Startup Weekend įspūdžiai

Šį savaitgalį vyko Startup Weekend Lithuania renginys. Ta proga norėčiau pasidalinti įspūdžiais ir kviečiu visus nesutikti su manim komentaruose. Pasistengsiu minimaliai kritikuoti ir kaip galima maksimaliai pozityviai apie viską parašyti.

Pirmiausiai norėčiau pasiguosti, jog trūksta kritinės idėjų masės. 90% idėjų negalima išvystyti verslo, o yra tik savaitgalio projektai, kurie jau dabar (kai jūs skaitote šitą tekstą) yra pamiršti. Likę 10% yra tik lokalaus arba abejotino tarptautinio verslo idėjos. Pakėlus idėjų lygį labai stipriai pasikeltų ir pačio renginio lygis, bet kaip rasti geresnių idėjų aš nežinau... Galbūt reiktų mėnesis prieš renginį organizuoti brainstrom sesiją kokioje nors kavinėje...

Organizatoriai be abejonės žino, kas buvo blogai šiais metais ir kitais metais, tai ištaisys (tikiuosi). Vis tik norėčiau įmesti keletą akmenukų į jų daržą.

Prezentacijos turi būti gražios. Mes visi širdyje mylim Apple, viešai sakome, kad dirbame su Linux, bet, kai reikia daryti prezentaciją, užsidarome tamsiame kambariukyje, kuriame stovi apdulkėjęs kompiuteris su Microsoft Windows ir pasileidžiame Power Point. Ir visi mes tą puikiai žinome. 90% prezentacijų yra padaromos su Microsoft Power Point, bet jos atrodo baisiai, nes organizatoriai turi tik Open Office, kuris viską iškraipo. Dalyviai priversti jaustis nepatogiai dėl organizatorių kaltės, o taip būti neturėtų.

Galbūt galima paprašyti, kad Microsoft paremtų renginį ir specialiai šitam dalykui duotų kompiuterį su Windows ir Power Point, į jį taip pat būtų papildomai įdiegtas Adobe Acrobat Reader bei užkietėjusiems linuxistams Open Office?

Jeigu prezentacijos gražiai atrodo tik PDF, tai gal tuomet įdėkite į svetainę detalią instrukciją kaip padaryti gražią PDF prezentaciją? Aš nenoriu rodyti teksto baltame fone, aš noriu rodyti paveiksliukus. Jeigu ne PDF, tai gal tuomet įdėkite paaiškinimus kaip padaryti prezentacija su prezi ir liepkite tik ją naudoti?

Penktadieni, kai prezentacija gali būti tik viena skaidrė, galima pasakyti, jog priimamas tik JPG ir PNG formatas ir tegul dalyviai nusipaišo savo pristatymo skaidrę su Ms Paint (o kietesni su photoshop)?

Nereikia apdovanojimų kategorijų. Šiais metais buvo trys kategorijos: mobiliųjų technologijų, „žaliųjų“ sprendimų bei socialinių projektų. Aš suprantu, kad rėmėjai gali pageidauti apdovanoti tam tikras idėjas, bet galbūt galima būtų įtikinti juos, kad nežiūrėtų į viską taip siauriai arba tiesiog ieškoti kitų rėmėjų?

Šiais metais penktadieni, buvo pristatyta daugiau nei 20 idėjų, atrinkta 17, tačiau finišą pasiekė viso labo tik 11. Tačiau, iš pat pradžių buvo aišku, jog į tris kategorijas, pretenduoja nedaugiau nei 6 idėjos, grubiai kalbant kiekvienai kategorijai po dvi idėjas. O visi kiti vargšai tik gali praleisti gerai laiką...

UAB „Telesoftas“ įsteigė mobiliųjų technologijų prizą, buvau nustebintas jų pasirinkta komanda, tačiau tikrai sutinku, jog ta idėja verta prizo, bet... Lietuvoje be Startup Weekend dar vyksta Omni App Camp, Microsoft Windows Phone Camp ir kiti panašūs renginiai skirti būtent mobilių programų kūrimui. Taigi, labai logiška manyti, jog tie kas nori, dalyvaus būtent tuose renginiuose, kurie skirti specialiai mobiliosios programos ir Startup Weekend nesurinks pakankamai idėjų, kad būtų ką padovanoti. Arba viena kuri nors komanda sudalyvaus visuose renginiuose su vienu tuo pačiu projektu ir susirinks visus prizus... Tai ar tikrai reikalinga tokia kategorija?

VŠĮ „Transparency International“ įsteigė socialinių projektų prizą. Aš pilnai sutinku, kad socialinius projektus reikia skatinti, bet kai šios įstaigos atstovė įvardino atrankos kriterijus tai paaiškėjo, kad tik viena idėja gali į jį kandidatuoti. Aš nesakau, kad manoseimas.lt nėra vertas prizo, bet... Jeigu nusileidžiame iki manoseimas humoro lygio (supras tik tie kas dalyvavo renginyje), tai Lietuvoje net Transparency International yra korumpuota.

Apie žaliųjų projektų kategoriją net nekalbėsiu, nes net nėra apie ką kalbėti...

Dabar turiu vieną akmenį į komisijos, mentorių (ir žiūrovų) daržą.

Nesiginčykite. Komisijos nariai turi teisę užduoti vieną ar porą klausimų, pagirti (pageidautina) ar išsakyti kritinę pastabą, bet nesivelkite į ilgas diskusijas. Žmonės savaitgali ne šūdą minkė (nors gal kai kurie ir minkė), jie padirbėjo nuoširdžiai prie savo idėjos ir žino ką kalba (nors tikėtina, kad nežino visko). Jeigu jūs nesutinkate, su tuo kas buvo pasakyta, prieikite po pristatymo ir išsiaiškinkite privačiai, bet nereiškite savo emocijų viešai, kad ir kokia kalba tą darytumėte. Mes visi norime, kad pristatymai praeitų kuo galima greičiau, kad greičiau būtų įteikti prizai ir galėtume prisėsti duzgėse. Juk to mes visi ir susirinkom ar ne?

Ką gi dabar galime pereiti prie renginio dalyvių.

Anglų mums nėra gimtoji kalba. Aš pilnai sutinku, kad pristatymai turi būti anglų kalba, nes jeigu darai verslą, tai reikės idėją pristatinėti investuotojams ir labai mažai tikėtina, kad jie bus lietuviai. Tačiau anglų kalba mums nėra gimtoji, ir mes visi čiulpiam. Gerai kalba tik tiek, kurie gyveno angliškai kalbančioje šalyje mėnesį, kitą. Todėl neatsiprašinėkite dėl savo anglų, mes jus suprasim, net jei nusikalbėsite.

Išgryninkite idėją prieš renginį. Tai liečia žmones, kurie ateina pristatinėti savo idėją, be komandos. Jeigu nežinosite labai aiškiai ką ir kodėl norite padaryti, tai visą pirmą dieną praleisite diskutuodami su savo nauja komanda ką norite padaryti, ir labai tikėtina, kad komanda nueis klystkeliais, o rezultate bus padarytas tik „verslo planas“.

Jeigu jūsų komandoje yra dešimt žmonių, bet jūs negalite parodyti prototipo, tai ką jūs veikėte visą savaitgalį?

Pasidarykite automatinį formų užpildymą. Šitas akmuo nukreiptas į vieną labai konkretų žmogų, bet tegul nepriima asmeniškai, aš apie problemą supratau tik kai pamačiau ir sprendimą sugalvojau tik po to. Jeigu darote prototipo demonstracija ir reikia prisijungti ar užpildyti formas, pasidarykite nedidelį mygtuką, kuris užpildytų automatiškai visus reikalingus duomenis, nes jeigu jūs tris minutes vesite duomenis tai... Jeigu įmanoma apskritai nerodykite prisijungimo lango (nebent tai jūsų idėjos esmė).

Paskutinė skaidrė - kontaktai. Šitas akmuo į mano paties daržą. Jeigu jūs planuojate toliau vystyti idėją (o visai gali būti, kad neplanuojate), tai paskutinėje skaidrėje turėtų būti nuoroda (facebook, twitter, tiklaraštis, svetainė), kur žmonės galėtų sekti idėjos vystimą arba el. pašto adresas, kuriuo visi susidomėję galėtų pasiteirauti.

Idėją pristato vienas žmogus!!!!! Mikrofonas yra tik vienas, bet jeigu būtų du, čia ne cirkas ir žongliravimo pratimų rodyti ne tik kad nebūtina, bet ir nepageidautina. Jeigu jau norite parodyti komandos indėlį, tai jie gali pastovėti jums už nugaros krapštydami nosį.

Reikalaukite kritikos. Vieni išsijuosia dirba, kiti repetuoja pristatymus. Jeigu jūs repetuojate pristatymą, tai paprašykite žmogaus ne iš jūsų komandos išklausyti ir pakritikuoti. Matot, aš išklausiau, manoseimas pristatymą ir pasakiau, kad jų politiniai anekdotai yra visiškai nejuokingi ir juos būtina pakeisti (arba išimti). Man paaiškino, jog tai ne jų anekdotai, bet tautos nuomonė ir salė juokis. Ir žinote, tas žiauriai malonus momentas, kai jie pradėjo pasakoti savo politinius anekdotus ir salė ne tik, kad nesijuokė, bet buvo pasiruošusi juos nušvilpti. O po to dar trys mentoriai pasakė, jog tuos anekdotus būtina išimti. Va tuomet aš kaifavau.

Apie ką aš čia? Prašykit kritikos ir ją priimkit.

Pristatymas turi būti trumpas ir aiškus. Prieš ruošdami pristatymą vienu sakiniu nusakykite tokius dalykus: problema, sprendimas, verslo planas. Jeigu negalite to padaryti jūsų pristatymas bus blogas. Jeigu galite, esu tikras, jog esmines vietas išplėsite būtent tiek, kad tilptumėte į tris minutes (toks buvo laiko limitas).

Tikrai nereikia pasakoti visų įmanomų būdų kaip uždirbti iš jūsų programos, jeigu jūsų to neklausė. Tikrai nereikia vardinti visų programos menių punktu, (ypač) jeigu jie neveikia, ar demonstruoti trisdešimt dviejų būdų, kaip išjungti jūsų programą, juk ne tame esme ar ne?

Tikėjausi trumpai ir pozityviai, bet gavosi ilgai ir gana piktai. Galbūt jūs dar norėtumėte pridurti ką nors prie mano patarimų?

Brukštelk žinutę