Teisė pasirinkti

JTO deklaracija skelbia, kad žmogaus gyvybė yra svarbiausias dalykas ir mes darome daug, kad ją išsaugotume, tačiau kartais įdėtų pastangų ir gaunamos naudos, jeigu galima taip išsireikšti, santykis yra prastas.

Šiandien norėčiau paliesti kontraversiškas temas, o konkrečiau: teisė gyventi kaip noriu.

Teisė į eutanaziją. Eutanazija yra žmogaus gyvybės nutraukimas ir yra draudžiama daugelyje valstybių. Aš manau, kad yra keletas atvejų, kai jinai turėtų būti svarstoma.

Pirmas atvejis. Įsivaizduokite, kad žmogus kenčia didžiulius skausmus. Vienintelis būdas juos numalšinti gerti stiprius vaistus, dėl kurių žmogus praranda sveiką nuovoką, ar tai yra gyvenimas? Kodėl žmogus turėtų būti pasmerktas kančioms?

Antras atvejis. Žmogus pateko į komą. Jis guli prijungtas prie aparatūros. Mes nežinome ar jis kada nors atsigaus. Tačiau kažkas turi juo rūpintis, kažkas turi jį prižiūrėti, tai kainuoja ir laiką, ir pinigus. Kodėl turėtume versti žmogų eikvoti pinigus, kurie galėtų būti panaudoti kažkam kitam?

Trečias atvejis. Pratęsiant antro atvejo situaciją, kai žmogus guli pririštas prie aparatūros mes dažniausiai žinome kaip greitai plaka jo širdis, bet nežinome ar veikia jo smegenys. Dabar jau yra įranga, kuri gali nuskaityti smegenų veiklą ir net gi padėti bendrauti su žmogumi nesudėtingame lygyje. Deja, tokia įranga kol kas nėra standartinis daiktas ligoninėse.

Tokia įranga galima būtų bendrauti su į keblią padėtį patekusiu žmogumi. O kas, jei paklausus ar nori gyventi - žmogus pasakytų ne?

Ketvirtas atvejis. O kas jei žmogus būdamas sveikas ir pilno proto pasirašytų kažką panašaus į testamentą, kuriame pareikštų, kad patekęs į komą, norėtų, kad jo gyvenimas būtų nutrauktas?

Teisė į savižudybę. Pastaba: nors mano giminėje buvo savanoriškai pasitraukusių iš gyvenimo, kadangi aš nebuvau artimas su šiais žmonėmis, manęs tai stipriai nepaveikė.

Religija sako, kad savižudybė yra nuodėmė ir, kad savanoriškai iš gyvenimo pasitraukę, žmonės nepateks į dangų. Galbūt kažkada tai sulaikė žmones nuo rankos pakėlimo prieš save, bet dabar dangus niekam nerūpi.

Didžiausia problema su savižudybėmis, kad daugeliui aplinkinių tai būna šokas, netikėta. Nors žmonės ir rodo noro pasitraukti iš gyvenimo ženklus, dažniausiai jie yra ignoruojami, nes visi yra baisiai įsigilinę tik į savo mažą pasaulį. O kas jei būtų legalus būdas pasitraukti iš gyvenimo? Užpildai prašymą, nurodai metodą, apie prašymą informuojami tavo giminės, jie turi teisę į atsisveikinimo ceremonijas. Aišku, žmogus turi teisę bet kuriuo momentu apsigalvoti ir sunaikinti prašymą.

Aš netikiu, kad legalus savižudybių būdas išspręstų problemą, bet manau, jog jis galėtų sumažinti savižudžių skaičių atkreipdamas artimųjų dėmesį į tuos kam jo labiausiai reikia plius atsisveikinimo ceremonija padėtų susitaikyti su situacija ir lengviau judėti į priekį.

Teisė į žmogžudystę. Žmogžudystė yra nusikaltimas tiek pagal įstatymą, tiek pagal bažnyčią.

Mane labiausiai erzina, kad abortas laikomas žmogžudyste ir toks sprendimas priimtas daugiausiai dėl bažnyčios spaudimo. Kodėl seni diedai, kurie neturi jokio šanso patirti devynių mėnesių džiaugsmo, aiškina moteriai, kaip ši turi elgtis su savo kūnu?

Devyni mėnesiai - tai tik džiaugsmo pradžia, po to dar laukia aštuoniolika metų. O jeigu vaikas neįgalus tuomet ir visas gyvenimas. Ar mes turime teisę žmogų versti pakeisti savo gyvenimą, jeigu jis to nenori?

Bet koks darbas daromas per prievartą yra blogas darbas. Versdami žmones auginti vaikus, kurie to nenori mes sukuriame amžiną ciklą blogų tėvų. Jeigu kažkas nekenčia savo vaikų, tai nereiškia, kad vaikai bus žudikai-maniakai, kita vertus trimis kartomis vėliau, tokia tikimybė stipriai padidėja.

Bušmėnai ir inuitai laikosi taisyklės, kol vaikas neturi vardo, tol jo sunaikinimas nėra žmogžudystė. O kas jei mes įsivestume panašų įstatymą?

Aš suprantu, kad daugelis jūsų bus šokiruoti. Atsižvelgiant į tai, kad rašau lietuvių kalba, galiu drąsiai teigti, jog jūsų moralines normas suformavo krikščionybė. Nesvarbu, kad jūs pats esate ateistas, tačiau jūsų tėvai, seneliai ir taip toliau greičiausiai lankėsi bažnyčioje ir perdavė tas moralines normas iš kartos į kartą. Kitą vertus, jeigu Lietuvai įtaką būtų dariusi inuitų kultūra, jūs stebėtumėtės, kodėl toks įstatymas dar nėra priimtas.

Apibendrinant aš noriu pasakyti, kad moteris turėtų turėti teisę į abortą nepriklausomai nuo mėnesio. Tai jos kūnas, jos vargas, jos džiaugsmas ir jokios institucijos neturi teisės nurodinėti kaip elgtis.

Įsivaizduokite: žmogus turi teisę į žmogžudystę už tai ką jis atsakingas. Tėvai turi teisę į žmogžudystę savo vaiko iki tam tikro amžiaus. Žinau, esant tokiai situacijai visai gali atsitikti, kad prarasime enšteiną, kita vertus galbūt tik Adolfą. Žmogus, kuris prieštarauja tam turėtų pasiimti tą vaiką sau ir užtikrinti tinkamą priežiūrą reikiamam laikotarpiui. Vaikui iki pilnametystės, neįgaliajam visą gyvenimą. Žinau, kad skamba beširdiškai, bet kai kurie žmonės niekada neturėtų auginti vaikų. Kita vertus, kiti galbūt gyvenime nieko daugiau ir nenori tik auginti vaikus. Mes privalome suteikti šansą žmonėms gyventi, kaip jie nori.

Teisė gyventi kaip nori. Taip, kol tai nekenkia aplinkiniams. Tai reiškia, kad negali neskiepyti savo vaiko, jei bijai vakcinų. Neskiepytas vaikas yra potencialus užkrato nešiotojas net jei ir pats neserga. Vaikų neskiepijimas palaiko gyvas ligas, kurios jau senai turėjo būti užmirštos.

Tai reiškia, kad negali neigti okupacijos ir jos aukų gyvendamas Lietuvoje. Jei gyveni Sovietų sąjungoje, tai jau kitas klausimas.

Tai reiškia, kad gali rengtis kaip nori, kol tai nekenkia kitiems. Ta prasme, jei nori gali dėvėti skarelę ar slidininko kaukę, bet pageidautina, kad nebūtum nuogas, nebent esi nudistų pliaže.

Tai reiškia, kad gali vairuoti girtas, jeigu vairuoji savo privatų automobilį, savo privačiame kelyje, į kurį per klaidą niekas nepateks.

Tai reiškia, kad gali tikėti kuo nori, bet negali versti/kviesti kitų į savo tikėjimą. Tai reiškia, kad negali prašyti pinigų paremti tavo tikėjimą. Jeigu tiki, kad vegetarai išgelbės pasaulį, tai yra tavo teisė. Bet tu neturi teisės kitų versti valgyti vegetariškai, net jei jie yra tavo vaikai.

Tai reiškia, kad gali netikėti evoliucija ar gravitacija, bet mokykloje jinai vis tiek bus dėstoma ir vaikai vis tiek ją turės išmokti.

Apibendrinant: tu turi teisę būti debilas, bet neturi teisės elgtis kaip debilas.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)