Ką jums reiškia vasara?

Šiandien prasideda kalendorinė žiema, kada gi dar galėtų būti geresnis laikas prisiminti vasarą?

Kadangi vaikystę praleidau kaime aš turiu stiprias emocijas su gamta. Kai aš galvoju apie vasarą aš pirmiausiai galvoju apie žiogus. Kaime jie grieždavo nuo ryto iki vakaro. Pabundi girdi žiogus, eini miegoti girdi žiogus. Kai būdavo karščiausias dienos laikas atrodydavo, jog jie griežia garsiausiai. Tas garsas būdavo visą skambantis ir atrodydavo, kur minsi, ten bus žiogas, bet tai ne tiesa. Žiogų iš tiesų nebuvo tiek jau daug. Galbūt vienas kvadratiniame metre ir, taip, aš mačiau ne vieną žiogą, bet tikrai nereikdavo žiūrėti, kad netyčia neužmintum.

Jeigu prakalbome apie žiogus, kitas nerealus dalykas yra varlės. Varles galima rasti prie vandens telkinių ir tai nėra būtinai dalykas, su kuriuo aš asocijuoju vasarą. Pas kates tas sezonas vadinasi morčiumi, pas šunis – ruja, kaip jis vadinasi pas varles? Būtent tokio sezono metu vieną kartą nuėjau į botanikos sodą ir nedideliame vandens tvenkinyje gyveno visas varlių kaimas. Kokius garsus jos skleidė! Tikrai rekomenduoju visiems išgirsti gyvai.

Antras dalykas yra paukščių čiulbesys. Nors, tiesa pasakius, aš paukščius labiau asocijuoju su pavasariu, nei su vasara. Man malonu, kai galiu už lango išgirsti paukščių čirenimą. Geriausia yra tai, kad net gi toji vieta, kur dabar gyvenu, mieste aš vis tiek galiu išgirsti paukščių čirenimą. Taip, tai dažniausiai ryto garsai, nes dienos metu juos nustelbia automobilių triukšmas ir vis dėl to aš dievinu paukščių čirenimą.

Kalbant apie paukščius vienas iš įdomiausiu dalykų, kad prieš pat lietų kregždutės skraidydavo palei žemę, kartais vos ne pilvais ją liesdamos. Mieste tokių dalykų nepamatysi.

Visuose filmuose ir multikuose stereotipinis rytas kaime prasideda nuo gaidžio giesmės. Ir nors tikras kaimas neįmanomas be gaidžio, kažkaip jis neįstrigo mano prisiminimuose. Taip, gaidys giedodavo įvairiais dienos etapais, bet tai nėra kažkas tokio.

Trečias dalykas yra lėktuvai. Jūs, aišku, pasakysite: ką?! Kaip lėktuvai asocijuojasi su vasara? Matot, kaimas, kuriame praleidau daug savo vaikystės laiko buvo, tiksliai nežinau, bet maždaug dešimt kilometrų nuo mažo sportinio oro uosto. Dienos metu labai retai kada būdavo, jog mėgėjai nedarydavo viražų danguje. Tai buvo toks įprastas dalykas, kad į dangų dažnai net nesidairydavome, tiesiog girdėdavome garsą ir žinodavome, kad viskas yra gerai. Taip pat pro šalį praskirsdavo parasparniai ir sklandytuvai. Kartais pasirodydavo ir oro balionai, tačiau jie būdavo retas svečias. Kam įdomu skraidyti virš pievų ir miškų? Žymiai įdomiau virš Vilniaus senamiesčio.

Dabar padarykite pauzę ir paklauskite savęs, ar mano vasaros apibūdinimas jums neatrodo keistas? Ar tikrai nieko nepastebėjote? Na, jeigu nežinote kuo mano vasaros apibūdinimas yra keistas, leiskite jums išduoti: visi trys dalykai yra garsai. Aš vasarą asocijuoju su garsais ir tai yra keista, kadangi, aš neturiu muzikinės klausos. Vasara man taip pat reiškia žalią žolę ir poilsį pavėsyje. Tačiau aš neturiu daugiau vaizdų kaip pavyzdžiui jūros, ežerų ar paplūdimių. Pavasaris man žymiai labiau asocijuojasi su vaizdais, pienių pilnos pievos, visi žydintys medžiai, gėlės ir krūmai yra nuostabu. Žiema visuomet asocijuoju su sniegu, nors paskutiniu metu pavasarį iškirsdavo daugiau sniego nei žiemą.

Aš taip pat vasaros neasocijuoju su kvapais. Pavyzdžiui pavasarį galima asocijuoji su alyvų kvapais, tuo tarpu Kalėdos visuomet asocijuojasi su mandarinu kvapu. Tas nuostabus ozono kvapas po greito lietaus, bet mano smegenys kažkodėl kužda „pavasarinio lietaus“, nors, jeigu sąžiningai, būtent vasaros lietūs būna malonesni ir šiltesni nei pavasario.

Aš neasocijuoju vasaros su skoniu, nors vasara būna pilna vaisių (obuoliai, kriaušės), daržovių (agurkai, pomidorai), uogų (braškės, avietės, mėlynės, gervuogės, serbentai, agrastai) ir, aišku, rabarbarai. Kokios vasaros be rabarbarų su cukrumi? Būtent vasara yra tas sezonas, kai gaminama mano mėgstamiausia šalta sriuba. Ne, tai nėra tai ką jūs pagalvojote. Mano mėgstamiausia šalta sriuba yra saldi vaisių sriuba.

Aš vasaros neasocijuoju su jutiminiais pojūčiais. Taip, nereikia sakyti, kad vasara yra karšta, o žiema - šalta.

Keista ar ne? Pagalvokite dabar su kuo jūs asocijuojate vasarą.

Aišku, visos tos asociacijos atėję iš vaikystės ir, aišku, atėjus tam tikram gyvenimo etapui aš nebeturiu tiek daug laisvo laiko. Kaip sakant, parduotos vasaros. Kaip ir daugelis žmonių didžiąją vasaros dalį dirbu ir tik šiek tiek laiko gaunu atostogoms. Aš jau senai ne moksleivis ar studentas ir, jeigu atvirai, kuo toliau, tuo mažiau laukiu vasaros.

Mano mėgstamiausias sezonas yra vėlyvas pavasaris. Kai jau būna pakankamai šilta, kai paukščiai jau būna grįžę ir čirena rytais po langais, ko dar norėti? Na, nebent žydinčių alyvų.

Pastaba: originalus tekstas buvo parašytas gegužės 31 dieną, vakare likus vos porai valandų iki kalendorinės vasaros pradžios, naujienlaiškio skaitytojams, bet aš pagalvojau, kad dabar puikus laikas prisiminti vasarą

Photo by Stephen Radford on Unsplash

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)