Lietuvos komiksų kultūra

Labai geras straipsnis, BET... (laukei šito žodelio, ne? :D). Galima postringauti apie komiksus kiek nori, tačiau tai nekeičia dabartinės padėties. Vat tu užsiminei, kad tam tikri atributai yra tam tikros kultūros dalis... burgeriai - amerikiečių, ryžiai - japonų/kinų ir t.t. Bet aš kartais pagalvoju... ar ne be reikalo komiksai nėra populiarūs Lietuvoje? Gal tai tiesiog ne mūsų kultūros dalis? O gal komiksai - tai jau mirštanti medija? Žinai kas dar skundžiasi dėmesio trūkumu? Hip-Hop'o muzikos kūrėjai. Dabar yra nemažai undergroundinių grupių sukuriančių tikrai neblogų kūrinių, nu bet jie nesugeba iškopti aukščiau YouTube pakylos... nes lietuviams to nereikia. Tai čia vienas iš dviejų... arba iki kai kurių dalykų lietuviams dar 100 metų trūksta, arba mes jau išaugom iš jų.

O palaikymo tikrai trūksta. Kalbu ne tik už save. Pažįstu dar porą gerų piešėjų, kurie dega noru kažką gero padaryti, bet pradėjus darbą (kuris, beje, trunka ne trumpai ir ne taip jau lengvai), autoriai tiesiog perdega ir nuleidžia rankas. O Lietuvoje toks požiūris tikrai nesvetimas... "ai kam to reikia". Ypač kai mūsų lietuvių mentalitetas nukreiptas į naudos gavimą, o ne ilgalaikio darbo rezultatus. Jei tu darai kažką, bet net nežinai ar būsi dėl to įvertintas TEIGIAMAI (jau nekalbant apie tai, kad nieko neuždirbsi), tai ar verta toliau kažką daryti? Tai dar ačiū Dievui, kad yra tokių fanatikų kaip tu ar Jrs0ul

Komiksų, kaip ir teatro ar kino kultūra, gali rasti savo vietą. Ar kad kultūra egzistuotų reikia visų lietuvių prisidėjimo? Ne. Aš pats teatre nebuvau turbūt jau penkiolika metų... Tačiau vaidinimai vyksta, aktorių apdovanojimai vyksta, apie juos žmonės kalba ir rašo - kultūra yra.
Prieš dešimtmetį net gi gotai Lietuvoje turėjo savo festivalius, tiesiog buvo suinteresuotų asmenų grupė, kuri buvo pakankamai didelė.

Kiek laiko jau laikraščiai miršta? Dešimt metų? Dvidešimt metų? Daugiau? Taip, keletas laikraščių nuėjo nuo arenos, kitų sumažėjo tiražas, tačiau žmonės vis dar skaito laikraščius ir jeigu neatsiras kokia juodoji gulbė, tai artimiausius šimtą metų dar skaitys. Tas pats ir su komiksais.

Henris Fordas yra pasakęs: jeigu klausčiau žmonių, ko jiems reikia, jie būtų pasakę - greitesnių arklių. Tas pats su HipHop, tas pats su komiksais. Kol kiekvienas dirba savo rūsyje, tol niekas nevyksta. Bet jeigu kas nors pradės organizuoti festivalius, rimtai užsiimti marketingu, ledai pajudės.

Kaip menininkas suprantu, kaip svarbu yra pripažinimas ir palaikymas. Tokie fanai kaip tu yra tikras auksas. Tačiau tiesa yra ta, jog turi daryti dėl savęs, nes pripažinimo gali niekada ir nesulaukti.

Man asmeniškai tikrai būtų įdomu pamatyti tavo pažįstamų piešėjų darbus. Galbūt net gi pavyktų sukurti kokį nors bendrą projektą?

Iš pradžiu norėjau nieko nerašyti, bet visgi persigalvojau.

Sakyti, ar bandyti įrodyti, kad komiksų kultūros visiškai nėra tikrai nereikėtų. Yra kuriančių ir yra tikrai ne vienas ir ne du skaitytojai, plius galima nusipirkti donaldą! Yay! Reiškia yra kažkokia kultūra, tik ji nėra labai populiari. Todėl ja reikėtų populiarinti, ar ne?
Šiaip labai geras pointas apie vartojimą. Kas iš to jei bus kažką mėginančių kurti, jei nebus suinteresuotų skaityti. Galbūt reikėtų pirmą skatinti vartojimą? Bent jau rudimentinį piratavimą, skaitymą nemokamai internete. Ar visi žino kur galima rasti paskaityti komiksų už dyką?
Pavyzdžiui *net* rusai turi http://acomics.ru/ kur talpina amerikietiškų webkomiksų vertimus ir žiū, šalia jų įma rastis rusiški autoriai, kurie irgi nori sukurti kažką savo.

Tačiau... Rusija yra rusija, ten gyvena daugybė žmonių, o lietuvių tėra juokingai maža saujelė. Galbūt būsimiems komiksų autoriams reiktų susitaikyti su mintimi, kad visgi teks bandyti laime svetur, juolab kad niekas mūsų nelaiko uždarytų narve.

Nereikia kalti vinių į Kitokios Grafikos karstą. KG yra jega. Va nusiunčiau jiem savo komiksą ir atspausdino visiškai už dyką. Beje, paskutinis zinas yra ~55 puslapių. Nesuprantu kam reikia stenėti apie užsieniečius autorius? Busi nacis ar ksenofobas? Ko nesiuntei savo komiksų į ziną, ką ? :)

Kaip bebūtų komiksai yra labai pigi alternatyva kinui/animacijai. Būtų smalsu išgirsti ką atsakytų pastaraisiais metais išleistų lietuviškų filmų kūrėjai, jei paklaustume, kodėl jie nekūrė komikso vietoj filmo :) Juk užtenka tik parašyti scenarijų ir nupiešti kadruotę. Nereikia nieko filmuoti, nereikia samdyti aktorių ir t.t.

Tačiau ar tarp komiksų entuziastų atsirastų norinčiu sukurti savo filmą? Ar būtų apie ką? Ar pavyktų parašyti scenarijų. Nes nupiešti galima daug ką. Dėja, piešimas nėra toks svarbus, kaip gali pasirodyti. Jei nėra gero scenarijaus ar bent jau elementarių idėjų, dažniausiai gaunasi šnipštas, kas kad piešiniai ir geri.

KLAUSIMAS: Tačiau ar tarp komiksų entuziastų atsirastų norinčiu sukurti savo filmą?

ATSAKYMAS: Taip.

Tai mes tave žinom, o daugiau? Gal reikia komiksų kūrimą populiarinti tarp pradedančiųjų filmmeikerių? Galės komiksą panaudoti filmo kūrime, o galbūt galop nuspręs, kad gal nesiterlioti ir užteks kurti tik komiksus :D

Atsakymas į NePo atsakymą:)

Na, su tavim negaliu nesutikti. Iš tikro matant tik vieną medalio pusę, sunku padaryti tinkamas išvadas, o nieko nedarant, sunku pasiekti progreso.

Mano draugas mėgsta cituoti eilutę iš "Prometheus" filmo - "Big things have small beginnings". Todėl reikia atsižvelgti į kai kuriuos pavyzdžius. Tarkim, kad ir tavo minėtasis "NowJapan" festivalis. Juk tai teminis renginys. Ne visiems gi rūpi ta Japonijos kultūra. Bet dabar tai grandiozinis festivalis sulaukiantis tūkstančių lankytojų. O nuo ko jis prasidėjo? Nuo paprasto meet'o kurį surengė forumuose besilankantys bendraminčiai ir entuziastai.

Kalbant apie komiksus, reikėtų paminėti Shaltmiros darbus. Na, aš asmeniškai nesuprantu tokio jos meno ir man jis asmeniškai negražus savo stiliumi, bet... ji susilaukė pripažinimo! Apie ją rašo spaudoje, ją kviečiasi į renginius, net per radiją girdėjau apie ją. Vadinasi, jai pavyko prasimušti.

O "Kitokia Grafika"? Jie taip pat neblogai pasidarbavo ir pripažįstu jų nuopelnus lietuvos komiksų kultūrai, tad reikalas su komiksais Lietuvoje nėra jau toks beviltiškas ir gal net sakyčiau, kad turi ne tik potencialą, bet ir nišą plėstis. Juolabiau, kad dabar auga nauja karta, kuri formuojasi laisvoje visuomenėje, kurioje mažėja prietarų ir išankstinių nusistatymų, kur informacija interneto dėka plinta žaibo greičiu. Tai komiksų kultūrai tik padės plėstis, jei ne spausdintu formatu, tai bent skaitmeniniu. Bet ar taip bus? Belieka pasakyti "pagyvensim-pamatysim".

Shaltmira, darė, ėjo, lindo - boom jinai menininkė. Tačiau yra daugybė tokių kaip aš, tu ar jrs0ul, kurie neis ir niekur nelįs. Mums komiksai yra tik laisvalaikio forma ir mes skiriame tiek laiko kiek galime. Menininko statusas būtų malonus priedas ar prierašas prie to ką mes turime, bet tai nėra mūsų tikslas.

Taip, viskas prasideda nuo mažų dalykų, tačiau ne nuo kiekvieno menininko iškilimo atskirai. NowJapan juk prasidėjo ne nuo "AŠ noriu žiūrėti anime", o nuo "ar galėtume MES žiūrėti anime kartu".
Kol kas nėra tokio žmogaus, kuris apsiimtų organizuoti, kalbėti kaip grupės atstovas ir kol tokio nebus, nebus ir kultūros.

Nemanau, kad vien lindimas yra esmė. Jei perdaug lįsi su savo kreivom peceklionėm ar ufonautiškom idėjom gausi su šluota per kuprą :D Jei tavo tikslas populiarumas :D , tai turi turėti bent kažką tikrai gero ir patikti tiek pseudointelektualui, tiek kaimo jurgiui :D Pavyzdžiui šaltmiros vizualinis stilius ir darbai man gražus ir labai patinka, I'm a fan :)

Ir šiaip, Nepo, būtų šaunu jei kalbėtum už save :)

Sveiki.

kartais susidaro toks įspūdis, kad senoji karta iš komiksai.com tyčia užmerkia akis prieš dabar vykstančius dalykus. Kuo daugiau dabar kažko vyksta, tuo labiau senoji karta tai neigia ir šaukia, kad nėra komiksų. Ar tik taip nėra dėl to, kad nenorite sau pripažinti, jog tai ne komiksai nepritapo lietuvoje, o būtent jūsų asmeniniai komiksai, būtent jūsų pačių pastangos buvo kažkokios netaiklios? Man atrodo, tam, kad būtų galima kažką objektyviau vertint, reikia truputį atsiplėšti nuo savo sužeisto ego, ir pradėti realiai analizuoti tai, kas dabar vyksta. Matant perspektyvą ten, kur ji yra arba randasi, ja džiaugiantis ir ją skatinant, o ne laikant špygas, kad tik kitiems irgi nepavyktų, kaip kad kažkada nepavyko jums - nes tada nereikėtų pripažinti skaudžiosios tiesos. Ir kas pusmetį vis pateikiant ataskaitą - ne ne, dar nėra tos kultūros, ir beje nebus. Kalbat apie bendruomenę, tai ir būkit bendruomenė, su visa praeitim ir dabartim. Nes jei ir toliau vaarysit taip, kaip dabar, tai kažin ar galima jums vadintis komiksų mėgėjais, gal verčiau - tik savęs paties, su savo "geriausiais" darbais parodose, mėgėjais.

j, arba aš nesuprantu apie ką tu čia tauzyji, arba tavo komentaras nei šioks nei toks. Gal nušviestum padėtį ir pakomentuotum "kas dabar vyksta"? Nes matau, kad žinai daugiau už mus. Ar bent pamėtyk nuorodas į konkrečius šaltinius. O apie jokius ego čia net neina kalba. Kurdami komiksus mes patys žinojom, kad žmonėm siūlom nusipirkti ledų gatvėje, kai laukė -20 šalčio, tad nesistebim, kad ne viskas einasi taip kaip tikėjomės. Aš asmeniškai tai net nieko ir nesitikėjau... pas mane nuo vaikystės yra pomėgis piešti ir to nepakeis jokie faktoriai (nu nebent rankų neteksiu). O dėl pripažinomo, tai visiems norisi būti pripažintiems vienoje ar kitoje srityje (čia jau, turbūt, žmogiška prigimtis), bet kas liečia mane, mano naujausių piešinių tu dabar niekur internete net nerestum, o darbas vyksta. Nes mano pagrindinis tikslas tobulintis ir ant lapo padėti visas mano galvoje susikaupusias istorijas. Taip kad tavo komentaras apie ego čia ne į temą byški... Čia greičiau tavo kvailas komentaras užgaulioja ego...

1 | 2 |