7 mintys apie idėjas

Aš nesu didelis visokių dešimtukų mėgėjas, todėl ir pats jų dažnai nerašau, bet šiandien norėčiau pasidalinti savo pastebėjimai apie idėjas.

Idėjos ateina ir išeina. Užsirašyk. Atėjo idėja į galvą, nieko nerado ir išėjo. Šeštadienį, o gal sekmadienį buvau sugalvojęs dvi geras idėjas įrašams, bet neužsirašiau ir pamiršau, todėl dabar tenka rašyti šį tekstą.

Originalių idėjų nedaug. Stebėjau Garage48 Nigerija, mane labiausiai sudomino Parkbench idėja, kurios tikslas padėti susirasti netoli esančius panašių interesų žmones ir su jais susipažinti. Kodėl mane sudomino ši idėja? Todėl, kad prie panašios idėjos maždaug prieš mėnesį aš dirbau Startup Weekend Lithuania. Jeigu idėja atėjo į galvą vienam žmogui, tai ateis ir kitam, gal net gi tuo pačiu metu.

Žmogus, kuris nesidalina idėjomis – jų neturi. Jeigu esi turtingas žmogus ar gaila numesti kelis centus bobutei prie bažnyčios? Ar gaila paaukoti labdarai, padėti nuo cunamio nukentėjusiems žmonėms?

Tas pats ir su idėjomis, jeigu turi daug vienos tikrai negaila. Jeigu turi mažai, tuomet tenka skaičiuoti net ir smulkiausią centą.

Revoliucinės idėjos nesukelia revoliucijos. Dabar kiekviena kompanija pristatinėdama savo naują produktą, sako, jog jis yra revoliucinis. Bet kas iš tiesų yra revoliucija? Drastiškas ir (sąlyginai) greitas padėties pasikeitimas.

Pavyzdžiui iPad, sukūrė naują produktų kategoriją, kurios pavadinimo aš dar nežinau, bet ar padarė revoliuciją? Ne, jis nepakeis telefono, jis nepakeis darbinio kompiuterio. Taip, jis ras savo nišą, bet žodžiu niša viskas yra pasakyta.

Pavyzdžiui kompiuteris. Dabar nedaug žmonių įsivaizduoja savo gyvenimą be jo, tačiau kiek laiko praėjo nuo pirmo prototipo iki masinio vartojimo, kai turi praktiškai kas antras planetos žmogus? Ar tai buvo revoliucija? Ne, tai greičiau buvo evoliucija.

Idėjos kaip mp3 - neįmanoma pavogti. Jeigu tu nukopijuoji mp3 ar bet kokį kitą failą, kas atsitinka? Tu turi du failus. Jeigu tu papasakoji savo idėją kitam žmogui kas atsitinka? Ar tu jam atiduodi savo idėją? Ta prasme: tu jau nebeturi, o tas žmogus turi? Ne, jūs abu turite, dar daugiau, jūs abu turite po idėją, o ne vieną idėją. Skirtingi žmonės gali skirtingai suprasti idėjas ir todėl papasakota idėja kitam žmogui, net tik kad nebus ta pati, bet gali skirtis visu 180 laipsnių.

Idėjos kaip sėklos: pasakojant auga, slepiant nyksta. Kai sėklą pasodini į žemę, ją palaistai. Jai nuolatos reikia vandens, arba kitaip jinai nuvys. Tik laistant iš sėklos galima užauginti gėlę, medį ar ką jus ten pasodinote.

Idėjas irgi reikia laistyti, tik ne vandeniu. Kai idėją papasakoji kitam žmogui, jis ją įvertina per savo prizmę ir duoda naudingų patarimų, į kuriuos atsižvelgiant galima vystyti idėją toliau. Tarkim, kuriat svetainę, jums neišvengiamai reikia gauti vartotojų atsiliepimus, kas jiems labiausiai trukdo, nepatinka, o kas patinka. Jeigu panaikinsit tai kas jiems patinka ir paliksit tik tai kas nepatinka, tai svetainėje niekas nesilankys. O kokia nauda iš svetainės, kurioje niekas nesilanko?

Kai ateina laikas sodinti, reikia sodinti. Yra laikas svajoti ir yra laikas dirbti, nemaišykit šitų dalykų.

Kas yra idėja? Svajonė. Oras. Tai nieko, kažkas, ko negali pačiupinėti ar sulaužyti. Gerai, jeigu turi daug idėjų, bet jos nieko vertos kol neįgyvendintos. Prasta, bet įgyvendinta idėja yra nepalyginamai vertingesnė už gerą, tačiau tik idėją. Neužsižaiskit per daug su idėjomis, kai ateina laikas sėskit ir įgyvendinkit.

O ką jus dar pridėtumėte prie šito sąrašo apie idėjas?

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)