Futbolo kamuolio evoliucija

Pasaulio futbolo čempionas jau baigėsi, tačiau aš norėčiau pakalbėti apie dalyką, kuris įdomus ir tokiems žmonėms kaip aš: kurie nesidomi futbolo čempionatais. Tai futbolo kamuolio evoliucija. Per ilgą istoriją pasikeitė ne tik spalvos.

Sakoma, kad žmonės spardė daiktus panašius į kamuolius jau senų senovėje (Afrikos kaimeliai varžydavosi spardydami kaukoles). Pirmieji kamuoliai buvo gaminami iš gyvulių pūslių (dažniausiai kiaulės), deja, tokie kamuoliai negalėdavo atlaikyti daugybės smūgių ir greitai sprogdavo.

Tikrasis proveržis įvyko 1863 metais, kai Charles Goodyear išrado vulkanizuotą gumą. 1855 metais jis sukūrė pirmą kamuolį iš vulkanizuotos gumos. Pirmasis išlikęs kamuolys kaip matote iš paveiksliuko datuojamas 1863 metais.

Tais pačiais metais pirmą kartą susirinko futbolo asociacija, kuri nustatė futbolo kamuolio standartus (vėliau keletą kartų peržiūrėtus).

Masinė futbolo kamuolių gamyba prasidėjo 1888 metais, įsikūrus Anglijos futbolo lygai.

Paveiksliukyje 1899 metų kamuolio ir aprangos nuotrauka iš FC Barcelona muziejaus. Kamuolio viršus buvo aptraukiamas ruda aštuonių dalių oda (dažniausiai karvės). Skirtingi kamuoliai turėjo skirtingo storio apvalkalą. Oda labai gerai sugerdavo vandenį, todėl žaidimo metu kamuolio charakteristikos galėjo keistis. Ir nors kamuolys buvo labai patogus spirti, tačiau gana pavojingas smūgiuoti galva, žaidėjai galėjo patirti galvos ir kaklo traumas.

1930 metais įvyko pirmasis Pasaulio futbolo čempionatas. Įdomu tai, kad finalinėse varžybose naudojo du kamiuosius.

Pirmąjį kamuolį „Tiento“ pristatė Argentinos rinktinė ir laimėjo pirmąjį kėlinį 2-1.

Antrąjį kamuolį 'T-model', kuris buvo sunkesnis ir didesnis, pristatė Urugvajus ir laimėjo varžybas 4-2.

1934 metų čempionato kamuolys.

1938 metų čempionato kamuolys.

1950 metų čempionato kamuolys. Siekdami, kad žiūrovai geriau matytų kamuolį, organizatoriai pradėjo eksperimentuoti su spalvomis. Kaip pamatysite žemiau buvo ir geltonų, ir oranžinių kamuolių.

1954 metų čempionato kamuolys.

1958 metų čempionato kamuolys.

1962 metų čempionato kamuolys.

1966 metų čempionato kamuolys.

1970 metų čempionato kamuolys Adidas Telstar, kuris pakeitė visų mūsų įsivaizdavimą kaip turėtų atrodyti futbolo kamuolys visam laikui. 32 dalių kamuolys sudarytas iš 12 juodų penkiakampių ir 20 baltų šešiakampių. Tiesa pasakius, Adidas nesukūrė nieko revoliucinio.

32 dalių futbolo kamuolį sukūrė architektas Richard Buckminster bandydamas statyti pastatus su minimaliu įmanomu medžiagų kiekių. Pirmą kartą toks kamuolys buvo sukurtas Select 1950 metais Danijoje.

Juodai-baltus kamuolius naudojo visos futbolo varžybos, kurios buvo transliuojamos per televiziją, kad žiūrovai galėtų geriau matyti kamuolį.

1974 metų čempionato kamuolys.

1978 metų čempionato kamuolys, esminis pokytis - pasikeitė kamuolio dizainas.

1982 metų čempionato kamuolys pagerino atsparumą vandeniui.

1986 metų čempionato kamuolys yra pirmas pilnai sintetinis kamuolys gerokai atsparesnis vandeniui nei jo pirmtakai. Dizaino prasme kamuolys įtraukė organizuojančios šalies elementus.

1990 metų čempionato kamuolys. Pridėtas naujas poliuretano (polyurethane foam) putų sluoksnis padarė kamuolį pilnai atsparų vandeniui.

1994 metų čempionato kamuolys. Padengtas polistirolio (polystyrene foam) putų sluoksniu jis tapo minkštesnis ir greičiau nuslysdavo nuo žaidėjo kojos.

1998 metų čempionato kamuolys. Tai pirmasis daugiaspalvis čempionato kamuolys.

2002 metų čempionato kamuolys.

2006 metų čempionato kamuolys. Atkreipkite dėmesį į dizainą, pirmą kartą nebenaudojami 32 elementai. Lygesniu kamuolio paviršiumi buvo siekiama pagerinti žaidėjo galimybes kontroliuoti kamuolį.

2010 metų čempionato kamuolys. Vėl pakeistas dizainas siekiant dar labiau pagerinti kamuolį, tačiau susilaukė labai daug kritikos iš žaidėjų kaip sunkiai kontroliuojamas ir nenuspėjamas.

2014 metų čempionato kamuolys. Adidas teigia, jog kamuolio kūrimui sugaišo du metus, jį testavo daugiau nei šeši šimtai žaidėjų. Adidas nenorėjo pakartoti ankstesnės nesėkmės. Dizainą sudaro šeši gana keistos formos elementai. Priežastis, kodėl atsirado šis straipsnis yra tai, kad nuėjęs į kažkurį prekybos centrą pamačiau pirkti padirbtas brazucas. Tai buvo klasikinis 32 elementų kamuolys su užpaišytomis čempionato spalvomis. Jeigu būsite parduotuvėje pasidairykite.

Nuorodos:

The History of the Soccer Ball

The Evolution of the Adidas World Cup Soccer Ball

World Cup 2014: How the Soccer Ball Has Evolved

Ball

Brukštelk žinutę