Saugumas, slaptažodžiai ir kitos blevyzgos

Facebook pradėjo klykti, kad mano profilis nesaugus ir reikalauti, kad pasirinkčiau saugumo klausimą: koks mano šuniuko vardas?. Įvedžiau Mira, bet Facebook man pareiškė, jog šuns vardas negali būti trumpesnis nei penki simboliai... Kodėl man to niekas nepasakė, kai galvojau šuniukui vardą? Dabar vargšas visą gyvenimą turės nugyventi su neteisingu vardu...

Saugumo klausimas sumažina jūsų profilio saugumą

Ar kada nors susimąstėte, jog saugumo klausimas sumažina jūsų profilio saugumą? Ypač jeigu tenka rinktis tarp klausimų koks šuniuko vardas? ir kokioje gatvėje jūs gyvenate?. Kur problema?

Jeigu jūs esate prisijungęs bent viename, bet kuriame, socialiniame tinkle, tai greičiausiai esate paskelbę: vardą, pavardę, išsilavinimą, sugyventinius (įskaitant šunis, žiurkėnus, papūgas) net gi su nuotraukomis, gimines, adresus, meilužių sąrašą, savo atostogų planus ir dar velniai žino kokia informacija buvo jums ant seilės. Visą tą informaciją žino ne tik jūsų giminės, draugai, bendradarbiai, bet ir 300 facebook draugų, kurių jūs nesate gyvenime nei karto sutikę. O kai kuriais atvejais dar blogiau: visą tą informaciją gali pamatyti bet kuris pasaulio žmogus. Ar verta naudoti informaciją, kurią paskelbėte visam pasauliui slaptam klausimui? Gal geriau tokį klausimą reiktų vadinti ne slaptu, bet viešu?

Atsakymą į saugumo klausimą atspėti žymiai lengviau nei jūsų slaptažodį. Jau daug metų visi kas netingi kalą į galvą, kad sudarinėjant slaptažodį reikia naudoti didžiąsias, mažąsias raides, skaičius ir net gi specialiuosius simbolius, jeigu norime, kad mūsų slaptažodžio niekas neatspėtų. Tačiau apie slaptuosius klausimus, aš turbūt kalbu pirmasis. Ir kadangi niekas nemokino kaip sudarinėti slaptųjų klausimų, tai dažniausiai, mes žmonės, manom, jog reikia atsakinėti sąžiningai. Bet čia ir yra problema. Jūsų atsakymas yra paprastas žodis be jokių specialių simbolių. Aišku, kinų hakeriui jį atspėti pakankamai sunku, jeigu jūs viešai niekur neparašėte savo šuniuko vardo, bet vis tiek lengviau nei atspėti jūsų slaptažodį.

Tačiau ar tikroji grėsmė yra kinų hakeriai? Atsakymas – ne. Jeigu jūs nesate super žvaigždė, tuomet beveik visuomet grėsmė yra iš jūsų artimųjų rato. Kas kitas jeigu ne jūsų buvusi meilužė nori atkeršyti jums parduodama visą jūsų farmville ūkį? Žmonės iš jūsų artimųjų rato tikrai žino jūsų šuns vardą, net jeigu jo neskelbėte jokioje vietoje internete. Todėl noriu jūsų paklausti: ar tikrai jums reikalingas saugumo klausimas?

Saugumo klausimas padidina jūsų profilio saugumą tik vienu atveju. Jeigu jūsų klausimas yra: Koks didžiausias Lietuvos miestas?, o atsakymas – Balbieriškis arba B@lb1riškis dar geriau. Tikiuosi supratote mintį.

Telefono numeris sumažina jūsų profilio saugumą

Dabar atsakykite man sąžiningai: jeigu jūs negalite pasitikėti savo el. paštu, tai kuo dar jūs galite pasitikėti?

Kuo ypatingas jūsų mobilusis telefonas išskyrus tuo, kad jį gali pavogti? Jis būna visą laiką šalia jūsų. Taip, kinų hakeriams dasigauti iki jūsų telefono praktiškai neįmanoma, bet kaip jau minėjau anksčiau didžiausia grėsmė jūsų saugumui daugeliui atveju yra ne kinų hakeriai, bet artimų žmonių ratas.

Aišku, jūsų telefonas kaip ir el.paštas yra apsaugotas slaptažodžiu, tik tiek kad telefono slaptažodis (pinas) dažniausiai būna keturių skaičių, o el.pašto aštuonių simbolių. Jaučiate skirtumą?

O dabar prisipažinkit, kas norėdamas suvesti telefono slaptažodį užsidaro vienas tualete, kad niekas nepamatytų slaptažodžio? Bijau, kad to nedaro niekas, o tai reiškia, jog jūsų draugai, giminės, bendradarbiai gali jį tyčia ar netyčia žinoti. Kitaip sakant, meilužei, kuri nori jums atkeršyti, dar lengviau slapta pasinaudoti jūsų telefonu, nei atspėti atsakymą į saugumo klausimą.

Žinau, kad viskas gali atrodyti kaip paranojiko kalbos, bet tuomet kurioje vietoje mano logika yra neteisinga?

Ar jūsų slaptažodis yra saugus?

Bet kur užrašytas slaptažodis yra nesaugus. Kodėl? Todėl, kad jį gali kas nors perskaityti. Ir dėl Dievo meilės, jūsų monitoriaus pavadinimas tikrai nėra geras slaptažodis.

Brukštelk žinutę