Tai norite atidaryti e-parduotuvę?
Mano nuomonė yra subjektyvi ir šališka, todėl prašome ją vartoti kaip tekilą: su druska ir citrina.
2010 metais parašiau labai populiarų straipsnį apie e-komercijos platformų palyginimą. Pasirodo, tą straipsnį žmonės vis dar kartais paskaito. Jeigu šiandien manęs paklaustų iš kokių platformų verta rinktis e-parduotuvę pasisakyčiau: WooCommerce, PrestaShop, Magento, Shopify.
Kodėl turėtumėte rinktis PrestaShop?
Pasakius, tai norėtųsi pradėti, nuo: kodėl neturėtumėte rinktis PrestaShop. Naujausios versijos PS1.7 mes laukėme visus metus ir jinai pasirodė švelniai sakant šiek tiek neišdirbta. Neapsiplunksnavusi. PrestaShop pasirinkta kryptis yra nuostabi, jie nusprendė neišradinėti dviračio ir kaip savo sistemos pagrindą naudoti Symfony framework. Galbūt programuotojai gali pasakyti, jog Framework B yra geresnis, nei Symfony, tačiau pati mintis, jog jie naudoja populiarių karkasą, padaro ją žymiai prieinamesnę, nes daugiau programuotojų galės patobulinti sistemą.
Taip, kas nors gali pasakyti, kad PHP visuomet yra PHP, bet… Jeigu randate IT įmonę, kuri be visų įmanomų sprendimų taip pat teigia, jog gali patobulinti jūsų PS1.6, labai tikėtina, kad jie nežino ką daro. Ankstesnės PrestaShop versijos sukurtos ant jų pačių karkaso ir žmonės, kurie tobulina parduotuvę nesuprasdami to karkaso taisyklių bei logikos, labai lengvai gali privelti saugumo spragų, bei surašyti kodą taip, kad parduotuvė sugriūtų pabandžius ją atnaujinti.
Jei šiandien paklaustumėte, aš vis dar rekomenduočiau rinktis senesnę PS1.6 versiją, aš tikiu, jog netolimoje ateityje - vasaros pradžioje (arba gale) PS1.7 pasieks tinkamą brandą.
Tik e-komercija. Jeigu paimtumėte WooCommerce – tai tik priedas WordPress platformai. Tuo tarpu PrestaShop nuo pat pirmos versijos buvo kuriama su tikslu, padėti pardavėjams užsiimti e-komercija. Šioje platformoje yra viskas ko reikia atidaryti e-parduotuvę ir nieko daugiau.
Žinau, kad kai kurie pardavėjai norėtų rašyti tinklaraščius, bet standartiniame sprendime tokios galimybės nėra ir aš manau, kad tai geras sprendimas. Aišku, jeigu jūs tikrai norite rašyti tinklaraštį jums teks nusipirkti mokamą tam skirtą priedą. Taip, PrestaShop turi CMS ir jeigu jums reikia pasidaryti „Apie puslapį“, tą galima padaryti standartiniu paketu. Bet būkim sąžiningi, jis nėra skirtas atnaujinti kiekvieną dieną.
Nemokama. Kai aš išgirstu, kad kažkas yra nemokamas man kyla du klausimai. Pirmą: kur bapkės? Antra: kaip dažnai atnaujinama? Mano patirtis parodė, jog atviras kodas, už kurio nestovi solidus verslas yra nelabai vertas dėmesio.
Pradėkime nuo antro klausimo. Taip, tai yra atviro kodo platforma, kurią teoriškai gali tobulinti kiekvienas norintis. Ir egzistuoja tikrai gyvybinga bendruomenė, kuri tikrai taiso PrestaShop klaidas, tačiau už PrestaShop atsako profesionalių programuotojų komanda. Jų pateikiami atnaujinimai/patobulinimai yra reguliarūs ir platforma tikrai nestovi vietoje.
Iš kur PrestaShop turi pinigų pasamdyti profesionalių programuotojų komandą? Visų pirma – marketplace, tai vieta kurioje parduodami PrestaShop priedai ir dizainai. Jeigu norite mano patarimo, tai pirkite PrestaShop priedus tik oficialioje vietoje. Taip galbūt kitur jie kainuoja pigiau, bet PrestaShop verčia visus laikytis gero aptarnavimo taisyklių bei nemokamos trijų mėnesių pagalobos/klaidų taisymo, taiko griežtus kodo standartus bei kelia aukštus saugumo reikalavimus.
PrestaShop tai pat uždirba iš sertifikacijų bei apmokymų, mokamų konsultacijų bei pagalbos ir partnerių programų.
Taigi, jūs galite gauti nemokamą puikiai veikiančią platformą, kurią patys galite įsidiegti į savo serverį. Talpinimo paslaugos vis dar ne karvę kainuoja.
Lengvai praplečiama. Oficialioje priedų parduotuvėje yra tūkstančiai priedų, kurie patenkins daugelį jūsų norų. Jeigu vis dėl to yra koks nors funkcionalumas, kuriam nerandate reikiamo priedo, galite susirasti programuotojų komandą, kuri sukurs tai ko jūs norite.
Priedų kainos prasideda nuo 29.99 euro+PVM iki… Man rodos esu matęs keletą už kelis šimtus. Man asmeniškai pikta, jeigu žmogus pamato priedą už 29.99 euro ir prašo nuolaidos. Jeigu tu negali investuoti tiek į savo e-komercijos verslą, tai galbūt tu neturėtum užsiimti verslu?!
Keletą kartų esu gavęs laiškų, kurie skamba maždaug taip: Mes esame labdaros organizacija, ar galėtume už modulį atsiskaityti saldainiais? Taip, žinoma… Kiek kainuoja iš UK atsiųsti 2-5kg saldainių?
Aišku, jeigu nerandate funkcionalumo, kurio jums reikia, pasiruoškite investuoti bent jau dešimt kart daugiau, nei kainuoja modulis su artimiausiu jums reikalingu funcionalumu. Jeigu kažko reikia tik jums vienam, tą padaryti kainuoja brangiai, tačiau jeigu to paties reikia šimtui žmonių – kaina išsidalina.
Tiesa, yra ir nemokamų modulių. Oficialūs nemokami moduliai kaip Paypal ateina su standartiniu diegimo paketu. Nemokamų modulių taip pat galite paieškoti PrestaShop forume.
Daug dizainų. Nenoriu pameluoti dėl pigiausio dizaino kainos, bet man rodos jos prasideda nuo 59.99 eurų+PVM. Nemanau, jog yra daug dizainų, kurių kainos viršija 129.99euro+PVM.
Jeigu norite atidaryti PrestaShop parduotuvę, dėl Dievo meilės, pirkite standartinį dizainą. Įsidėsite savo logotipą, pakeisite keletą spalvų ir niekas nesupras, jog pirkote standartinį dizainą.
Jeigu norite sukurti unikalų dizainą nuo nulio, tai tokio darbo kaina prasideda nuo 10.000 eurų+PVM. Jūs galite pagalvoti, jog tai beprotiški pinigai, bet sukurti dizainą yra daug darbo. Reikia paruošti produkto, kategorijos, gamintojo, tiekėjo, prekių krepšelio, registracijos, prisijungimo, pirkimų istorijos, asmeninių duomenų ir t.t. puslapių šablonus. Taip pat reikia paruošti el.laiškų: registracijos, pirkimo ir t.t. šablonus. Tai yra labai daug darbo. Juokinga, kai lietuviai nori unikalaus dizaino ir yra pasiruošę mokėti kosminę 300 eurų sumą.
Paprasta. Na gerai, tai nėra taip paprasta kaip žiūrėti televizorių, bet tikrai paprasčiau nei surinkti automobilį. Sunkiausia yra tiems, kurie nusprendė pereiti iš senesnės versijos į naujesnę arba iš kitos platformos ateiti į šitą. PrestaShop komanda nuolatos daro naudojimo bei patogumo tyrimus, todėl menu skirtingose versijose skiriasi. Kas glumina mane ir turbūt daugelį ilgalaikių platformos naudotojų, tačiau naujieji naudotojai, turėtų pagrindinius funkcionalumus perprasti lengvai ir greitai.
Saugumas. Kiek teko susidurti su PrestaShop, galiu pasakyti, jog, taip, saugumo spragų tikrai pasitaikė, tačiau ne tiek daug kaip kitose platformose. Kūrėjai reaguoja greitai ir pateikia saugumo atnaujinimus iš karto, kai tik įmanoma.
WordPress yra dabar populiariausia turinio valdymo sistema pasaulyje, todėl daugybė blogiukų taikosi į ją ir nuolatos randa būdų kaip ją nugriauti. Prižiūrėti WordPress yra daug darbo, o neatnaujinti yra didžiulė rizika. Darbo kiekis ir rizika didėja su kiekvienu įdiegtu priedu.
Jeigu perkate PrestaShop įskiepius oficialioje svetainėje, galite turėti bent jau tam tikrą saugumo garantiją. Aišku, niekas negali nieko garantuoti 100%, tačiau norit pardavinėti savo įskiepius oficialioje svetainėje reikia praeiti labai griežtą kodo patikrinimą, kuris kartais tikrai erzina, bet viskas daroma dėl to, kad paprastiems žmonės neskaudėtų galvos dėl saugomo.
Bendruomenė. Atvirai, negaliu pasakyti, kad egzistuoja lietuviška bendruomenė, nors tikrai yra keletas lietuvių, kurie reikšmingai prisideda prie sistemos vystymo. Galu gale, kaip kitaip mes turėtume 100% vertimą į lietuvių kalbą?
Kita vertus pasaulinė bendruomenė, kuri renkasi PrestaShop forume visuomet pasirengusi padėti ir atsako į daugelį, net ir labai kvailų klausimų.
Ar kažką pamiršau?