Skaitmeniniai beraščiai

Nesenai man reikėjo prie dokumento ranka parašyti „Perskaičiau ir su taisyklės sutinku bla bla“ (suprantama buvo ne „bla bla“, o ilgas sakinys) ir aš supratau, jog nemoku rašyti. Na, gal padėtis ne tokia tragiška, aš vis dar moku piešti raides, bet...

Ir tuomet man kilo klausimas: ar raštas yra vertybė?

Ar turėtume šiuolaikinius vaikus, kurie gimsta su planšetėmis rankose vis dar mokinti to archajiško meno valdyti tušinuką?

Žvelgiant iš ekonominės pusės atsakymas labai paprastas: mes negalime kiekvienam moksleiviui duoti po planšetę, todėl reikia suktis su priemonėmis, kurias turime. Bet žvelgiant iš grynai praktinės pusės: kiek šiuolaikiniame gyvenime vis dar liko rašymo ranka?

Nenoriu sakyti, kad kompiuteriai ir telefonai yra visur, bet mano gyvenime nėra jokios priežasties (išskyrus įžangoje minėtą įvykį) rašyti ranka. Net santechnikas ir tas užsirašinėja ne į užrašų knygutę, kaip prieš penkis metus, bet į išmanųjį telefoną. Tai koks rašto statusas turėtų būti šiuolaikiniame pasaulyje?

Kai pirmą kartą reikėjo pasirašyti mano parašas atrodė kaip meno kūrinys, jį buvo galima drąsiai demonstruoti kaligrafijos parodoje. Šiandien jis panašus į X ir aš vis stebiuosi kodėl vis dar tenka pasirašinėti ranka.

Aš manau, kad parašus turėtų pakeisti pirštų antspaudai. Pirštų antspaudai nesuteikia jokio privalumo prieš parašus, nepadidina saugumo ir kas norės tikrai ras būdą kaip padirbti. Aišku, kas nors tikrai pastebės, jog norint padėti piršto antspaudą ant popieriaus reikia specialios priemonės. Bet koks skirtumas: pirkti tušinuką ar tą specialią priemonę? Ir kiek dar būsim įsikandę popierinių dokumentų?

Pasirašinėti ant skaitmeninio ekrano plastikiniu pagaliuku man atrodo absurdiška dar nuo to laiko, kai prieš kokius dešimt metų gavau siutinį...

Grįžkim prie klausimo: kokia turėtų būti rašto padėtis šiuolaikiniame pasaulyje? Mano nuomone, tai turėtų būti menas. Kaip paveikslų piešimas, kaip dainavimas – yra žmonių kurie tai daro, nes jiems patinka, nes jų tai darbas, tačiau mokinti to visus man atrodo absurdiška.

Ar tai kad žmonės nemokės rašyti ranka padaugės gramatinių klaidų tekstuose ir sumažės skaitančių? Nemanau. Visų pirma dabar kiekviena normali programa ateina su integruotais klaidų tikrinimo įrankiais. Jeigu nemoki rašyti ranka, tai reiškia, jog nežinai kaip laikyti tušinuką, bet tai visiškai nereiškia, jog nemoki naudotis klaviatūra. O kol jaunimas turės poreikį komunikuoti žinutėmis, o ne emoji ikonomis mes esame saugūs. Kita vertus, egiptiečiai susirašinėjo emoji ikonomis ir pastatė piramides, kurių sukūrimo principai vis dar stulbina mus.

Kaip manote, kada mes atsisakysime vaikus mokinti rašyti ranka?

Brukštelk žinutę