Keisčiausios vietos, kuriose gyvena žmonės

Per keletą savaičių įvairiose svetainėse, visai atsitiktinai, teko perskaityti apie keletą skirtingų gyvenviečių, kurias pavadinčiau keistomis. Pagalvojau, kad surinksiu viską į vieną vietą ir pasidalinsiu su jumis.

Aišku, pačiomis keisčiausiomis vietomis reiktų vadinti Antarktidą ir kosmosą, bet aš nekalbu apie tokius ekstremalumus, aš noriu pakalbėti apie vietas, kur gyvena paprasti žmonės, tokie kaip tu ir aš.

Adamstaunas, Pitkerno salos, Okeanija, Jungtinės karalystės užjūrio teritorija (50 gyventojų).

Viena iš unikaliausių gyvenvietės įkūrimo istorijų. O viskas prasidėjo dėl maišto laive.

Laivas „Bounty“ paliko Portsmuto uostą (Anglija) 1787 metų lapkričio 28 dieną. Ekspedicijos tikslas buvo nuplaukti į Okeanijoje esančią Taičio salą, ten pasikrauti duonmedžio sodinukų ir nugabenti į Karibų salas, kur duonmedžio vaisiai būtų maistas vergams.

Laivas „Bounty“ 1788 metų spalio 26 dieną pasiekė Matavajaus įlanką Taityje. 1789 metų balandžio 1 dieną „Bounty“ paliko Taitį.

1789 metų balandžio 28 dieną, „Bounty“ esant maždaug 56 km į pietus nuo Tofua salos, Flečeris Kristianas su kitais maištininkais paėmė ginklus ir suėmė kapitoną Blajų bei jūreivius, kurie liko lojalūs kapitonui.

Maištininkai bijodami, kad atvyks baudžiamoji ekspedicija ir ėmė ieškoti kur galėtų apsigyventi.

Rugsėjo 22 d. „Bounty“ vėl grįžo į Taitį. Flečeris Kristianas pagrobęs 20 taitiečių (14 moterų ir 6 vyrus) su 8 bendražygiais išplaukė ieškoti Pitkerno salos, kurios tiksli vieta nebuvo žinoma. Po kelių mėnesių klajonių, 1790 metų sausio 15 dieną, jie pasiekė uolingą, sunkiai prieinamais krantais, negyvenamą Pitkerno salą. Iškraustę laivą, nuėmę bures ir stiebus, jie laivą sudegino.

1793 metais santykiams tarp taitiečių ir anglų blogėjant, taitiečiai nužudė 5 maištininkus. Galiausiai 1800 metais Džonas Adamsas liko vienintelis iš maištininkų. Jis ėmėsi prižiūrėti likusių 9 moterų ir 19 vaikų.

1808 metais Pitkerną netikėtai aplankė amerikiečių banginių medžioklės laivas „Topaz“. Tai buvo pirmas kartas kai kas nors rado gyvenvietę ir sužinojo laivo „Bounty“ maištininkų likimus.

Visa laivo „Bounty“ istorija tikrai labai įdomi ir verta holivudo filmo. Paskutinis buvo pastatytas 1984 metais. Nežinau ar filmas yra geras, bet tikrai rekomenduoju pasiskaityti laivo „Bounty“ istoriją.

1937 metais buvo pasiektas salos gyventojų skaičiaus rekordas – 233 gyventojai, nuo to laiko gyventojų gerokai sumažėjo.

2004 metais 7 vyrai buvo apkaltinti (ir nuteisti) prievartavimu ir vaikų tvirkinimų. Tarp nuteistųjų buvo ir tuometinis Adamstauno meras.

Vidutinė temperatūra yra 20 - 25C bet kuriuo sezono metu.

Adamstaunas yra viena iš nuošaliausių vietų, kuriose gyvena žmonės. Galima pasiekti laivu.

Wikipedia, Nuotraukos.

Colma, Kalifornija, JAV (1.792 gyventojai).

1900 metais augantis San Fransisko miestas priėmė nutarimą draudžianti laidoti žmones miesto teritorijoje. Kadangi mirusiuosius reikėjo kažkur vis tiek dėti, tai visų dėmesys nukrypo į artimiausią gyvenvietę – Colmą. Šiuo metu čia yra palaidota daugiau nei 100.000 žmonių. Kitaip sakant, tai miestas kuriame mirusiųjų yra daugiau nei gyvų.

Colma yra Skuodo dydžio, jeigu tai jums padės susiorientuoti.

Wikipedia, Nuotraukos, Nuotraukos, Nuotraukos, Nuotraukos.

Coober Pedy, Australija (1.762 gyventojai).

Išvertus iš vietinių kalbos Coober Pedy maždaug reiškia „baltojo žmogaus urvas“. Šioje teritorijoje vietiniai gyveno nuo senų laikų, tačiau miestas buvo įkurtas tik 1915 metais, kai Wille Hutchison rado opalų. Coober Pedy vadinamas pasaulio opalų sostine. Žmonės čia atsikrausto svajodami praturtėti, daugelis jų taip ir neranda milžiniškų lobių.

Šioje vietoje temperatūra beveik niekada nenukrenta žemiau nulio, o aukščiausia temperatūra gali siekti daugiau nei 36C laipsnius. Esant aukštoms temperatūroms, mažam kritulių kiekiui ir dykumų klimatui daugelis žmonių čia gyvena urvuose. Miesto apylinkėse nėra nei vieno medžio.

Dėl unikalios aplinkos Coober Pedy yra mėgstamas filmų kūrėjų. Čia buvo filmuoti: Pitch Black, Mad Max Beyond Thunderdome, Red Planet, Until the End of the World ir daugelis kitų.

Wikipedia,

Nuotraukos, Nuotraukos, Nuotraukos.

Kaleta Tortelis, Čilė (523 gyventojai).

1955 metais įkurtas miestelis tik tam, kad būtų galima kirsti ir perdirbti kiparisą (toks medis). Visa miestelio ekonomika sukasi aplink medienos verslą. Iki 2003 metų į miestą galima buvo patekti tik laivu, 2003 metais buvo nutiestas kelias, kuris sujungė miestelį su likusia šalies dalimi. Miestelis turi unikalią architektūra: yra pastatytas ant polių.

Wikipedia, Nuotraukos, Ispanų kalba.

Longjyrbienas, Špicbergeno sala, Svalbardo teritorija (2.368 gyventojai).

Longjyrbienas yra labiausiai į šiaurią nutolęs žmonių miestas, kuriame yra labiausiai į šiaurią nutolusi degalinė, viešbutis ir t.t.

1899 metais šioje vietovėje pirmą kartą buvo atrasta anglis ir tai paskatino miesto į kūrimą. Anglies kasimą pradėjo Arctic Coal Company 1906 metais, 1916 metais anglies kasimą perėmė Store Norske Spitsbergen Kulkompani. Antro pasaulinio karo metu vokiečiai visiškai sunaikino miestą, tačiau po karo jis buvo atstatytas. Didieji anglies kasimo darbai po truputi ėmė trauktis iš miesto 1990 metais ir dabar pagrindinė miesto industrija yra turizmas.

Žemiausia temperatūra mieste gali siekti -46C, tačiau dažniausiai temperatūra nenukrenta žemiau -20C. Vasara trunka tris mėnesius: birželį, liepą, rugpjūtį, tačiau temperatūra vidutiniškai nepakyla aukščiau 5C. Jeigu toks pasiūlymas atrodo viliojantis, tai turėtumėte žinoti, kad čia saulė nepateka net keturis mėnesius: nusileidžia spalio gale ir pakyla tik kovo pradžioje.

Miestelio apylinkėje gyvena daugiau meškų, nei žmonių, todėl standartinė praktika yra išeiti į gatvę su medžiokliniu šautuvu. Briedžiai taip pat neretai užklysta į miestą. Populiariausia transporto priemonė yra sniegomobiliai.

Norint atvykti čia dirbti ir gyventi, nereikia jokios vizos, nepriklausomai nuo to iš kurios šalies yra žmogus. Tiesa, valdžia gali išprašyti žmogų, jeigu jis neturi gyvenamosios vietos ar darbo.

Wikipedia, Nuotraukos, Nuotraukos, Nuotraukos.

Matmata, Tunisas (2.116 gyventojai).

Žmonės gyvena urvuose norėdami pasislėpti nuo karščio, būtent tuo ir garsus Matmata miestelis Tusine, o jį išgarsino 1976 metų filmas Star Wars Episode IV: A New Hope, kuris buvo filmuojamas Sidi Driss viešbutyje. Viešbučio unikali architektūra buvo panaudota kaip Luke Skywalker tetos Beru Lars namas Tatooine planetoje.

Wikipedia, Nuotraukos, Nuotraukos, Nuotraukos, Nuotraukos.

Mijakė, Mijakedžima sala, Tokijo metropolis, Japonija (2.451 gyventojas).

Miyake-jima sala buvo gyvenama dar 700 metų prieš mūsų erą. Tai yra nuostabiai graži sala su vidutine dienos temperatūra svyruojančia tarp 10C ir 25C laipsnių, priklausomai nuo sezono. Vienintelis trūkumas, kad salos centre yra aktyvus ugnikalnis Mount Oyama, kuris turi polinkį maždaug kas dvidešimt metų išsiveržti. 2000 metais buvo evakuoti visi gyventojai ir jiems leista sugrįžti tik 2005 metais.

Sakoma, kad salos gyventojai turi visuomet su savimi nešioti dujokaukę ir išgirdę pavojaus signalą ją tuoj pat užsidėti.

Wikipedia, Nuotraukos.

Palmerstonas, Kuko salų grupė, Naujoji Zelandija (57 gyventojai).

Palmerstonas – koralinis atolas Ramiajame vandenyne.

1774 metais salą aptiko kapitonas Kukas, tačiau išsilaipino saloje tik trim metais vėliau. Tuo metu kapitonas rado salą negyvenamą, tačiau saloje buvo ankstesnių gyventojų kapai.

1863 metais į salą atvyko William Marsters su dviem žmonomis ir paskelbė salą savo namais. Dabar visi salos gyventojai yra William Marsters palikuonys.

Sala yra gana nuošali ir į ją patekti galima tik laivu.

Wikipedia, Nuotraukos, Nuotraukos, Nuotraukos.

Oimiakonas, rytų Jakutija, Rusija (900 gyventojų).

Tai vadinama šalčiausia gyvenviete Žemėje. 1926 metais sausio 26 dieną čia užfiksuota -71,2C oro temperatūra. 1933 metais vasario 6 diena čia užfiksuota −67.7C temperatūra.

Karčiausiu mėnesiu laikoma liepa, 2010 vidutinė dienos temperatūra buvo +18.7C, o karčiausia diena siekė net +34.6C.

Blogiausiu atveju tik trys mėnesiai: birželis, liepa ir rugpjūtis turi teigiamą temperatūra, geriausiu – teigiama temperatūra gali prasidėti kovą ir baigtis spalį. Vis dėl to vidutiniškai balandžio ir spalio mėnesiais oro temperatūra dažniausiai būna gerokai žemiau nei -10C, palikdama tik penkis mėnesius pasidžiaugti teigiama temperatūra. Žiemos metu temperatūra neretai siekia -50C. Šiame mieste mokyklos yra uždaromos, jeigu temperatūra nukrenta žemiau nei -55C.

Trumpiausiomis dienomis, naktis trunka 21 valandą.

Pavadinimas Oimiakon jakutų kalba reiškia 'neužšąlantis vanduo'.

Wikipedia, Nuotraukos, Nuotraukos, Nuotraukos.

Septynių Jūrų Edinburgas, Tristano da Kunjos sala, Šv. Elenos teritorija, Jungtinės karalystės užjūrio teritorija (266 gyventojai).

Tai yra atokiausia žmonių gyvenama teritorija, artimiausia gyvenvietė yra Šv. Elenos sala už 2437 km.

1506 metais Portugalų tyrinėtojas Tristão da Cunha aptiko iki tol nežinomą salą ir pavadino ją savo garbei. Deja, audringa jūra neleido išsilaipinti saloje.

1643 metais olandų laivo Heemstede įgula išsilaipino saloje.

1810 metais Jonathan Lambert ir dar trys vyrai iš Salemo, Masačusetso valstijoje, JAV, persikėlė gyventi į salą. Deja, 1812 metais vienintelis gyvas likęs žmogus buvo Thomas Currie.

1816 metais Jungtinė karalystė okupavo salą.

1824 metais saloje gyveno 22 vyrai ir 3 moterys.

1867 metais saloje apsilankė princas Alfredas, Edinburgo hercogas ir antrasis karalienės Viktorijos sūnus. Jo garbei pagrindinė salos gyvenvietė buvo pavadinta Septynių Jūrų Edinburgu.

1869 metais atidarius Sueco kanalą, laivams daugiau nebereikėjo plaukti aplink Afriką, kas padidino salos izoliaciją. Anksčiau laivai sustodavo pailsėti ir atnaujinti savo resursų, bet dabar daugelis laivų tiesiog nustojo naudoti šį maršrutą.

1907 metais Anglijos valdžia pasiūlė evakuoti salos gyventojus. Gyventai pasiūlymą atmetė.

1954 metų sausio 2 dieną saloje apsilankė rašytojas Robert A Heinlein, savo įspūdžius jis vėliau atpasakojo knygoje Tramp Royale (lt. Karališkas valkata).

1961 metais spalio 10 dieną įsiveržus ugnikalniui Queen Mary's Peak, visi 264 salos gyventojai buvo evakuoti.

1963 metais daugelis salos gyventojų grįžo atgal.

Vidutinė temperatūra saloje svyruoja tarp 10C – 20C laipsnių priklausomai nuo mėnesio/sezono.

Wikipedia, Nuotraukos.

Verchojanskas, Jakutina, Rusija (1.073 gyventojai).

1638 metais kazokai įkūrė fortą 90km nuo dabartinio miesto, 1775 metais fortas buvo perkeltas prie Janos upės ir tai buvo Verchojansko miesto pradžia. Politiniai tremtiniai buvo siunčiami į šitą miestą nuo 1863 metų.

1885 metų sausio 15 dieną Rusijos Mokslų akademijos vykdytos ekspedicijos metu matematikas S. Kovalikas užfiksavo -71C temperatūrą. 2006 metais užfiksuota -66,7C temperatūra. Aukščiausia temperatūra užfiksuota 2020 metų birželį +38C

Šis miestas kartu su Oimiakonu varžosi dėl šalčiausio miesto titulo. Beje tarp Verchojansko ir Oimiakono yra 629km atstumas.

Blogiausiu atveju tik trys mėnesiai: birželis, liepa ir rugpjūtis turi teigiamą temperatūra, geriausiu – teigiama temperatūra gali prasidėti kovą ir baigtis lapkritį. Vis dėl to vidutiniškai balandžio ir spalio mėnesiais oro temperatūra dažniausiai būna gerokai žemiau nei -10C, palikdama tik penkis mėnesius pasidžiaugti teigiama temperatūra. Žiemos metu temperatūra neretai siekia -40C.

Wikipedia, Nuotraukos.

Whittier, Aliaska, JAV (205 gyventojai).

Ar norėtumėte su visu miesteliu gyventi viename pastate? Būtent taip atsitiko Whittier. Ilgą laiką ši teritorija buvo tik tarpinė stotelė keliaujantiems po Aliaską. Antro pasaulinio karo metu, JAV čia įkūrė karinę bazę. Pasibaigus karui prasidėjo grandiozinės statybos. Planuose buvo noras apgyvendinti 1000 kareivių. Buckner Building buvo baigtas statyti 1953 metais, bet vėliau apleistas. 14 aukštų Hodge Building (vėliau pervadintas Begich Towers) buvo baigtas 1957 metais. Armijai pasitraukus iš miestelio 1960 metais, Begich Towers apsigyveno paprasti žmonės.

Vidutinė temperatūra svyruoja tarp -2C ir 14C, kas nelabai skatina būti lauke, aišku, esant dideliems šalčiams temperatūra gali nukristi iki -30C, o vasara, esant dideliems karščiams termometras šokteli į priešingą pusę 30C.

Wikipedia, Nuotraukos, Nuotraukos.

Ne abejotinai yra gerokai daugiau įdomių, keistų gyvenviečių, kurių aš nepaminėjau. Jeigu reiktų rinktis vieną iš mano paminėtų, kur gyventumėte?

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)