Pakalbėkim apie krizę

Tai sakai krizė? Gal norėtum pasipasakoti?

Apie krizę jau rašė visi kas netingi, ir tie kurie ypač netingi, rašė net gi ne po vieną kartą.

Aš tikiuosi, kad jūs nesitikite čia rasti tai ką galite rasti kitur. Ir vis dėl to kaip ta krizė atsitiko?

Įsivaizduokite, kad yra televizorių gamykla. Kaip manote, kiek laiko praeina, nuo to tarpo kai paspaudžiamas mygtukas „gaminti“ iki to kai televizorius atsiduria kieno nors namuose? Aš manyčiau, kad koks pusią metų... Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad nuo to laiko kai įmonės direktorius išgirdo žodį „krizė“ iki to laiko kai įmonė realiai tą pajus susidaro laiko barjeras. Tačiau įmonės direktorius išgirdęs magišką žodį nusprendė imtis priemonių ir atleido vieną darbuotoją Petrą, kuris planavo už dviejų mėnesių pirkti naują televizorių. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad Petras nebegaudamas algos televizoriaus tikrai nepirks ir gamykla prarado vieną potencialų pirkėją. Naujo Petro televizoriaus nepamatys kaimynas, kuris planavo televizorių įsigyti po trijų mėnesių, jo taip pat nepamatys ir Petro draugas, kuris planavo televizorių įsigyti po ketverių mėnesių. Taigi iš tiesų gamykla prarado ne vieną, o tris pirkėjus.

Dabar šį paprastą modelį padarykime sudėtingesniu: įveskime kavinę. Kiekvieną dieną Petras eidavo pietauti į kavinę, tačiau, kadangi jis buvo atleistas, ten neina ir pietauja namie. Ką tai reiškia? Į kavinę ateina vienu klientu mažiau, kavinės pelnas mažėja, padavėja negauna arbatpinigių. Kadangi klientų kavinėje sumažėjo, tai kavinė užsako mažiau produktų. Ką tai reiškia? Sumažėjo prieskonių importuotojų pelnas, sumažėjo daržovių augintojų pelnas, sumažėjo gyvulių augintojų pelnas, sumažėjo skalbimo miltelių ir indų ploviklių pelnas...

Gerai, paimkime kitą modelį. Vyriausybė uždraudė pardavinėti alkoholi po 22 valandos, ką tai reiškia? Pabrango pilstukas.

Seniau būdavo taip:  atsigeri alaus, truputuka, pagauni kablį, eini į maximą (arba artimiausią tašką) užsipirkti dar. O dabar? Ai, paimsiu dvi dėžes degtinės, dėl viso ko pikto, jei netyčia užsikabliuočiau. O dabar nebeliko prasmės eiti į maximą po dešimtos valandos. Kadangi nebeliko klientų, maxima sutrumpino savo darbo laiką. Ką tai reiškia? Valio, darbuotojai trumpiau dirba ir nėra išnaudojami! Norėtum, deja, tai reiškia, kad sumažėjo darbuotojo gaunami pinigai. Tiesa pasakius, jeigu gerai sudėliojus darbo grafikus, tai vieną pardavėją Onutę galima drąsiai atleisti. Ką tai reiškia? Skaityk pirmą modelį.

Vyriausybės draudimas paveikė ne tik maximą, alkoholio parduodama mažiau, vadinasi jo ir pagaminti reikia mažiau. O jeigu gaminam mažiau, tai kam tiek daug darbuotojų? Vieną – kitą galima ir atleisti. Ką tai reiškia? Skaityti pirmą modelį.

Iš tiesu, čia viskas per daug supaprastinta. Pagrindinė mintis, kurią noriu pasakyti: viskas susiję. Iš tiesų vieno Petro (ar Onutės) atleidimas tikrai nesugriaus rinkos, bet padauginus iš 10 jau gali kažkas ir atsitikti. Žmogus, kuris negauna pinigų, jų neišleidžia, mažėja vartojimas, jeigu žmogus neišleidžia pinigų, tai įmonės negauna pajamų, mažėja įmonių pelnai, mažėja gamyba. Kadangi prekių pagaminama mažiau, jos turėtų brangti, tačiau žmonės neturi ir taip pinigų, tai jų kaip ir neperka. Vienintelis būdas - parduoti prekes už savikainą, tačiau įmonės negaudamos pelno negali išsilaikyti ir bankrutuoja, dar daugiau žmonių netenka pastovių pajamų. Uždaras ratas? Koks sprendimas? Priimti daugiau darbuotojų?

Brukštelk žinutę