Tikslai yra nevykėliams

Jeigu skaitėte nors vieną savipagalbos knygą, tai žinote, kad reikia gyvenime išsikelti tikslus. Naujieji metai yra puiki proga pasirašyti savo rezoliuciją. Tą daro daugelis žmonių. Deja, tik nedaugelis žmonių įgyvendina ją, todėl tik nedaugelis žmonių žino ką reiškia pasiekti tikslą. Man asmeniškai keista, tačiau nei viena savipagalbos knyga nerašo kas būna, kai pasieki savo tikslus. Pakalbėkime apie tai.

Jausmai

Ar esate peržiūrėję nors vieną serialą nuo pradžios iki galo? Aš nekalbu apie žiūrėjimą gyvai t.y. po vieną seriją per savaitę, kai tik ji pasirodo. Aš kalbu apie seną serialą, kurio jau visos serijos visų sezonų yra prieinamos pavyzdžiui, jei jūs dabar pradėtumėte žiūrėti Breaking Bad. Koks tai jausmas peržiūrėti visą serialą?

Ar esate perėję visą žaidimą? Aš nekalbu apie MMO, jų pereiti neįmanoma. Koks tai jausmas įveikti visus žaidimo lygius?

Leiskit aš jums papasakosiu. Jūs jaučiate liūdesį. Jūs jaučiate tuštumą. Anksčiau jūs kiekvieną dieną tam skyrėte po dvi valandas ir staiga pas jūs atsirado laisvos dvi valandos. Ką veikti? Kaip tas valandas už pildyti? Kaip nenuobodžiauti? Gal draugai galėtų rekomenduoti naują žaidimą ar serialą?

Ar esate gyvenime pasiekę kokį nors tikslą? Aš esu parašęs knygą, sukūręs žaidimą. Koks tai jausmas? Iš pradžių tai būna džiaugsmas, maždaug penkias minutes. Aš pagaliau tai padariau! Tuomet ateina suvokimas, kad daugiau to daryti nebereikės. Gyvenime atsirado dvi papildomos valandos. Ką veikti? Apima liūdesys. Užpuola tuštuma. Kaip nenuobodžiauti? Gal draugai gali rekomenduoti kokį filmą?

Dabar, kai kurie iš jūsų sako: pala, pala, tai labai panašu į serialo peržiūrėjimą. Tiesa pasakius, tai nėra panašu, tai yra lygiai tas pats jausmas, nes peržiūrėti serialą irgi yra tikslas. Aha. Tik dabar supratote, kad gyvenime esate pasiekę daugiau tikslų nei kada nors anksčiau galvojote?

Pasiekti tikslus... Nėra malonu... Tai daugiau demotyvuoja nei motyvuoja…

Tai ką daryti?

Pradėkim nuo pačio akivaizdžiausio pasiūlymo – nekelti jokių tikslų, neturėti jokių ambicijų. Tiesiog gulėti per dienas ant sofos ir nieko neveikti. Kai kurie žmonės taip ir elgiasi, bet aš tikiu, jog jūs nesate vienas iš tokių žmonių.

Antras variantas būtų išsikelti naują tikslą, prieš pat pasiekiant pirminį tikslą. Pavyzdžiui jūsų tikslas yra numesti dešimt kilogramų svorio, kai numesite devynis išsikelkite naują tikslą – numesti dvidešimt kilogramų. Turbūt suprantate, jog tokį pavyzdį pasirinkau specialiai. Toks tikslų kėlimas nėra įmanomas ilgalaikėje perspektyvoje. Pasiekus tam tikrą ribą papildomas svorio metimas būtų pavojingas žmogaus organizmui, jau nekalbant apie tai, jog žmonės negali sverti nulio.

Gana jus apgaudinėti, aš turiu tikrą sprendimą šitai situacijai. Sprendimą sugalvojau ne aš, o perskaičiau How to fail at almost everything and still win big knygoje. Sprendimas yra tikslus pakeisti sistemomis.

Pavyzdžiui vietoj tikslo parašyti knygą, geriau naudoti sistemą – parašyti po puslapį kiekvieną dieną. Vietoj tikslo numesti X kilogramų svorio, geriau naudoti sistemą – sveikai maitintis.

Tikslas panašus į šviesos jungtuką: arba įjungta, arba išjungta. Žinau, kad yra modernus šviestuvai, kur galite reguliuoti ryškumą, bet… Deja, su tikslais taip neveikia. Tiesiog - taip arba ne. Jeigu tikslo nepasiekiate esate nusivylęs, nes… esate nevykėlis. Jeigu pasiekiate tikslą… apie kalbėjome aukščiau… Kad ir ką darytumėte, niekas jūsų nemotyvuoja ir nepaglosto.

Daugybė žmonių, daug kartų išsikėlė tikslą numesti svorį ir jiems pavyko, tačiau po to vėl jo priaugo, nes… Tikslas pasiektas, pliusas užsidėtas ir gali grįžti atgal prie savo blogų įpročių. Tikslas yra statiškas kaip kelio ženklas, pro kurį galite prašvilpti keliais šimtais kilometrų per valandą greičiu. Gyvenimas nėra statiškas.

Galbūt žinote žmones, kurie dirba tam, kad išėję į pensiją gyventų? Jų laukia nusivylimas. Pasiekti pensiją taip pat yra tikslas.

Esate girdėję pasakymą, kad laimė nėra tikslas, bet kelionė? Tas pats yra ir su sistemomis. Jos neturi pabaigos (išskyrus kojomis į priekį), sistema pati iš savęs yra laimė ir motyvacija (ar bent jau turėtų būti). Sistemos yra ilgalaikis procesas ir jeigu nesurandate kaip pamėgti proceso, tai jį metate. Tikslą galima pasiekti sukandus dantis, laukiant to momento, kai bus galima spjauti į viską. Kažkodėl galvoju apie dietos laikymąsi, ir kaip įvertinimą už sėkmingą darbą – didžiulį tortą.

Jeigu jūsų tikslas yra bėgioti po kilometrą kiekvieną dieną ir sekmadienį, buvo audra, sirgot ar dėl dar kažkokių priežasčių neišbėgote, tikslas neįgyvendintas. Tačiau sistemos veikia kitaip. Sistemos atleidžia klaidas ar poilsio valandėles, kai jų reikia ir neprašo vėliau atidirbti. Šiandien praleidote, nieko tokio grįžkite į sistemą rytoj ar kada galite sekantį artimiausią kartą.

Vis dėl to sistemos nėra kiekvienam. Pasirinkdami sistemą, jūs nusprendžiate koks žmogus norite būti. O kad galėtumėte pasirinkti kuo norite būti, turite žinoti. Jauni dažniausiai nežino ko nori. Nieko tokio. Kada nors užaugsite (arba ne).

Pasirinkdami kažką daryti reguliariai, taip pat turite kažko atsisakyti. Jeigu aš pasirinksiu kiekvieną vakarą prieš miegą rašyti, tai aš negalėsiu piešti, dainuoti, eiti į barus ir daryti panašių dalykų. Taip, tai apriboja bet taip pat ir išlaisvina. Žinant ką aš darysiu kiekvieną vakarą, man nereikia švaistyti savo laiko galvojant ką veikti. Jūs turbūt niekada nesusimąstėte kiek laiko yra iššvaistoma nieko nedarant, tiesiog svarstant, nes niekaip nepriimamas sprendimas.

Aišku, tuo pačiu turbūt reikia suprasti, kad sistema nebūtinai turi būti tai ką jūs darote septynis kartus per savaitę. Daryti mankštą greičiausiai būtų naudingiau, jei tą darytumėte septynis kartus. Tačiau galima ir sugalvoti kokią nors sistemą, kurią darote tik vieną kartą per savaitę. Pavyzdžiui kiekvieną penktadienį einate susitikti su draugais. Tai irgi gali būti sistema, tačiau, kadangi, tai priklauso nuo trečių šalių žymiai sunkiau išlaikyti pasikartojančius veiksmus per ilgą laiką.

Negalvokite apie tikslus. Galvokite apie sistemas. Galvokite apie tokie žmonės norite būti.

Photo by Hans-Peter Gauster on Unsplash

Brukštelk žinutę