Mentalinės energijos atsargos
Grįžtate namo ir jaučiatės per daug pavargę, kad ką nors darytumėte? Vienintelis dalykas, kurį galite atlikti - tai išsidrėbti prieš televizorių ir žiūrėti ką jis rodo. Kartais jums net visiškai nesvarbu ką jis rodo? Kodėl taip atsitinka, jeigu jūs dirbate ne fizinį darbą?
Aš turiu vieną teoriją, kuri galbūt padės jums atsakyti į šį klausimą. Tačiau prieš tai noriu užduoti vieną klausimą jums: ar esate žaidę Mortal combat ar kokį nors kitą kovos žaidimą?
Vienuose žaidimuose tokio dalyko kaip „gyvybės“ nėra, kituose jos vaizduojamos širdutėmis, o kovos žaidimuose jos dažniausiai vaizduojamos gyvybės juosta, kuri kažkuria prasme yra atvirkštinė progreso juostai matomai diegiant programinę įrangą.
Kuo ta juosta svarbi? Galima sakyti, jog mes žmonės irgi turime tokią juostą. Užbėgant už akių pasakysiu, jog efektyviausias būdas papildyti tą juostą yra geras miegas. Tačiau esminis klausimas: ką saugo ta juosta?
Pasirengę išgirsti atsakymą, kuris išvers jus iš kėdės?
Ta juosta - tai kokybiškų sprendimų priėmimo skaičius per dieną. Aišku, kai išnaudojate visą juostos energiją, nereiškia, kad negalite priimti sprendimų, tačiau jų kokybė stipriai krenta. Turbūt esate girdėję Brian Tracy pasakymą: suvalgyk varlę iš ryto. Tai yra labai protingas pasiūlymas, kai sudėtingiausi ir svarbiausi sprendimai yra priimami iš ryto. Net lietuvių liaudies išmintis sako: rytas protingesnis už vakarą.
Atlikus eksperimentą paaiškėjo, jog teisėjai iš ryto būna dosnesni, geresni, nei po pietų. Iš ryto jie siūlydavo mažesnes baudas, lengvesnes bausmes, po pietų net už mažiausią kelių eismo taisyklių pažeidimą buvo linkę siūlyti maksimalią bausmę. Tikiuosi daugeliui iš jūsų neteks susidurti su teisėjais, todėl geriau pažiūrėkite į savo gyvenimą. Kada jūs priimate geriausius ir protingiausius sprendimus? Galbūt po darbo neverta pirkti brangių pirkinių ar daryti investicijų?
Kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl kiekvienam žmogui priimtų sprendimų riba yra kitokia, tačiau, jeigu vakare jaučiatės labai pavargęs, tai būtent todėl, kad tą dieną teko priimti gerokai daugiau sprendimų, nei leidžia jūsų galimybės.
Nenusiminkite, yra būdas kaip sumažinti priimamų sprendimų skaičių atsisakant nereikšmingų sprendimų. Pavyzdžiui, jeigu turite uniformą, nereikia kiekvieną rytą galvoti ką šiandien rengtis. Jeigu jūsų darbe nėra uniformų, patys tokią galite susikurti. Jeigu visuomet eisite pietauti į tą pačią vietą, dar sumažinsite priimamų sprendimų skaičių. Jeigu nenorite visuomet pietauti ten pat, sprendimą išsirinkti vietą galite užkrauti ant savo bendradarbių. Jeigu visuomet valgysite dienos pietus, tai galėsite mėgautis įvairiu maistu ir atsisakyti dar vieno nereikšmingo sprendimo.
Čia tokie bendri patarimai, bet jeigu geriau paanalizuosite savo gyvenimą, tikrai surasite sprendimų, kurių nebūtina priimti, kurie maži ir nereikšmingi. Juk pasiėmę dantų šepetuką negalvojate: pradžioje valysiu dešinę viršutinę pusę, po to... Juk pasiėmę muilą negalvojate: pirmiausiai išsimuiluosiu kairę ranką... Viskas vyksta automatu, būtent todėl, kad nereikia priimti jokių sprendimų, jūsų mintys gali skristi toli ir dušas yra viena iš efektyviausių vietų sugalvoti naujoms idėjoms.
Ar blogai, kad prausiamės automatu negalvodami apie tai? Aišku, kad ne. Tai kodėl tuomet gyvenime daugiau dalykų nedaryti automatu, susikoncentruojant tik į pačius svarbiausius? Mažiau sprendimų per dieną reikės priimti, bus mažiau nuovargio, lengvesnis gyvenimas atrodys. Lengvenis gyvenimas - laimingesnis gyvenimas.