Virtualus mandagumas

Vakar aš pasakojau apie mandagumo ritualus realiame pasaulyje, ir dabar tikrai negalėčiau nepapasakoti apie mandagumo ritualus virtualioje erdvėje.

Pirmiausiai pakalbėkim apie multichatus, tokius kaip IRC. Kai žmogus prisijungia į kanalą jis (arba jo skriptas) parašo „labas“ tai 5 simboliai ir jeigu rašo pats net 5 sekundės sugaišto laiko! O jeigu rašo „sveiki“ tai čia net 6 simboliai! Tokią beprasmę eilutę turi priimti ir mano kompiuteris, bei saugoti ją log failuose. Kaip manote kiek kartų log failai būtų mažesni, jeigu iš jų ištrintume visus pasisveikinimus? Blogiausia, kad toks pasisveikinimas yra tik pradžia, naujai atėjusiam žmogui į pasisveikinimą atsako dar mažiausiai 2-3 neturintys ką veikti piliečiai. O jeigu toks pasisveikinimo ritualas atliekamas dideliame kanale, tai jau jį galima pavadinti masiniu flūdu, kadangi naudingos informacijos kiekis.... naudingos informacijos? Atsiprašau, šitie žodžiai neturėjo patekti į šią temą.

Realiame pasaulyje, kai susitinkame pirmą kartą žmogų pasisveikiname, kai susitinkame antrą kartą sakome „jau matėmės“. Tuo tarp virtualiame pasaulyje kažkodėl žmogus atėjęs į kanalą pasisveikinęs pasėdėjęs kelias minutes, išėjęs ir vėl grįžęs po poros valandų vėl kartoja tą patį ritualą. Kodėl?

Jeigu žvelgtume platesniu, viso pasaulio aspektu, tai sąvoka „šiandien jau matėmės“ iš viso taptų beprasmė, juk galbūt jums tai viena ir tapati diena, o koks nors amerikietis pasėdėjo vakare, nuėjo išsimiegojo ir vėl prisijungė iš ryto... Taigi ar verta teršti kanalus beprasmiai žodžiais?

Dabar pakalbėkime apie kitą chatų rūšį – privačius tokius kaip icq, skype, googletalk, jų tiek daug, kad būtų galima netgi atskirą tema parašyti vien tik iš jų pavadinimų.

Taigi, aš, tarkim, sėdžiu prie kompiuterio ir atlieku kažkokį veiksmą. Ir iššoksta programos langas su žodžiais „labas“, po kokios minutės tie žodžiai dar pasipildo „Kaip sekasi?“. O aš sėdžiu ir galvoju „go to hell“. Aš tikrai žinau, kad žmogui, kuris man rašo vienodai šviečia kaip man sekasi ir jis tikrai nekvies manęs į pasimatymą (net jeigu ir kviestų, tai taip galėtų iškarto ir parašyti). Tai kokio velnio jis man rašo? Vadinasi nori kažko iš manęs, tai kodėl tada negalėtų iš karto parašyti ko jam reikia, be visų šitų apsimestinių žaidimų?

Jeigu aš bučiau kultūringas turėčiau atsakyti į jo klausimą „Ačiū. Gerai“, be to turėčiau atlikti atsakomąjį veiksmą „O kaip sekasi tau? Kaip šeima? Kaip vaikai?“, tuomet jis turėtų atsakyti. Ir taip šis užburtas „mandagumo“ ratas tęsis tol kol kas žmogus parašęs pranešimą prisimins, jog kažko iš manęs norėjo ir ryšis to paprašyti. Kiek laiko būtų sutaupyta, jeigu jis būtų paprašęs iš karto?

Realiame pasaulyje sveikindamiesi vyrai paduoda ranką, tai labai senas ritualas, reiškiantis, jog jie neturi ginklų ir atėjo su taikiais ketinimais. O kokia prasmė pasisveikinimo virtualiame pasaulyje? Aš nematau jokios, tai eterio teršimas ir laiko gaišimas. Taigi, kai man kita kartą rašysite mandagumo frazes galite ir pamiršti, aš nesupyksiu, bet nepamirškite iškarto paminėti reikalo esmės.

Brukštelk žinutę