Ramūs skaitiniai savatgaliais

Seniai, seniai manęs draugas parašė paaiškinti kas yra RSS. Ką gi, kartais ateina laikas tesėti pažadus (žinoma, kartais ir neateina).

Turbūt visi save vadinantys kompiuterių specialistais arba web dizaineriais, puikiai žino, kas tai yra todėl su jumis šį kartą aš nekalbu. Pabandysiu paaiškinti paprastiems žmonėms, kurie tik retkarčiais užklysta į internetą. Jeigu, mano kalba jums bus per sudėtinga, nepasikuklinkite, sakykite, pagalvosiu ką dar būtų galima supaprastinti.

Ką reiškia RSS ? Originalus terminas anglu kalboje reiškia Really Simple Syndication. Ar kas nors nori atsiminti terminą, kurį sugalvojo bitagalviai-kompiuteržmogiai? Manau, kad ne, todėl siūlau lietuvišką vertimą: Ramūs Skaitiniai Savaitgaliai. Gal kas nors gali pasiūlyti geresnį vertimą, atitinkantį prasmę? Kol jūs galvojate, aš pasiūlysiu dar vieną: Rimti Sutraukti Skaitalai.

Kas yra RSS ?. Įsivaizduokite paprastą pašto programą pvz. Outlook, skirtumas tik toks, kad vietoj laiškų(spamo), gaunate naujienas, kurias užsisakėte. Na, dar vienas skirtumas, jog negalite paspausti „Reply“. Netikite, jog viskas taip paprasta? Pažiūrėkite į paveiksliukus. Šiek tiek cenzūruotas mano Outlook ir visiškai necenzūruotas RSSBandit

Nesikuklinkite pasididinkite.

Kam reikalingas RSS ? Tarkim jūs skaitote mano puslapį, tačiau aš esu tinginys ir jį atnaujinu ne kasdien. Jeigu užsisakytumėte RSS žinotumėte, tiksliai kada mano puslapis atnaujinamas ir gautumėte naujausius pranešimus. Jeigu jūs skaitote, kokį nors naujienų puslapį, tai jis būna atnaujinamas kelis, ar net kelioliką kartų per dieną, jeigu kelis kartus per diena eitumėte į tą puslapį tikrinti ar jis yra atnaujintas - parastumėte daug laiko. Jeigu neitumėte, galėtumėte pražiopsoti dalį naujienų. Taigi, RSS sutaupo jums laiko ir leidžia nepražiopsoti naujienų.

Su kuo valgomas RSS? Yra daug įvairių programų. Jeigu jūs naudojate Operos naršyklę, joje yra integruotas RSS skaitytuvas, tačiau aš manau, kad reikia atskirti naršymą nuo RSS skaitymo.

FeedReader - Labai draugiška programa, su patogiais greitaisiais klavišais. Aš ją anksčiau naudojau, kol neradau jos vieno trūkumo. Šita programa netikrina RSS validumo - vieną kartą aš sukūriau tokį RSS, kuris nulaužė programą. Nulūždama programa nusinešė su savimi kartu ir mano skaitomų puslapių sąrašą, kurio niekaip negalėjau atstatyti.

RSSBandit – programa kurią aš naudoju dabar. Man nelabai patinka, jos greitųjų klavišų kombinacijos, tačiau jinai taip pat labai draugiška ir svarbiausia visada validuoja RSS. Tiesa, dėl šios savybės, kartas nuo karto vietoj kokio nors puslapio naujienų gaunu pranešimą, jog to puslapio RSS neatitinka standartų, bet aš su tuo galiu išgyventi.

Aišku, tai ne vienintelės RSS skirtos programos, jeigu jūs norite turėti savo RSS internete, prašom galite rinktis iš Google Reader, Bloglines, Rojo ir daugelio kitų.

Kur rasti RSS? Jeigu naudojate Operą, Firefox ar IE7, tai kai kurie puslapiai turi ženkliukus šalia adreso ar kitoje naršyklės vietoje. Labai dažnai RSS slepiasi po tokiais ženkliukais. Mano puslapyje taip pat galima rasti net tris skaitliukus skirtingiems RSS: Pagrindinis , Mintys Komiksai . Tiesiog reikia nukopijuoti vieną iš tų arba visus adresus į savo pasirinktą programą. Nežinau kaip kitos programos tačiau RSSBandit žavus tuo, jog užtenka nurodyti puslapio adresą ir jis pats susiranda visus tame puslapyje esančius RSS, tereikia nurodyti kurį norit įtraukti.

Ko saugotis? Aš sakiau, jog RSS skaitymas sutaupo laiko, nes nereikia eiti į puslapius, o jie ateina pas tave. Tačiau tai gali būti ir laiko švaistymas jeigu užsisakysite 100 skirtingų puslapių RSS, todėl nepersistenkite. Dar vienas klausimas, programoje galima nustatyti kaip dažnai atnaujinti RSS tikrai neverta atnaujinti kas 20 minučių ar dažniau.

Tai tiek šiam kartui, kada nors papasakosiu, kaip susikurti savo puslapiui RSS.

Brukštelk žinutę