Informatika: trečias kursas

Ką gi, sveiki atvykę į trečią kursą. Dabar jau turite pasirinkę savo specialybės, kurios teoriškai viena nuokritos skiriasi, tačiau tik vienu dalyku. Na, o jeigu pažiūrėjus praktiškai, tai kai kurių specialybinių dalykų ir esmė tapati, tik dėstytojai kiti.

Penktas semestras

Kompiuterių teorija - dar vienas dalykas, kuris truputi aiškina apie kompiuterių, istorija, truputi apie architektūrą. Man didelį įspūdį padarė Tiuringo mašina, tai pati galingiausia skaičiavimo teoriškai, net galingesnė uždabartini kompiuterį. Deja, tik teoriškai, nes praktiškai niekas jos nesukūrė. Jeigu atmintis manęs neapgauna, tai šį dalyką dėstė net trys dėstytojai, na, o patys žinot ką tai reiškia. Laboratorinius teko daryti ant tokios pseudo programavimo kalbos "small", kuri gerokai bugova tuo metu buvo, bet vis tiek laboratoriniai pasidarė labai netgi lengvai.

Anglų kalba informatikoje - pirmiausia norėčiau perspėti dėl vertinimo sistemos, dėstytojas Mačikėnas, tik nuo kablelis 8 apvalina į geresnę pusią. Dalykas sakyčiau biški juokingas, patys studentai, arba dėstytojas parenka techninį straipsnį ir visi skaito po sakinį garsiai, tada verčia, žymisi nežinomus žodžius. Kas tam tikrą laiko tarpą iš nežinomų žodžių rašomi atsiskaitymai, kiek bus žodžių priklauso nuo pačių studentų. Pažymiai, beje, irgi priklauso nuo jūsų kolegų, kadangi po rašymo lapeliai surenkami ir sumaišytai išdalinami kolegoms. Žodžiu svarbu nekiaulinti ir rašyti su vienodais tušinukais. Dalį pažymio sudaro namų darbų atskaitymas, t.y. priklausomai kiek susiderėsite, maždaug 15 puslapių techninių straipsnių, iš kurių reikės atsikaityti žodžius. Atsiskaitymas vyksta principu, jog jūs duodate dėstytojui savo tekstą, o jis klausia atsitiktinį žodį ir jūs turite teisingai išversti. Nors dėstytojas primygtinai rekomenduoja atsikaitinti po 2-3 lapus ir labai kreivai žiūri į tuos kas bando atsiskaityti daugiau, tačiau man iš pirmo karto pavyko atsiskaityti 10 lapų. Tiesa, sulikusiais penkiais užtai teko ateiti, net kelis kartus. Kaip elgtis, spręsti jums, svarbiausia pasirinkti gerus(lengvus) tekstus.

Duomenų bazės - čia pagaliau susipažinsite kas yra normalinė forma ir su kuo ji valgoma. Į paskaitas varsčioti nebūtina, bet tie kurie ateis nesigailės. Nežinau, kodėl tačiau dėstytojui kažkuo labai nepatinka uošvė ir jis nuolat pateikia kokių, nors pavyzdžių apie duomenų bazes su uošve ir žentu, tai būna tikrai juokinga. Dėstytojas taip pat yra išleidęs šiam dalykui knygą, tačiau jeigu pas jus galva ant pečių knygos visai nereikia. Laboratoriniu metu dėstytojas bando įpiršti Informix, jau sakyčiau mirštančią duomenų bazę, tačiau visi daro su MS Access. Na, o aš kažkaip paskutinę savaite sugalvojau, jog darau individualų darbą ir kuo puikiausia jį atsikaičiau. Kalbant apie egzaminą, tai kiekvieną darbą dėstytojas asmeniškai tikrina prie jūsų. Aš tik nuėjęs pas dėstytoją į kabinetą supratau kas per velnias yra tos normalinės, formos ir mes ilgai juokėmės taisydami mano darbą. Neskaitant viso šito, man baigėsi fantastiškai gerai - galutinis pažymys 9.

Bendravimo psichologija - pasirenkamas dalykas. Nežinau ką jums siūlys pasirinkti, bet jeigu galite imkite šitą. Tikrai įdomus ir lengvas dalykas. Tereikėjo paraštyti vieną referatą ir egzamino metu laikyti testą. Kalbant apie testą, tai ten spėdavai išspręsti ir sau ir kolegoms, o vienas draugas atėjęs šiais sau mūsų palaikyt iš testo gavo 8.

Kompiuterių tinklai - vienas iš šlyčiausiu dalykų. Jeigu dėstytojas, norės jus suvaryti, tai taip ir padarys. Buvo netgi tokia situacija, kai atėjo vienas viską mokantis žmogus ir gavęs klausimą net negalvojęs pasakė, šito teorijoje nebuvo. Dėstytojas nusišypsojo ir atsakė: "Taip, nebuvo". Galiausiai dėstytojas nusileido ir parašė 10. Vienas laboratorinis vyksta Bitės laboratorijoj, praktiškai visi laboratoriniai didelė pieva ir stenkitės apsiginti laiku, nes per perrašymus lengviau nebus.

Organizacijų valdymo modeliavimas - tai specialybinis dalykas, ir kitiems, jo nebuvo. Dalyko esmė susigalvoti firmą ir sumodeliuoti jos veiklą. Kai galvosit firmą neimkit tokios didelės kaip Omnitelis, be to geriausiai ką nors gaminti, pvz. šaldytuvus. Jūsų tikslas kompiuterizuoti įmonės veiklą, todėl geriau jeigu firma nekurs puslapių ar šiaip programinės įrangos.

Šeštas semestras

Vadybos pagrindai - tai pats nuostabiausias dalykas, koki teko studijuoti per visus keturis metus. Aišku, dalykas čia ne prie ko ir neesu tikras, ar jis labai reikalingas informatikai. Dėl visko kalta dėstytoja, jeigu ją užtai galima kaltinti. Mums dėstė tikra vadybininkė, jau daug metų užsiimanti verslu ir dirbusi įvairiose firmose. Moteris tikrai sugebėjo sudominti savo dalyku, visada stengdavosi pateikti atsakymus į mūsų užduotus klausimus apie šiuolaikines verslo sąlygas Lietuvoje. Kadangi dėstytojai teko, bendrauti su daugumos firmų direktoriais, tai karts nuo karto pasakodavo ir pikantiškų istorijų. Kai ateina dėstytojas praktikas, tai tikrai jaučiasi. Labai norėtųsi, jog universitete visi būtų dėstytojai praktikai, o ne seni pirdžiai. Deja... Taip pat gaila, jog neatsimenu dėstytojos pavardės.

Profesinės kalbos kultūra - čia man pasisekė, senąjį piktą dėdę pakeiti jauna dėstytoja. Kadangi dėstytoja buvo jauna ir draugiška, tai atėjimas į paskaita, tai tas pas lyg ateiti į draugų diskusijų klubą. Neklauskit ar ko nors išmokau nes jau spėjau pamiršti. Beje, rodos dabar šį dalyką perkėlė į antrą kursą.

Kompiuterių architektūra - dar vieno dėstytojo požiūris į kompiuterių istoriją ir architektūrą. Kadangi faktai ir atminčių tipai pasikeiti negali, tai čia tas pats ką jau šimtą kartų girdėjot tik išdėstyta kito dėstytojo lupomis.

Hipertekstinių sistemų kūrimas - pasirenkamas dalykas. Jeigu norit gauti lengvai pažymį nesirinkite dalykų pas Limanauskinę. Teoriškai tai HTML pagrindai, be to skiriama po dvi paskaitas PHP ir Flash. Jeigu jūs žinote kas yra HTML, tai negaiškite veltui laiko, čia nieko naujo tikrai nesužinosite tik laiką sugaišite, o jeigu tingėsite tai dar ir pažymį galit susigadinti. Dalyko metu reikia padaryti kelis laboratorinius, vienas iš jų rėmeliai(frame), jau turbūt penki metai, kaip dauguma visiškai atsisakė rėmelių naudojimo savo puslapiuose, tačiau kažkodėl juos vis dar mokina. Dar vienas laboratorinis padaryti kokia nors registracijos arba siuntimo formą. Skamba juokingai? Pradedančiajam - tikrai ne. Pažymį taip pat sudaro testai. Tai įvairus klausimai iš HTML kalbos. Pvz:. Kaip rašosi perkėlimo į naują eilutę simbolis? Į pateikta įvedimo langą reikia įrašyti atsakymą. Blogoji šio reikalo pusė, jog reikia įrašyti <BR>, nes jeigu įrašysite mažąsias raides atsakymo neužskaitys. Kompiuteris visada teisus. Mes paprastai testus rašydavome taip: vienas žmogus iš kažkur atsinešdavo visus testų klausimus su teisingais atsakymais ir padiktuodavo, ką reikia pasirinkti ar įrašyti. Mano galutinė nuomonė šis dalykas neturėtų būti dėstomas informatikams.

Algoritmų sudarymas ir analizė - pagaliau vėl tikrasis programavimas. Teko suprogramuoti įvairius paieškos, rūšiavimo (Quicksort, Heap) algoritmus, Hash lenteles. Nors dėstytojas ir šį beitą supranta apie programavimą, tačiau jį apgauti nesunku, svarbiausia nesutrikti ir nesusivartyti. Teorijos metu skaičiavome algoritmų sudėtingumą bei Furje transformacijas. Nors laboratorinius padariau vienas iš pirmųjų ir gavau maksimumą, tačiau mane pakirto per egzaminą. Net nežinau kas blogiau ar teorija kurios visiškai nesuprantu, ar uždaviniai, kuriuos teko spręsti iš lempos. Beje, man rodos, jog uždavinių sprendimui galima buvo naudotis dėstytojo padiktuotais per paskaitas pavyzdžiais. Dar vienas svarbus dalykas, dėstytojo per paskaitas padiktuota medžiaga yra vienintelis informacijos šaltinis. Sakyčiau, jog tai labai reikalingas dalykas, nors ir sunkiai suprantamas, nežinau kas dėlto kaltas aš ar dėstytojas...

Duomenų bazių valdymo sistemos - dar vienas labai naudingas dalykas. Jame susipažinsite su Fox Pro. Reikia susigalvoti užduoti ir ją realizuoti, neapsisunkinkite savęs minimalus reikalavimai visada atsiperka maksimaliai pažymio atžvilgiu. Pats bjauriausias dalykas, jog, nors programavimo kalba ir panaši į C++ ar JAVA, tačiau kabliataškis reiškia ne eilutės pabaigą, bet dviejų eilučių sujungimą. Iš geresnių dalykų paminėčiau jog duomenis iš lentelių galima pasiimti ir tvarkyti Fox Pro komandomis arba tiesiog SQL užklausomis. Man, tai kaip webĆ¢ā‚¬ā„¢erui labai svarbu. Ar verta lankyti teorines paskaitas? Neprivaloma, bet dėstytojas Butleris labai gerai atsimena žmones. Paskaitų metų, kaip dėstytojas, pamatydavo, kad niekas jo nebesiklauso pradėdavo pasakoti anekdotus arba paminėdavo žodį egzaminas ir miegai kaip mat išlakstydavo. Tiesa, egzaminas yra sakyčiau pakankamai žiaurus ir labai priklauso nuo sėkmės (nebent esate super programuotojas). Egzamino metu per valandą laiko reikia prie kompiuterio parašyti nedidelę Fox Pro programą. Ir kaip jau minėjau priklauso nuo sėkmės kas jums paklius: sukurti sudėtingą duomenų kontrolės algoritmą, ataskaitą su kelių lygių pasirinkimai ir grupavimais, o galbūt menių? Beje, nepaminėjau tai specialybinis dalykas.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)