Žmonės nemoka bendrauti

Visai nesenai rašiau apie santykius, tęsiant tą temą šį kartą norėčiau pakalbėti apie bendravimą. Nesvarbu ar tai realus ar virtualus. O gal tiksliau bendravimo pradžią, naujos pažinties, naujo draugo susiradimą. Tai kaip ir sunkiausias bet tuo pačiu vienas iš svarbiausių dalykų žmogaus gyvenime.

Pradėkim nuo pavyzdinio dialogo.

- Ką mėgsti?

- Ledus.

- Ar skaitai knygas?

- Ne.

- Ar žiūri filmus?

- Taip.

- Koks tavo paskutinis žiūrėtas filmas?

- Casa Blanca.

Visi sutiks, kad šis dialogas yra dirbtinis, galbūt tokio pačio nepamatysite realybėje, tačiau dialogų, kurie jaučiasi kaip šitas yra pilna. Be abejonės aš galvoju apie patirtį savo gyvenime. Kas blogai su šituo dialogu? Viskas, bet būkim šiek tiek konkretesni – tai ne dialogas, o tardymas. Vienas žmogus klausia, kitas atsako.

Galbūt analizuoti antro žmogaus atsakymus bus lengviau, todėl pradėkime nuo jo. Visi atsakymai yra vienas žodis. Tai gali būti dėl keleto priežasčių. Pirma, žmogus nenori bendrauti, bet yra mandagus arba nežino kaip nutraukti dialogą. Antra priežastis, jog žmogus yra pavargęs ir neturi resursų suformuoti daugiau nei vieno žodžio atsakymus. Ir trečia priežastis, žmogus yra drovus (jeigu jums patinka labiau tai super uber intravertas) ir nėra pratęs turėti ilgus bei išsamius pokalbius.

Antras blogas dalykas pas antrą pašnekovą, kad jis neužduoda nei vieno klausimo. Juk viską galima būtų pataisyti labai paprastai:

- Ką mėgsti?

- Aš – ledus, o tu?

Tačiau žmogus to nedaro ir nors čia tiktų bet kuri viena iš mano anksčiau išvardintų priežasčių, aš būčiau linkęs daryti išvadą, kad žmogus nenori pratęsti pokalbio. Juk geriausias dalykas užbaigti dialogą yra atsakinėti į bet kurį klausimą vienu žodžiu. Tik nesakykite, kad gyvenime niekada to nedarėte.

Gerai, tai tiek apie antrą pašnekovą, dabar pažiūrėkime, ką geriau galėtų padaryti pirmasis. Visų pirmą, vietoj to kad užduoti daugybę atsitiktinių, nesusijusių klausimų, užduoti seriją susijusių klausimų iš dalies tą jau matote dialogo pabaigoje.

- Ar žiūri filmus?

- Taip.

- Koks tavo paskutinis žiūrėtas filmas?

- Casa Blanca.

- Ar jis tau patiko?

- Taip

- Kodėl?

Šitame pavyzdyje matote dar vieną dalyką. Kaip žinote klausimai gali būti atviri arba uždari. Uždari klausimai yra tokie, į kuriuos galima atsakyti vienu žodžiu, daugelis klausimų mano pavyzdžiuose yra uždari. Atviri klausimai yra tokie į kuriuos neįmanoma atsakyti vienu žodžiu. Aišku visuomet galima sutikti super talentingų žmonių, bet paprastai į klausimą kodėl neįmanoma atsakyt vienu žodžiu.

Tačiau iš tiesų pats geriausias dalykas norint užmegzti ryšį su kitu žmogumi yra atskleisti ką nors apie save. Dialogo pavyzdys:

- Ką mėgsti?

- Ledus.

- Tikrai?! Aš irgi.

Na gerai, šitas „atskleidimas“ yra dirbtinis. Žymiai geriau būtų jeigu galėtumėte papasakoti mini-istoriją.

- Ką mėgsti?

- Ledus.

- Mano mėgstamiausi ledai yra pieniški su razinomis. Mano vaikystėje buvo vos kelios ledų rūšys ir šitie man atrodė skaniausi, nes jų būdavo sunkiausiai įsigyti. Tiesa pasakius, net nežinau ar dabar tokių ledų būna pirkti…

Šitoje vietoje galime padaryti pauzę ir leisti žmogui įsiterpti. Jis gali pasakyti, kad irgi nežino kur tokių ledų įsigyti arba galbūt priešingai apibūdinti kaip atrodo tokių ledų pakuotė. Ir, aišku, jeigu jis tyli ir nesupranta užuominos, kad dabar laikas įsiterpti, tuomet galima tiesiog paklausti: o kokie ledai tau labiausiai patinka? Ir tuomet tikėtis, jog neatsakys: visi.

Aš dažnai per daug įsijaučiu į tardytojo rolę, bet tikiuosi šitas tekstas primins man kas yra bendravimas. Tuo pačiu, tikiuosi jūsų dialogai bus geresni. Su draugais pokalbiai atrodo natūralūs, nes mes įpratę dalintis ir išklausyti. Su naujomis pažintimis tai yra gerokai sunkiau, nes mes bijome dalintis, bijome, kad iš mūsų pasijuoks ar nenorės būti draugais, jeigu pasakysime ką nors ne to. Tačiau būtent tos baimės ir neleidžia užmegzti naujų draugysčių.

Photo by Etienne Boulanger on Unsplash

Brukštelk žinutę