas Yahoo už $3.57 milijardus. Broadcast.com – vienas iš pirmųjų internetinių radijų vėlgi nupirktas to paties Yahoo už $5.9 milijardus. Gerai paieškojus greičiausiai rastume dar keletą sėkmės istorijų, tačiau jos skaičiuojamos vienetais, o nesėkmės dešimtimis.

Esate girdėję apie Robertą. Kijosakį? Jis susikrovė turtus pardavinėdamas nekilnojamą turtą ir ne vienoje savo knygoje rekomenduoja daryti tą patį. Nekilnojamo turto burbulas sprogo ne taip jau senai Lietuvoje ir kitas prisipūs dar negreitai, tai kiek jūsų prisipirko nekilnojamo turto, kai buvo tam labai palankus laikas?

Kiti sėkmės mokytojai rekomenduoja investuoti į akcijas ir fondus, bet tai tikrai nepadarys jūsų milijonieriais. Aš nesakau, kad jūs negalite šiek tiek pasididinti savo turto, jeigu jums pasiseks.

Matot, problema su tais visais sėkmės mokytojais, kad iš savo pamokų turtėja tik jie patys, o ne paprasti mirtingieji. Kodėl taip atsitinka? Visų pirma, todėl kad kiekvienas sėkmės kelias yra unikalus ir nepakartojamas.

Antra, niekada nepavyks konkuruoti prieš profesionalus, kurie tuo užsiima kiekvieną dieną (pardavinėja nekilnojamą turtą, akcijas), jeigu jūs tuo domėsitės tik laisvu laiku nuo darbo ir šeimos.

Kita vertus, jeigu jau taip lengva būtų praturtėti pardavinėjant nekilnojamą turtą, Lietuvoje turėtume gerokai daugiau milijonierių.

Galbūt nuskambės banaliai, bet gyvenimas lyg kompatinis diskas: situacijos kartojasi, burbulai prisipučia ir sprogsta. Nuolatos. Galbūt neidentiški ir ne taip dažnai, kad žmonės sugebėtų pasimokyti iš savo klaidų, bet tai vyksta.

Jeigu anksti pavyks pastebėti kylančią bangą ir atsidurti ant jos keteros, tuomet galbūt tau pavyks praturtėti ir vėliau visiems pasakoti apie savo sėkmę (ir būtinai parašyti apie tai knygą). Tačiau to pakartoti nepavyks šimtams bezdžionautojų, jie tik pripūs ir susprogdins burbulą. Juk tai elementaru ar ne? Kas atsitiktų, jeigu visi staiga imtume auginti karves ir pardavinėti pieną, nekreipdami dėmesio į tai, kiek to pieno reikia rinkai, kiek žmones jos sugeba suvartoti? Kitas pavyzdys, įsivaizduokite mišką ir uogas. Kuris uogautojas prisirinks daugiausiai uogų? Tas, kuris eis pirmas, tas kuris pramins kelią iki uogienojų kitiems. Taigi, jeigu sėkmės mokytojas moko kokį nors būdą, kaip praturėti, tai greičiausiai ant stalo liko tik trupiniai, o pyragas jau seniausiai pasidalintas ir suvalgytas.

Kokie burbulai yra dabar?

Vienas neabejotinai yra mobiliųjų programėlių. Žmonių, kurie praturtėjo jas kurdami galim skaičiuoti dešimtimis, bet sukuriamas programėles reikia skaičiuoti tūkstančiais. Dabar visi kas netingi jas kuria, Lietuvoje trūksta mobilių programėlių kūrėjų. Klausimas ar ilgai? Nežinau, o kaip manote jūs?

Kitas burbulas yra startup. Niekada nebuvo taip lengva pradėti verslą kaip dabar. Tuo labiau, IT srityje nereikia didelių investicijų. Ir Lietuva neatsilieka niekuo nuo pasaulio. Lietuva turi savo Startup weekend ir net gi savo Startup Accelerator programą. Kada šis burbulas sprogs? Kaip manote?

Aš negaliu būti visų sričių specialistas, bet jeigu apsidairytumėte aplinkui, tai galbūt jums pavyktų pamatyti kylančią bangą arba burbulą jūsų srityje. Kaip manote kokie burbulai dabar yra pasaulyje? Kokie atsiras artimiausioje ateityje? Kokios bangos kyla ir kur naudingiausia būtų nukreipti savo energiją ir investuoti savo laiką, kad atsidurtum ant bangos keteros?

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)