Laimės formulė

Aš mėgstu filosofines diskusijas klausimais kas daro mus laimingus, bet šiandien jokios filosofijos, tik moksliniai faktai.

Man, kaip žmogui mylinčiam skaičius, buvo smalsu: ar įmanoma išmatuoti laimę? ar yra laimės formulė? Pasirodo, kad taip. Kai kurie psichologai į šį klausimą žiūri labai rimtai.

Pirmoji Teigiamos psichologijos konferencija įvyko dar 1999 metais. 2006 metais Harvardo universitete pradėtas dėstyti kursas "Teigiama psichologija" sulaukė milžiniško studentų susidomėjimo.

Tai ką mokslininkai nuveikė per vienuolika metų?

Laimės formulė pagal Pete Cohen

Laimė = P+(5xE)+(3xH)

P - reiškia asmenines savybes, įskaitant požiūris į gyvenimą, gebėjimą prisitaikyti ir lankstumą. E - reiškia egzistavimą, įskaitant sveikatą, pinigus, draugus. H - reiškia aukštesniuosius poreikius, tokius kaip savigarba, lūkesčiai, ambicijos, humoro jausmas.

Norit gauti tris vertes reikia atsakyti tik į keturis klausimus įvertinant kiekvieną atsakymą dešimtbalėje sistemoje, kur vienas reiškia visiškai nesutinku, o dešimt - labai stipriai pritariu.

Klausimai:

1) Ar jūs esate energingas, lankstus, atviras pokyčiams?

2) Ar jūs turite teigiamą požiūrį į gyvenimą, greitai atsigaunate po nesėkmių ir jaučiate, jog kontroliuojate savo gyvenimą?

3) Ar patenkinti jūsų pagrindiniai gyvenimo poreikiai įskaitant: sveikatą, finansus, saugumą, pasirinkimo laisvę ir bendruomeniškumą?

4) Ar galite kam nors bet kuriuo paros metu paskambinti, kai jums reikia pagalbos; ar galite pasinerti stačia galva į tai ką darote; ar jūsų veikla atitinka jūsų lūkesčius ir suteikia jums gyvenimo prasmę?

Rezultatus skaičiuoti taip: P=pirmas+antras, E=trečias, H= ketvirtas atsakymai.

Tai kaip ar labai laimingi esate?

Galbūt šiek tiek grubi formulė ir nesuteikianti vilties tiems, kurie surinks mažiau nei kiti, tačiau labai tiksliai matematiškai išreikšta. Tačiau tai dar ne viskas, norėčiau pasidalinti dar keliais skaičiais ir mokslinių tyrimų rezultatais.

Kas daro mus laimingais?

Šeima ir draugai. Mokslininkai teigia, jog žmonės turintys daugiau draugų rečiau serga, yra atsparesni stresui. Profesorius Oswald iš Warwick universiteto, gali jums tiksliai pasakyti kiek kainuoja vienas draugas. Žmogus neturintis draugų, turi uždirbti 50.000* litų daugiau per metus, nei žmogus turintis draugų, vien tam, kad pasiektų tokį patį laimės lygį.

Santuoka prideda septynis metus papildomo gyvenimo vyrui ir keturis moteriai. Turbūt žinote ne vieną (nevisai padorų) anekdotą apie uošvę, tačiau pasirodo, jog būtent uošvės turėjimas prailgina jūsų gyvenimą. Kai pagalvoji, jog stiprus rūkimas atima išgyvenimo tris metus... Jeigu jūs mėgstate rūkyti, geriau jau būtumėt vedę.

Gyvenimo prasmė. Mokslininkai sako, jog gyvenimo prasmės pojūčio turėjimas labai svarbus laimės ingredientas. Visiškai nesvarbu kokią religiją ar filosofiją jūs pasirinksite, svarbu įžvelgti didesnę prasmę nei vien tik egzistavimas. Žmonės esantys kažko didesnio dalimi (bažnyčios, bendruomenės) yra laimingesni.

Nuo savęs turiu pridėti, jog gyvenimo prasmė yra pats populiariausias šio tinklapio google paieškos raktažodis. Nors negaliu suteikti universalaus atsakymo į šį klausimą, tačiau labai tikiuosi, kad mano mintys skaitytojus nukreips teisinga linkme.

Ilgalaikiai tikslai. Svajonės yra gerai, tačiau svajonės kaip debesys danguje. Kad žmogus būtų laimingas jis turi turėti kokį nors apčiuopiamą tikslą, prie kurio nuolatos galėtų dirbti ir tas tikslas, savaime suprantama, turėtų žmogui teikti malonumą. Psichologai teigia, jog žmogus pasiekia savirealizaciją tik dirbamas prie ilgalaikių tikslų, kurie leidžia panaudoti stipriąsias asmenybės savybes.

Mokesčiai. Iš pirmo žvilgsnio tai skamba absurdiškai, tačiau pasirodo viską galimą paaiškinti. Neturtingi žmonės yra nelaimingi, tačiau kai jie sužino, jog turtingi žmonės sumoka žymiai daugiau mokesčių, jie pasidaro laimingesni. Taigi, "progresiniai" mokesčiai, jeigu kada nors tokie bus, turėtų daugelį lietuvių padaryti laimingesniais žmonėmis.

Kas daro mus nelaimingus?

Vaikai. Turbūt ne kartą esatę girdėję iš savo tėvų, giminaičių ar gal net gi draugų, jog vaikai daro gyvenimą laimingesnį. Visiems šiems žmonėms mokslininkai turi kai ką pasakyti: vaikai nepadaro žmogaus laimingesnio, kaip tik priešingai... Žinot, negražu rodyti nepadorius gestus vyresniems žmonėms, bet kai aš perskaičiau apie šitą dalyką man keturi pirštai taip ir užsilenkė automatiškai...

Daugelis žmonių turbūt bus šokiruoti tokio teiginio ir norės kategoriškai nesutikti, todėl siūlau paimti svarstykles ir pasverti. Taip, vaikai suteikia džiugių akimirkų, bet jie verkia, neklauso, prieštarauja, negerbia, serga, nuvilia, susižeidžia... Ir kai visą tai sudedi ant svarstyklių paaiškėja, jog skausmo jie suteikia daugiau nei džiaugsmo. Tačiau reikia atsižvelgti į vieną svarbų faktorių, dėl ko toks smegenų plovimas būtinas. Įsivaizduokit, jog kažkada senai, senai evoliucijos pradžioje žmonės būtų išsiaiškinę, jog vaikai nesuteikia laimės... Tuomet aš nerašyčiau šito teksto, o jūs jo neskaitytumėte.

Reklama turi paskatinti jus pirkti. O jeigu reklama sužadino jūsų norą įsigyti daiktą, tačiau jus tam neturi pinigų, tuomet jūs tampate nelaimingas. Kaip ir madų žurnalai daro nelaimingas visas moteris. Švedijoje uždrausta reklamuoti vaikams iki 12 metų, nes jie per daug pažeidžiami.

Televizorius. Nesiruošiu kalbėti apie tai ką rodo per televizorių. Esmė yra pats procesas, žiūrėjimas yra individualus veiksmas atliekamas tylint, o žmogų laimingesniu darbo bendravimas.

Netektys. Atsigavimas po sutuoktinio netekimo gali užtrukti iki kelerių metų. Darbo praradimas gali sumažinti žmogaus laimingumą, netgi keletą metų po to kai žmogus vėl pradės dirbti.

Visa tiesa apie pinigus

Turbūt nekartą teko girdėti teiginį, jog pinigai nepadaro žmonių laimingesniais. Galbūt netgi esate girdėję šį anekdotą: Mokslininkai atliko tyrimą tarp žmonių uždirbančių 10 milijonų per metus ir nustatė, jog uždribę dar vieną papildomą milijoną jie netapo laimingesni. Išvada: pinigai neatneša laimės. Ką gi turiu jums naujienų: jeigu 50% žemės gyventojų per metus į rankas gautų 10% daugiau nei gauna dabar jie taptų laimingesni. Supraskit mane teisingai svarbu ne pinigai, o jų sąlyginė vertė. Pinigai, kurie leidžia pagerinti žmogus pragyvenimo lygį, tikrai padaro jį laimingesnį. Pavyzdžiui, jeigu vietoj Optima linijos sviesto žmogus gali pirkti ekologišką sviestą, jis tampa laimingesnis. Tačiau laimingumo pakilimui yra riba. Ji yra maždaug ties 10.000* litų pajamų per metus daugiau nei šalies vidurkis, virš tos sumos didesnis gaunamų pinigų kiekis nedaro žmogaus laimingesniu. Apskritai pinigai nėra blogio šaltinis, materializmas yra. Jeigu pirmą kartą gyvenime valgai kokius nors blynus ir jie nerealiai skanūs, tai valgant antrą kartą jie bus labai skanūs, trečią - skanūs, ketvirtą - tai jau bus kasdienybė. Tas pats ir su prabangiu Ferrari pirmą kartą įsidėjus nerealus jausmas, o vėliau... Taip yra todėl, kad žmogus yra linkęs prisitaikyti/priprasti prie aplinkos, o tai kas yra nuobodi kasdienybė nesuteikia daugiau laimės.

Laimingiausias gyvenimo amžius

Žmogaus laimė priklauso ne tik nuo visų dalykų kuriuos paminėjau, bet taip pat nuo lyties ir amžiaus. Mokslininkai įvertino žmonių nuo 15 iki 70 laimingumą. Kaip paaiškėjo 15 metų paaugliai būna laimingi, tačiau jų laimingumas su kiekvienais metais vis mažėja maždaug iki 50 metų, o tuomet pradeda kilti. Pats sunkiausias gyvenimo periodas daugumai žmonių prasideda 40 metų.

Reiktų atkreipti dėmesį, jog penkiolikos metų vaikinai yra laimingesni už savo bendraamžes. Apskritai gyvenimo pradžioje vyrai vidutiniškai laimingesni už moteris ir tik maždaug ties 50 metų viskas pasikeičia.

Laimingiausios šalys

Turiu pasakyti, jog buvo sunku surasti šalių sąrašą. Yra daug visokiausių indeksų, kurie matuoja įvairius dalykus, o aš norėjau žinoti atsakymą tik į vieną klausimą: ar laimingais laiko save tos šalies gyventojai. Galiausiai radau tokį dešimtuką: 10) Kanada. Turbūt nedaugelis žino, jog oficiali Kanados valdovė yra karalienė Elizabeta II. 12 pagal BVP. Gyvenimo trukmė 80 metų. Kanada skyrė 1.5 bilijono vakcinoms kurti, kurios galėtų išgelbėti žmones neturtingose šalyse. 9) Brunei - mažytė šalis Broneo saloje Azijoje. Islaminė absoliutinė monarchija. 388.000 gyventojų. 4 pagal BVP. 75 pagal raštingumą. Gyvenimo trukmė 75 metai. Visiškai uždraustas alkoholio pardavimas. 8) Butanas - mažytė valstybė Himalajų kalnuose, Azijoje. Demokratinė monarchija. 691.000 gyventojų. 104 pagal BVP. Gyvenimo trukmė 65 metai. Ši valstybė įdomi, tuo jog gyvenimo kokybe ne kaip kitos pasaulio valstybės matuoja pagal BVP, o pagal laimės indeksą. Šalyje buvo uždrausta reklama. 7) Švedija - šalis kurioje mokesčiams gali būti sumokėti net iki 80% uždarbio. 17 pagal BVP. Gyvenimo trukmė - 80 metų. 6) Suomija. Nežinau ką pasakyti apie šią šalį, nebent tai kad joje įsikūrė Nokia. 3 šalis pagal BVP. Gyvenimo trukmė 79 metai. 5) Bahamų salos. Karibų jūroje esanti valstybė susidedanti iš 29 salų. Oficiali valdovė yra karalienė Elizabeta II. Artimiausias kaimynas - Kuba. 309.000 gyventojų. 33 pagal BVP. Gyvenimo trukmė 66 metai. 4) Islandija. Po vulkano išsiveržimo, jie, matyt, laikinai nėra tokie laimingi. 15 pagal BVP. Gyvenimo trukmė 82 metai (ilgiau gyvena tik Japonijoje ir Honkonge). 3) Austrija. Red Bull gimtinė. Čia balsuoti žmonės gali nuo 16 metų. Sulaukę 18 metų visi vyrai privalo praeiti 6 mėnesių trukmės karinius mokymus. 10 pagal BVP. Gyvenimo trukmė 80 metų. 2) Šveicarija šalis, kurią turbūt visi sieja su bankais, tiksliais laikrodžiais ir šveicariškais peiliukais. Įdomu, kad šalis nors ir yra Europoje, tačiau kaip ir Švedija faktiškai nei pirmame nei antrame pasauliniuose karuose nedalyvavo. Taip pat neturi savo armijos. 7 pagal BVP. Gyvenimo trukmė 82 metai. 1) Danija. Kaip ir Švedijoje labai aukšti mokesčiai. Gali tekti sumokėti iki 72% savo algos. Perkant automobilį tenka sumokėti 25% PVM mokestį ir dar 180% registracijos mokestį, kitaip sakant automobilis, kurio kaina yra 20.000 jums kainuos 65.000. Ir jūs dar stebitės kodėl visi danai važinėja su dviračiais?

Prie kiekvienos šalies parašiau BVP ir gyvenimo trukmę norėdamas parodyti, jog tai neįtakoja laimės. Kaip Lietuva laikosi bendrame kontekste? 50 pagal BVP, gyvenimo trukmė yra 73 metai. Taigi, kai kurias tope esančias šalis stipriai lenkiam, tačiau pagal laimės indeksą Lietuva užima tik 155 vietą. Kaip laikosi mūsų kaimynai? Latvija - 154, Estija - 139, Lenkija - 99, Rusija - 167, Baltarusija - 170.

Kodėl reikia būti laimingais?

Mokslininkai atliko eksperimentą su keturmečiais vaikais, liepė jiems sudėlioti teisingai figūras. Buvo dvi grupės vaikų, vienai tiesiog liepė atlikti užduotį, kitiems prieš atliekant užduotį, liepė prisiminti pati laimingiausią gyvenimo epizodą. Paaiškėjo, kad vaikai, kurie prisiminė laimingiausią gyvenimo epizodą, užduotį atliko du kartus greičiau. Aišku, jūs galite galvoti, jog esate daug sudėtingesnės asmenybės nei keturmečiai, mokslininkai irgi taip pamatė ir nusprendė atlikti eksperimentą su daktarais. Daktarų grupių paprašė nustatyti teisingą diagnozę pacientams. Pirmai grupei davė studijuoti mokslinę medžiagą apie ligas, kurias turės vertinti, o antrai grupei davė po saldainį. Daktarai gavę saldainį užduotį atliko du kartus greičiau nei daktarai, kurie susipažino su moksline medžiaga. Taigi mano klausimas: ką jūs veikiate prieš egzaminus ? Aš asmeniškai labiausiai mėgstu skaityti ir pasakoti anekdotus (kaip manote koks mano vidurkis?).

Laimingi žmonės surenka daugiau taškų bet kokiame IQ teste. Laimingi žmonės geriau parduoda, atrodo patikimesni.

Kitame eksperimente mokslininkai tyrė žmonių laimingumą, iš grupės išrinko patį nelaimingiausią ir patį laimingiausią, jie norėjo išmatuoti, kiek laiko jie išlaikys ranką lediniame vandenyje. Kaip manote koks skirtumas? Nelaimingas žmogus išlaikė 30 sekundžių, laimingas - 6 minutes!

Mokslininkai paprašė vienuolių rašyti dienoraščius. Kas paaiškėjo? Nelaimingos, niurgzlės, bambeklės vienuolės nesulaukė 85 gimtadienio, laimingos sulaukė 90 ir daugiau. Laimingi žmonės gyvena devyniais metais ilgiau, nei nelaimingi.

Kaip tapti laimingesniu?

Internete galite rasti daugybę patarimų kaip tapti laimingesniu, šia tema parašyta ne viena knyga. Turiu prisipažinti, jog nekenčiu skaityti straipsnių, kuriuose išvardinama daugiau nei 10 patarimų, todėl jums išrinkau tris.

3) Mankšta. Paprastas elementarus dalykas, kurį turėtumėme daryti visi, bet kažkodėl nedarome. Kai kitą kartą reikės pasikelti nuotaiką, pamėginkit padaryti 10 pritupimų.

2) Dėkingumas. Jeigu įvyko kas nors ypatingo jūsų gyvenime, parašykite laišką ranka ir sekančią dieną (jeigu įmanoma) įteikite jį asmeniškai žmogui, kuriam esate dėkingi. Tačiau turiu iš anksto perspėti dėl kelių dalykų. Mokslininkai atliko eksperimentus ir paaiškėjo, jog žmonės, kurie tą daro kiekvieną dieną ir daro dėl to, kad yra priversti, o ne dėl to, jog iš tiesų norėtų padėkoti netampa laimingesniais. Žmonėms, kurie serga depresija tokia veikla sukėlė tik dar didesnį nusivylimą.

1) Dienoraštis. Kiekvienos dienos vakare užrašykite tris dalykus, už kuriuos esate dėkingi, kurie jums puikiai pavyko, kuo džiaugiatės ar didžiuojatės. Tačiau supraskite, jog kartais shit happens ir vienintelis dalykas, už ką galite būti dėkingi, tai nebent, už tai kad atsikėlėte iš ryto ir vis dar kvėpuojate. Tuomet paskaitykite ką užrašėte ankstesnėmis dienomis, prisiminkite, kas jums suteikė laimės.

Būkite laimingi!

Pastaba. Originaliuose šaltiniuose piniginės sumos buvo nurodytos ne litais, tačiau jų negalima versti pagal santykį su litu, kadangi suma yra siejama su pragyvenimo konkrečioje valstybėje lygiu.

Nuorodos

The formula for happiness

The science of happiness

Happiness and public policy

Happiness is smile shaped

The Science of Happiness

10 Things Science Says Will Make You Happy

Putting the Science of Happiness Into Practice

List of countries by life expectancy

List of countries by GDP (PPP) per capita

Satisfaction with Life Index

Top 10 happiest countries in the world

Brukštelk žinutę