Globali valiuta

Pakalbėkime apie pinigus. Kaip galite suprasti iš pavadinimo aš turiu įdomią idėją, kurią norėčiau padiskutuoti su jumis.

Pastaba: aš esu finansiškai neraštingas, todėl kai kurios mintys, gali būti nevisiškai teisingos.

Tiesa, pradėsiu ne nuo idėjos pristatymo bet iš kiek toliau.

Dabar pasaulyje teoriškai egzistuoja dviejų tipų valiutos: klasikinės ir kriptovaliutos. Pakalbėkime apie tai.

Visos klasikinės valiutos priklauso valstybėms. Pavyzdžiui doleris priklauso JAV. Aišku, jūs galite pasakyti, kad euras nepriklauso vienai valstybei, kas yra tiesa, euras priklauso sąjungai, tačiau šį smulkmena šiandieninei diskusijai nėra aktuali.

Kažkada buvo litas, jis priklausė Lietuvai. Kai litas buvo Lietuvos valstybinė valiuta ją prižiūrėjo ne kažkoks mistinis burtininkų suvažiavimas, bet viena labai konkreti institucija - Lietuvos bankas. Ką reiškia prižiūrėjo? Parinko pinigų dizainą, sprendė kokios galvos, spalvos ir pastatai bus pavaizduoti. Sprendė kokias apsaugos nuo klastojimo priemones panaudoti. Keitė suplyšusius, susidėvėjusius pinigus naujais. Bet pats svarbiausias dalykas, ką gali bankas nustatyti pinigų kiekį rinkoje. Teoriškai didesnis pinigų išmetimas į rinką t.y. pinigų spausdinimas reiškia pinigų nuvertėjimą, tačiau tai nebūtinai turi būti tiesa. Jeigu jūsų valiuta yra doleris t.y. naudojama ne vienoje šalyje, rinka pati gali reikalauti daugiau popierinių kupiūrų. Aišku, bankas galintis spausdinti pinigus, taip pat gali jų kiekį rinkoje sumažinti, išimamas pinigus iš rinkos. Nemanau, kad šita galimybe, bankai naudojasi dažnai.

Teoriškai visos valiutos turėtų būti kažkuo padengtos pavyzdžiui auksu, nafta arba kita valiuta. Iš pradžių litas buvo pririštas prie dolerio vėliau prie euro. Tai reiškia, kad, jei svyruoja pagrindinės valiutos kursas, taip pat svyruoja ir lito kursas. Daugelis mažų valiutų yra padengtos kokia nors didesne. Praeityje doleris buvo padengtas auksu, tačiau jau senokai jis nepadengtas niekuo. Dolerio vertė yra tik mūsų visų įsivaizdavimo ir susitarimo reikalas. Euras taip pat niekuo nepadengtas.

Tai tiek apie klasikines valiutas. Dabar pakalbėkime apie kriptovaliutas. Iš tiesų jos tik vadinasi valiutomis, tačiau nėra nieko panašaus į tikras valiutas. Bitcoin niekada nebus tikra valiuta, principe dėl tos pačios priežasties, dėl ko Nigerijos valiutos niekas nelaiko rimta.

Jei ryte Nigerijoje prisikrovei pilną vežimą pinigų, tai už jį gali nusipirkti tuziną kepaliukų duonos, vakare - tik vieną. Kai žmonės negali pasitikėti savo valstybės valiuta, ima naudoti kokią nors kitą pavyzdžiui dolerį.

Bitcoin kamuoja labai panašios problemos tik iš kitos pusės. Nigerietis neišleidęs visų savo pinigų kuo greičiau jaučiasi kvailai, Bitcoin savininkas išleidęs visus pinigus kuo greičiau irgi jaučiasi kvailai.

Pirkti Bitcoin yra tas pats kas pirkti teleloto bilietus. Nors ne, pirkdamas teleloto žinai ko tikėtis. Bitcoin kaina kyla ir krenta nuo įvairių naujienų nepasiduodama jokiai logikai. Tai yra spekuliacija. Aš neabejoju, kad istorijoje rastumėte atvejų, kai buvo spekuliuojama klasikinėmis valiutomis, tačiau nei viena valiuta, kurios kursas šokinėjo taip kaip Bitcoin ilgai negyvavo.

Kriptovaliutos yra trijų tipų. Jau mano minėta Bitcoin yra nepriklausoma valiuta. Teoriškai tokios mes visi norėtumėte, tačiau, kai valiuta nepriklausoma, kas yra tas kurį turėtume stebėti, kad suprastume realią padėtį. Aš čia sudėtingai bandau pasakyti, jog kas nors specialiai gali nukreipti apgaulingą kampaniją prieš nepriklausomą valiutą ir nebus kam jos apginti.

Antras tipas yra valiuta priklausanti žmogui. Pavyzdys Ethereum. Kažkas paskleidė melagingus gandus, jog šios kriptovaliutos įkūrėjas žuvo ir Ethereum vertė nėrė į dugną. Gandus paneigus, kriptovaliutos vertė sugrįžo, o kažkas tuo metu uždirbo daug pinigų. Šis pavyzdys parodo labai akivaizdu žmonių valiutų trūkumą: kas atsitiks su valiuta mirus jos įkūrėjui? Ar valiuta miršta su juo?

Trečiasis tipas valiutos priklausančios kompanijoms. Pavyzdys Ripple. Vyrai įkūrė kompaniją ir iš karto tapo milijonieriais. Ta prasme virtualiais milijonieriais, jeigu galima taip išsireikšti, kas yra nesąmonė. Sukūriau savo valiutą, didžiąją dalį pinigų pasilikau sau, šiek tiek daviau draugams ir esu turtuolis, nelogiška.

Vaikystėje aš neturėjau monopolio, todėl nusipiešiau. Nusipiešiau ne tik lentą bet ir pinigus, tačiau kažkodėl man niekas tiek daug dėmesio neskyrė. Koks skirtumas?

Na gerai, susipažinome su kriptovaliutomis, dabar pasvajokime apie ateitį.

Euras yra nuostabus dalykas, turbūt man labiausiai patinkanti priklausimo Europos sąjungai dalis. Tie kas dažnai važinėja į Lenkiją žino euro trūkumą - lenkai neturi euro. Viena iš priežasčių, kodėl valstybės linkusios priimti tik vieną valiutą yra ta, kad kasininkams sunku paskaičiuoti teisingai grąžą ir dėl to verslas gali patirti nuostolių. Jeigu atsiskaitinėjate kortele, jums nesvarbu kokia valiuta yra jūsų sąskaitoje, aišku, bankas pasiima nesąžininga pinigų konvertacijos mokestį, bet jūs galite judėti be trikdžių.

Įsivaizduokite, kad būtų globali valiuta su kuria jūs galėtumėte atsisakyti visur. Ar gi tai nebūtų nuostabu? Bankas nemelžtų jūsų sąskaitos. Be abejonės, globali valiuta turėtų būti virtuali. Būtų nuostabu, jei valiuta niekam nepriklausytų, nors, kalbant atvirai, neįsivaizduoju kaip ar kodėl taip galėtų atsitikti. Alternatyva, kad tokia valiuta priklausytų valstybei ir mes matom, kaip tai sekasi padaryti dabar: daugelis valstybių nenori užmiršti savo valiutos.

Kita alternatyva būtų, jeigu valiuta priklausytų korporacijai. Sąžiningai sakant, aš nesidžiaugiu tokia perspektyva, bet jinai dažniausiai vaizduojama filmuose apie ateitį ir turbūt yra realiausia. Aišku, jeigu būtų korporacijos, tai tikrai būtų daugiau nei viena valiuta. Kaip dabar skirtingi bankai turi skirtingas korteles, taip ateityje galėtų turėti skirtingas valiutas ir vienos parduotuvės galėtų priimti vienas valiutas, kitos kitas. Ar gi tai neskamba kaip įdomūs laikai?

Ar tokie laikai išauš? Čia jau kitas klausimas. Kaip jau minėjau, dabartinės kriptovaliutos nėra stabilios. Ir kadangi pati kriptovaliuta yra pelno uždirbimo būdas t. y. žmonės uždirba pinigus iš kriptovaliutos vertės svyravimo, o ne iš realaus darbo atlikimo, tai niekas nėra suinteresuotas sukurti patikimą valiutą. Kas turėtų atsitikti, kad požiūris į kriptovaliutas pasikeistų? Nežinau…

Na, o pabaigti norėčiau globalios valiutos trūkumu. Jeigu pasiimtumėte bet kurį prekybos žaidimą, tai greitai pastebėtumėte, kad viskas susiveda į: pirk prekę mieste A pigiai ir parduok mieste B brangiai. Taip įmanoma padaryti, kai yra daug valiutų. Pavyzdžiui lenkai dėl to nenori įsivesti euro. Jie kaip pigi šalis prarastų konkurencinį pranašumą. Esant globaliai valiutai viskas teoriškai kainuoja vienodai ir pigiau kažką galima pagaminti tik dviem būdais: turint efektyvesnius procesus arba sukčiaujant.

Ar turėsime kada nors kitokias valiutas?

Photo by Olga DeLawrence on Unsplash

Brukštelk žinutę