Windows ir piratavimas

Senai nežiūrėjau į piratavimo statistikas, todėl neturiu supratimo kiek šiais laikais piratinių Windows sukasi Lietuvoje ar pasaulyje. Tačiau visai netikėtai man vožė ir gana skaudžiai suvokimas, kodėl apskritai toks dalykas kaip piratiniai Windows egzistuoja. Išduosiu paslaptį – problema tikrai yra ne kaina.

Iš kur paprastas žmogus gauna Windows? Na, jis perka kompiuterį ir jis „toks būna“. Labai dažnai paprastas vartotojas, net nesugeba instaliuoti skype savarankiškai, o dingus E raidei nuo darbastalio - neranda interneto. Toks žmogus metus padirbęs su kompiuteriu susiduria su dviemis problemomis. Pirma, interneto vaizdas, kažkodėl stipriai sumažėjo ir dabar užima tik pusę ekrano. Antra, kompiuteris labai stipriai sulėtėjo, ne gi per metus jis taip stipriai paseno?

Jeigu vartotojas yra kvailas, bet turtingas, tuomet praėjus metams jis pirks naują kompiuterį. Daugelis vartotojų nėra turtingi, todėl naujų kompiuterių kas metai neperka, o ieško kitų įmanomų variantų pagerinti kompiuterio darbą. Tas kitas variantas yra susirasti kompiuterastą. Jeigu manęs paklaustų kokia įmonė tvarko kompiuterius, nepasakyčiau, nežinau tokios nei vienos. Galim drąsiai teigti, jog nežinau ne tik aš, bet ir daugelis žmonių, todėl kompiuterastas randamas per pažįstamus.

Jeigu žmogus dirba kompiuterių administratoriumi kokioje nors įmonėje, tai labai dažnai tenka prižiūrėti ir tvarkyti ne tik įmonės ūkį, bet dar ir visų tos kompanijos darbuotojų asmeninius kompiuterius. Jeigu žmogus bent kiek susijęs su informatika, tai labai dažnai tenka tvarkyti visų giminių, visų kaimynų, visų giminių kaimynų ir visų kaimynų giminių kompiuterius... Žodžiu, sąrašas gaunasi ilgas ir per daug dažnai žmogus sutinka patvarkyti kompiuterį, ne iš didelio malonumo...

Kai tokie du personažai susitinka būna maždaug toks dialogas:

- Mano kompiuteris labai lėtai dirba, galima ką nors padaryti?

- Na... galima perinstaliuoti Windows.

- Puiku, taip ir padaryk!

Ar čia kas nors kalbėjo apie legalumą? Ne.

Vartotojas pirko kompiuterį, tai gi jis lyg ir turėtų turėti licenziją. Bet pabandyk jam paaiškinti kas tai yra... Ar legalumas yra vartotojo problema? Ne, kaip tai gali būti vartotojo problema, jeigu jis apskritai nesupranta, kas yra operacinė sistema ir koks skirtumas tarp legalios bei piratinės operacinės sistemos. Jis supranta tik tokius dalykus kaip: kompiuteris, kompiuteris neveikia, kompiuteris veikia keistai. Viskas.

Ar administratoriui svarbu legalumas? Įmonės kompiuteriuose yra svarbu, jis gali pudrinti smegenis viršininkui tiek kiek reikia, kad viskas būtų gerai, nes jeigu bus blogai tai kentės visa kompanija. „Kaimyno šuns draugo“ atveju administratoriui nesvarbu. Vartotojas pats nepasakė licenzijos kodo, taigi ne jo reikalas. Jo reikalas tik padaryti kompiuterį veikiantį, kuo greičiau turint kuo mažiau vargo.

Taigi, kieno problema yra operacinės sistemos legalumas?

Teisingas atsakymas – Microsoft. Jie praranda savo pinigus, daug pinigų. Todėl sugalvoja įvairiausių kvailų validacijos ir patikrinimo mechanizmų, kurie pasunkina galimybę legaliems vartotojams naudotis jų produktais, tačiau nesprendžia esminės problemos.

O kokia yra problema? Problema, kad vartotojas per mažai išprusęs, kad suprastų: naudoja jis legalią ar nelegalią sistemą. Administratorius puikiai supranta skirtumą, bet tingi gaišti laiką aiškindamas tą skirtumą vartotojui, jis nori turėti kuo mažiau vargo ir greičiau atsikratyti nevykėliu.

Sprendimas, aišku, nėra Linux. Sprendimas yra kelti vartotojų išprusimą. Jeigu vartotojas supras, kad kompiuteris tai tik plastmasės ir geležies detalių rinkinys, o operacinė sistema yra tai kas tas detales paverčia naudingu įrankiu, jis tikrai naudos legalią programinę įrangą ir sutiks mokėti reikalingą kainą. O kol kas yra taip kaip yra.

Brukštelk žinutę