Kokia yra tikroji spalvos spalva?

Turbūt visi esate girdėję apie daltonikus - žmones, kurie neskiria spalvų (pvz. nemato raudonos arba vietoj raudonos mato žalia ir atvirkščiai). Tačiau aš norėčiau pakalbėti ne apie tai. Mes visi žinome, jog dangus yra mėlynas, turbūt leisite man pasakyti, toks pats mėlynas kaip jūra, ar vandenynas. Mes taip pat žinome, jog pomidorai raudoni lyg kraujas. Žolė žalia kaip krokodilas. Čia galima prigalvoti įvairių asociacijų, tačiau ar tikrai tas dangus mėlynas atrodo taip pat man ir kiekvienam iš jūsų? Ar tikrai aš ir kiekvienas iš jūsų matote tokius pačius raudonus pomidorus? Ar tikrai aš ir kiekvienas iš jūsų mato tokią pačią žalią žolę? Kur čia problema? Spalvų yra pavadinimai tik susitarimai, kad palengvintų mums bendravimą. Tačiau, kas būtų jeigu jūs pažiūrėtumėte mano akimis, o aš jūsų? Ar tikrai pamatyčiau tą patį vaizdą? Galbūt mano matomas dangus yra raudonas, o jūsų žalias, iš tiesų? Kaip apibūdinti spalvą? Jeigu aš matau visą spalvų gamą, tačiau jinai kitokia negu jūsų matoma, to niekaip neįmanoma patikrinti, ar mano matomos spalvos yra tokios pačios kaip ir jūsų. Taigi, ar tikrai visi žmonės mato pasaulį tomis pačiomis spalvomis? Kaip iš tiesų atrodo mėlyna, o kaip žalia?

Jeigu tas pavyzdys perdaug painus pabandysiu pateikti paprastesnį. Turbūt nekartą esate sakę „man skauda galvą“ ir visi jus supranta, viskas aišku - skauda galvą. Tačiau koks iš tiesų tai jausmas? Jūs manote, jog man ir jums skauda galva vienodai? Kažkodėl aš tuo abejoju.

Tai tik du iš daugelio gyvenimo paradoksų. Mes dažnai naudojame žodį „skausmas“, mes dažnai daiktus apibūdiname spalvomis, tačiau kaip apibūdinti ką tie patys žodžiai reiškia? Aš – ne jūs, jūs – ne aš. Nors gyvename tame pačiame pasaulyje, jį suvokiame skirtingai. Ar įmanoma, kaip nors pasidalinti tuo savo suvokimu?

Pamąstykite.

Brukštelk žinutę