Tu nebūsi rašytojas

Nesenai vienas žmogus pasakė, jog norėtų knygų lentynoje pamatyti ir savo knygą. Kadangi aš ir pats turėjau panašią svajonę, tai sukelia įvairių minčių. Nors aš kalbėsiu apie knygas, tačiau manau, jog tai tinka bet kuriai svajonei.

Kaip įgyvendinti savo svajonę, kai aplinkui yra milijonas žmonių darančių, tai ką tu nori, žymiai geriau?

Apgaule. Reikia apgauti save.

Svajonė yra: aš noriu turėti knygą. Ar tai yra labai konkreti ir vienareikšmiškai suprantama svajonė? Tie kas turi tokią svajonę dabar atsakė – taip, visi kiti – ne.

Taigi, ką tai reiškia?

1) Nusipirkti sąsiuvinį, prirašyti jį, pasidėti į lentyną. Ar tai jau skaitosi, kad turi knygą? Kai aš buvau vaikas aš būtent taip ir padariau. Prirašiau sąsiuvinį, išsikarpiau įvairių nuotraukų iš žurnalų ir priklijavau ant sąsiuvinio, nes knygos viršelis turi būti gražus. Aš buvau laimingas.

2) Surašyti savo tekstus į PDF, patalpinti internete, kad kiti žmonės galėtų parsiųsti. Ar to užtenka?

Beje, šitą aš irgi padariau. Kiekvienais metais visus geriausius šio puslapio tekstus sudedu į PDF ir leidžiu žmonėms parsiųsti. Tiesa, jog tai knyga aš sakau su ironija veide, tačiau kitiems to gali užtekti.

3) Surašyti savo tekstus į PDF, pardavinėti internete. Kai kuriems žmonėms, jų kūrinys gali būti vadinamas knyga tik tuo atveju, kai jį kas nors nuperka. Lietuvos e-knygynai mielai pardavinės jūsų e-knygas, arba galite pardavinėti pats pasinaudodami įvairiomis platformomis.

4) Sumokėti pinigus spaustuvei, atspausdinti dvidešimt egzempliorių, padalinti giminėms ir draugams. Kai kuriems žmonės yra svarbu turėti daiktą, kurį gali pačiupinėti. Prisipažinsiu, jog man asmeniškai irgi patinka laikyti knygas rankose. Pavyzdžiui komiksą Paslėptas miestas galite skaityti internetu ir popieriniu formatu, tačiau popierinį formatą galite gauti tik asmeniškai susisiekę su autoriumi.

5) Sumokėti pinigus leidyklai ir jūsų knyga atsidurs beveik kiekviename knygyne. Vienas žmogus norėjo pasigirti savo kūriniais fantastikos forume ir buvo išjuoktas, nes... rašo siaubingai. Bet žmogus nepasidavė ir vis tiek išleido savo knygą. Dabar ją galite rasti bet kurio knygyno aukščiausioje lentynoje renkančią dulkes. Norite tapti literatūros Minedu? Prašom, niekas jūsų nesustabdys.

6) Išleisti knygą, nemokant pinigų leidyklai. Tai buvo mano tikslas. Aš daug kartu bandžiau parašyti fantastinę knygą, tačiau man nesisekė ir literatūros Minedu būti taip pat nenorėjau. Ką aš padariau? Parašiau programavimo pradžiamokslį. Tokio pasirinkimo yra dvi priežastys. Visų pirma, šitoje rinkoje nėra jokios konkurencijos. Antra, aš gerai žinojau dalyką. Jūs greičiausiai irgi turite, kokį nors hobį, kurį išmanote gerai ir, jeigu tai ne maisto gaminimas, tikėtina, jog nėra jokios konkurencijos.

7) Laimėti nacionalinį apdovanojimą. Apdovanojimai yra suktas dalykas. Tai kaip ir korupcija be korupcijos. Jūs patikite savo likimą kažkokiems tretiems žmonės. Dažnai, kad gauti kokį nors apdovanojimą reikia būti kokios nors organizacijos nariu ir susimokėti, kokį nors galbūt netokį ir mažą nario mokestį. Kartas nuo karto pavaišinti organizacijos narius vynu yra didelis privalumas. Ta prasme, jeigu pažiūrėtumėte kas laimi nacionalinius apdovanojimus, tai devyniais atvejais iš dešimties, juos gauna žmogus apie kurį niekada jūs negirdėjote ir daugiau niekada negirdėsite, bet kažkas apie jį žinojo...

8) Išleisti nacionalinį bestselerį. Formulė labai paprasta: pirmiausiai tapkite žinomu, tada parašykite knygą. Ar galima atvirkščiai? Ne. Rimtai – ne.

Lengviausias būdas šitą pasiekti yra tapti lietuviškos televizijos žvaigžde. Kartais nuo karto sužimba ir koks nors Facebook meteoritas, bet tos retos išimtys tik patvirtina taisyklę.

9) Išleisti pasaulinį bestselerį. Jūs turbūt nepatikėsite, bet norint išleisti bestselerį, nereikia mokėti gerai rašyti. O ko reikia? Mokėti gerai marketingą. Pirmiausiai suburkite tarptautinę bendruomenę. Tuomet parašykite knygą ir įtikinkite savo bendruomenę pirkti knygą tik konkrečias dvi – tris dienas. Matot šiais laikais reitingai paprastai skaičiuojami pagal pardavimų skaičių per tam tikrą laiką. Tai gali būti savaitė ar mėnuo. Labai retai kada ilgesnis laikotarpis, jeigu visi jūsų fanai pirks knygą tą pačią dieną jūs staiga šoktelėsite į tos dienos topų viršūnę, kiti žmonės pamatę naują knygą tope, pagalvos, kad tai gera knyga irgi nusipirks ir staiga – boom jūs turite bestselerio statusą.

10) Laimėti tarptautinį apdovanojimą. Šitas yra sunkus. Pirmiausiai, tai be jokių kalbų reikia gerai mokėti rašyti. Antra, reikia būti išleistam tinkamu laiku, nes jeigu bus daug konkurentų gali jūsų tiesiog nepastebėti per minią kitų. Jeigu jūsų ir žinomo autoriaus kūriniai yra vienodo gerumo visai tikėtina, jog pasirinks žinomą autorių vietoj jūsų. Trečia, reikia turėti sutartį su teisinga leidykla. Kai jūs esate žinomas, aišku, galite užsiimti savilaida, bet kai nesate žinomas, kad į jus atkreiptų dėmesį visokių apdovanojimų komisijos geros leidyklos rekomendacija tikrai praverstų. Ketvirta, reikia išleisti teisinga kalba. Būkim sąžiningi, teoriškai yra apdovanojimų, kuriuos galima laimėti knygas leidžiant lietuvių kalba, realistiškai daugelis prestižiniais vadinamų apdovanojimų vertina knygas išleistas anglų kalba. Taigi, arba jums reikia tapti tos kalbos ekspertu arba susirasti labai gerą vertėją.

Ar pamiršau dar kokį nors variantą? Manau, kad ne.

Taigi, įsivertinkite realistiškai tai ko jūs norite ir ką galite pasiekti. Manau, kad realistiškai šiuo metu nėra nei vieno lietuvio, kuris galėtų pasiekti paskutinį punktą. Bet jeigu jūs to norite, tai sudarykite dešimties – dvidešimties metų planą ir galbūt jums pasiseks.

Parašęs tekstą Rašytojo kelias, pradėjau gauti daug žinučių dažniausiai nuo merginų norinčių parašyti savo knygą. Esu tikras, jog vienas dalykas yra nekartą išsakytas kituose mano tekstuose, tačiau verta pakartoti dar šimtą kartų, nes atsitiktiniai lankytojai kitų mano tekstų neskaito, arba tiesiog nesupranta.

Idėjos yra niekas. Vienas svarbiausių dalykų, ko bijo žmonės – tai, kad pavogs jų idėją. Tačiau jeigu idėja būtų aukso vertės ir tik vienas būdas ją įgyvendinti mes turėtume tik vienos rūšies sūrį, tik vienos rūšies saldainius... Ar man tęsti? Skirtingi žmonės tas pačias idėjas supranta skirtingai, net jeigu jūs ką nors įkvėpsite papasakodami savo idėją, jo realizacija bus kitokia nei jūsų. Taip, jinai gali būti geresnė, bet dažniausiai niekam nerūpi jūsų idėja išskyrus jus patį.

Grįžtamasis ryšys. Jeigu jūs rašote rūsyje prie žvakės ir niekam nerodote savo kūrinio, jūs netapsite rašytoju. Jeigu pirmas žmogus, kuriam parodysite savo kūrinį bus redaktorius, daugeliu atveju jūs negausite jokio atsakymo, nes jis gauna šimtus vienodai nuobodžių darbų ir neturi laiko kada visiems atsakyti. Ir ne, jūs greičiausiai nesate išskirtinis talentas, dėl kurio redaktorius atvažiuos raudonu limuzinu (išimčių visuomet pasitaiko).

Jeigu kūrinį parodysite kokiam nors giminaičiui ar gerbėjui (kuris gali turėti viešai nedeklaruotų minčių, ką norėtų su jumis padaryti) gausite atsakymą, kad jūs rašote labai gerai, nes tiesiog nenorės jūsų įžeisti. Daugelis žmonių nemoka rašyti kritikos, todėl dalinkitės savo idėjomis ir kūriniais atitinkamose bendruomenėse, forumuose. Taip pat įsiklausykite į tai ką jums sako. Kritika gali būti skaudi, bet jie kritikuoja ne jus, o tik jūsų kūrybą (arba jūs nuėjote į lochų forumą).

Laikas. Gauti antrą nuomonę niekada nėra per anksti, bet gali būti per vėlu. Jeigu kažkam papasakojote savo idėją ir gavote pastabų, nuo to jūsų idėja gali tapti geresnė. Jeigu rašėte kūrinį, sugaišote metus laiko ir gavote atsakymą, jog kūrinys yra nuobodus bei jame trūksta kulminacijos, jūs iššvaistėte metus laiko ir dar galite iššvaistyti tiek pat, kai bandysite jį pataisyti. Jei būtumėte gavę kritiką rašymo eigoje, būtumėte galėję iš karto pakreipti teisinga kryptimi.

Dauginimasis. Jeigu su kažkuo pasidalinote savo idėja, jūs turite ne po pusę idėjos kiekvienas, bet po vieną idėją. Staiga iš vienos idėjos atsirado dvi. Tai yra pati svarbiausia taisyklė, nepamirškite.

Mano tekstai, kurie jums dar gali būti įdomūs.

Tai nori būti rašytojas?

Rašymo mitai

Istorijų tipai

Tai nori būti rašytojas 2

Brukštelk žinutę