Tapatybės beieškant

Neseniai mačiau Kinijos cirko reklama ir tuomet į galvą atėjo du posakiai: „Savo šaly pranašu nebūsi“ ir „Visuomet būk savimi“. Bet juk tai tiesa, norint mus nustebinti, kinams tereikia pademonstruoti savo tradicijas, ir jos mums bus įdomios bei keistos. Pas juos juk įprasta karnavaluose matyti didžiulius drakonus, o mums tai kažkas naujo.

Tiesa, reikia prisipažinti, jog aš neesu kinų tradicijų žinovas ir visą savo nuomonę apie jas susidariau žiūrėdamas Holivudo filmus, todėl mano nuomonė gali būti nevisai teisinga arba net visai neteisinga.

Ir vis tik, esu tikras, jog kinai turi pakankamai daug savo tradicijų, kurios tikrai nustebintu mus. Štai jums ir gyvenimo planas - keliauk po pasauli ir demonstruok, tai ką geriausiai žinai, savo šalies tradicijas. Kad būtum originalus ir išskirtinis nereikia tiek jau daug. Tačiau man iš karto kilo klausimas, ar galėčiau šį planą pasiūlyti jums gerbiami skaitytojai. Kiek iš jūsų žino, kaip atrodo lietuviški tautiniai drabužiai ir galėtų juos apibūdinti?

Žinote, kas juokinga? Mes sakome, kad cepelinai tradicinis lietuvių patiekalas, tačiau bulves Kolumbas atvežė į Europą tik apie 1565 metus, o Lietuva pasiekė dar 100 metų vėliau. Keista ar ne? Lietuvos tautinius drabužius aš bučiau linkęs susieti su Vytauto (Didžiojo, o ne tėtuko) Lietuva, tuo tarpu patiekalai taip gaunasi atkeliavo iš Smetoninės Lietuvos...

Na, jeigu jums pasisekė mokykloje mokytis Lietuvos istorija, tai ten turėjo pasakoti, jog kažkada LDK, kas reiškia Lietuvos didžioji kunigaikštystė, buvo nuo Baltijos iki Juodosios juros. Tačiau ar matėte Baltarusijos herbą? Įdomu, kodėl jis man primena LDK herbą... O žinot, kas keisčiausia man? Kodėl apie LDK mokomės, tik mes jeigu jinai buvo tokia didelė? Kodėl jinai nepateko į pasaulio istorija? Juk buvo Roma, buvo Germanų imperija, bet apie LDK kažkaip man girdėti neteko.

LDK buvo padalinta ir tokios valstybės nebeliko, tuomet po daug, daug metų buvo atkurta(?!) Lietuva. Įdomu, kokiu pagrindu, jinai buvo atkurta? Naujoji Lietuva vėl buvo panaikinta Sovietų imperijos ir vėl po kažkiek metų atkurta. Ir ką gi tos trys Lietuvos turi bendro? Na, paskutinės dvi galbūt turi kokio nors senelio atsiminimus, kuris buvo pakankamai laimingas (arba ne), kad pagyventu abiejuose valstybėse. Tačiau ar aš jaunas žmogus, kažką galiu susieti su tuo? Galbūt Lietuva vadinti reiktų valstybę sukurta 1991 metais ir nuo to taško ieškoti savo tradicijų, sukurti jas, nesidairant į praeiti, sukuria, bent jau man, sunku susitapatinti?

Ir paskutinis klausimas. Eini Kaune, pilna picerijų, picerija ant picerijos. Eini Vilniui, pilna kinų restoranų, kinas ant kino... O kur lietuviški tradiciniai patiekalai? O kur močiutės kavinukė?

Brukštelk žinutę