Ar prietarai jus valdo?

Prieš gerą pusmetį aš džiaugiausi, jog mano skaitytojai nėra prietaringi. Tuomet į prietarus pažvelgiau su ironijos doze, dabar pabandysiu pagliaudyti jų kilmę.

Jeigu sudaužysite veidrodį, jums nesiseks 7 metus. Senai, senai, veidrodžiai buvo prabangos prekė, o jų gamybos metodai didžiausia paslaptis. Kadangi veidrodžių negalėjo gaminti visi kas nori, tai jų buvo mažai, carai, kunigaikščiai, bajorai užsisakydavo veidrodžius ir juos pagaminus reikdavo transportuoti. Savaime suprantama, jog juodąjį darbą t.y. pakrauti/iškrauti veidrodį atlikdavo darbininkai. Žinot, aš manau, kad jeigu toks vargšas darbininkas sudaužydavo veidrodį, tai jam po to tikrai ilgai nesisekdavo.

Ant stalo negalima laikyti trijų uždegtų lempų, nes prisišauksi nelaimę. Šis prietaras vėl gi atėjo iš senų laikų ir susijęs su prabanga. Senais laikais žibalas buvo labai brangus, todėl savaime suprantama, jog be reikalo deginti net keletą lempų tiesiog katastrofa anų laikų žmogui.

Jeigu pasigilintume į praeitį tikrai galėtume paaiškinti daugelį prietarų. Tiesa, neįsivaizduoju kaip galima paaiškinti juodos katės baimę, matyt, kartais vis tik emocijos ima viršų.

Ką gi, dabar pakalbėkime apie ne tokius senus prietarus. Dažnai kartojami veiksmai tampa prietarais. Geriausiai tai įrodo mokslininkų atliktas eksperimentas su beždžionėmis. Mokslininkai į narvą uždarė 5 beždžiones, per vidurį ant pakylos padėjo bananą. Kai drąsiausia beždžionė užlipo ant pakylos ir norėjo paimti bananą ant jos buvo užpiltas kibiras šalto vandens, beždžionė išsigando paliko bananą ir pabėgo. Tuomet pabandė antra ir atsitiko tas pats, pabandė trečia... Galiausiai beždžionės suprato, jog banano imti negalima. Tuomet mokslininkai išvedė vieną senąją beždžionę ir atvedė vietoj jos naują. Spėkit, ką nauja beždžionė norėjo padaryti? Taip, paimti bananą, bet senosios ją užpuolė ir pradėjo mušti. Naujoji suprato, jog banano imti negalima. Mokslininkai vėl pakeitė vieną beždžionę, vėl atsitiko tas pats. Galiausiai buvo pakeistos visos narve esančios beždžionės t.y. nei viena realiai nežinojo kodėl negalima imti banano, tačiau kai į narvą įvesdavo naują beždžionę visos jos puldavo naujokę, kai tik ji pabandydavo paimti vaisių. Taip atsiranda prietarai, kai niekas nežino kodėl daro, tiesiog jeigu darysi kitaip prisišauksi nelaimę.

Aišku, jūs galite pasakyti, jog tai gyvūnai, todėl klausykite toliau, tikra istorija. Vyras grįžo namo, tuo metu žmona kepė kumpelį, prieš dėdama į keptuvę, jinai nupjovė abu kumpelio galus. Vyrui pasirodė, kad žmona be reikalo išmeta daug gero produkto, todėl jis pasiteiravo, kodėl moteriškė taip daro. Ji atsakė: todėl, kad jos mama taip darė. Kaip tik tą dieną turėjo ateiti uošvė, taigi jai atėjus, vyras uždavė tą patį klausimą ir kaip jūs manote kokį atsakymą jis gavo? Tą patį. Todėl kad mama taip darė. Tuomet visi susidomėję paskambino uošvės mamai ir paklausė. Ši atsakė labai trumpai: todėl kad neturėjau didesnės keptuvės.

Ar kada nors susimąstėte kokius ritualus atliekate? Sustokite ir pabandykite pasižiūrėti į save iš šono, galbūt tai ką jūs darote yra kvailystė? Net jeigu tą patį daro visi, tai tikrai nėra mažesnė kvailystė. Nebijokite kelti klausimus, nebijokite laužyti standartus ir nusistovėjusias taisykles. Ir netikėkite prietarais.

Brukštelk žinutę