IT specialisto gyvenimo etapai

Turbūt visi esate girdėję pigų anekdotą, jog vyro gyvenimas susideda iš trijų etapų: kai tiki Seniu Šalčiu; kai netiki ir kai pats juo tampa. Kalbant ne taip banaliai galima sakyti, jog kiekvieno žmogaus gyvenimas susideda iš trijų etapų: vaikystės, paauglystės ir brandos (dar yra senatvė, marazmas ir mirtis).

Šiandien norėčiau pakalbėti apie IT specialisto gyvenimo etapus, tuos dėsningumus pastebėjau virtualiai sekdamas savo kolegas.

Vaikystė. Vaikystė prasideda tuomet, kai žmogus yra išmetamas į darbo rinką. Priešingai nuo kitų specialybių itišnikai turi ne tik teorines žinias, bet taip pat moka rašyti kodą t. y. savo žinias gali iškarto pritaikyti darbe, nors dėl to negalima sakyti, jog susirasti pirmą darbą yra lengviau nei kitų specialybių žmonėms.

Tai sunkus etapas, nes turi įrodyti kitiems, jog nesi molis. Pirmiausiai, kad gautum darbą, o gavęs darbą dar daugybę kartų, kad gautum užduotis, kurių beždžionė pasiskolinta iš zoologijos sodo padaryti nesugebėtų.

Vaikystės metu įgyjamos žinios, kurios bus naudojamos ateityje.

Kiek trunka vaikystė? Kartais užtenka vieno darbo, kartais žmogus pakeičia daugybę, kol nusprendžia pereiti į antrą etapą. Aišku, kai kurie žmonės niekada nepereina į kitą etapą, o pakeičia profesija.

Paauglystė. Kaip jūs manote ko labiausiai nori paaugliai? Laisvės, nepriklausomybės. Jie nori, jog pagaliau tėvai nustotų kontroliuoti ir sekti kiekvieną žingsnį. Tai laikas, kai padaromos didžiausios klaidos ir priimami kvailiausi sprendimai.

Ko nori IT specialistai? Iš principo to paties. Tai yra metas kai jie tampa laisvai samdomais – freelanceriais. Pasiryžti šitam žingsniui reikia daug drąsos, tačiau kiek naujienų modulių galima parašyti svetainei, kol viskas užknis juodai ir norėsi ko nors naujo?

Šiame etape reikia išmokti daug naujo: valdyti savo laiką, bendrauti su klientais, teisingai įvertinti projektą ir svarbiausia - pasakyti „NE“.

Tačiau po kiek laiko paaiškėja, jog ta taip siekta laisvė yra nieko verta. Nors uždirbama du kartus daugiau nei pirmame gyvenimo etape, tačiau dirbti tenka keturis kartus daugiau, laisvo laiko gerokai mažiau. Ateina laikas galvoti apie trečią etapą.

Branda. Pirmieji freelanceriai turbūt buvo batsiuviai. O gal ir ne, bet tikiuosi jums patiks mano analogija. Jeigu batsiuvys susirgs ar sugalvos išvažiuoti atostogauti, niekas už jį batų nepataisys. Jie kaupsis užimdami vis daugiau vietos ir grįžus po atostogų reikės greitai padaryti daug darbo, todėl geriau iš viso neatostogauti. Lygiai tas pats yra su freelanceriais IT specialistais, vienintelis skirtumas, jog projektai fiziškai nesikaupia kambaryje ir nesmirda.

Kai supranti, jog esi vergas klientų, kuriuos pats susiradai, laikas galvoti apie savo produktą. Internetas, telefonai yra daugybė galimybių įvairiems produktams, kurie galėtų būti naudingi klientams ir uždirbti pasyvias pajamas. Sunkiausia, aišku, surasti laiko sukurti tą produktą, kai esi smaugiamas daugybės deadline'ų.

Sėkmingas projektas leidžia visiškai atsisakyti freelancingo ir atgauti malonumą savo gyvenime, kuris netikėtai dingo siekiant daugiau uždirbti ir aptarnauti daugiau klientų. Ne toks sėkmingas projektas leis susimažinti darbo krūvį ir bent jau kartais, kaip normalūs žmonės, ištrūkti atostogų.

Ar yra ketvirtas etapas? Nežinau, pagyvensim pamatysim.

Ar tai tinka kitų sričių specialistams? Jeigu yra būdas freelancinti, tuomet turi būti ir būdas sukurti savo produktą.

Brukštelk žinutę