Ar išmanieji akiniai turi ateitį?

Šiuo metu visos save gerbiančios kompanijos gamina išmaniuosius akinius. Kai kurios iš jų savo versijas pristatys dar šiais metais. Ar išmanieji akiniai bus naujas revoliucinis prietaisas, kurį visi privalo turėti? Pakalbėkime apie tai.

Istorija. Google pirmą kartą pristatė išmanius akinius pavadinimu Google Glass 2013 metais. Jų prototipas sulaukė labai didelio gykų entuziazmo iš pradžių bei kritikos vėliau. 2015 metais Google pranešė, jog stabdo Glass pardavimus ir uždaro projektą. 2017 metais Google pristatė Google Glass Enterprise Edition, kuris buvo prieinamas tik ribotam kiekiui žmonių, vieno kaina ~ $1500, tačiau nauja rinka pasiteisino. Kaip galite spėti jis yra orientuotas į fabrikų bei kitų didelių įstaigų darbuotojus, kur akiniai nėra grožio ar pramogos daiktas, bet darbo įrankis, kaip atsuktuvas. 2019 Google pristatė Google Glass Enterprise Edition V2.

2016 metais SnapChat pristatė pirmuosius savo akinius pavadinimu Spectacles, jie kainavo ~ $129. 2018 metais SnapChat pristatė V2, kuri kainavo ~$149. Pristačius antrą versiją, kompanija turėjo nurašyti 40 milijonų nuostolių iš neparduotų V1 akinių bei jų dalių. 2019 metais pristatė V3, kuri kainavo ~$380. Būtent 2019 metais aš išgirdau apie SnapChat akinius ir jie mane sudomino. Iš principo jie turi tik vieną funkciją: fotografavimą ir filmavimą. Aišku, sukurtą turinį gali įkelti į SnapChat platformą, mane daugiau labiau domintų, jeigu turinį galėčiau kelti kur nors privačiai pavyzdžiui į Dropbox. Šiais 2021 metais žmonės laukė V4, tačiau dėl karantino nėra aišku, ar akiniai pasirodys. Matote, akiniai skatina eiti į lauką, keliauti, ieškoti nuotykių ir, kai reikia sėdėti namie dėl karantino, tokius akinius išleisti būtų neetiška ir neprotinga.

Problemos. Sukurti išmanius akinius nėra lengva, pakalbėkime apie didžiausius iššūkius.

Svoris. Kai perkate išmanų laikrodį arba apyrankę, daugelis nenori, kad toks daiktas svertu kaip plyta. Ir nors svoris yra apribojimas kuriant išmanų laikrodį ar apyrankę, jis nėra toks didelis apribojimas kaip kuriant akinius. Niekas nenori nusiimti akinius ir pamatyti, jog ant nosies yra dvi raudonos įspaudos dėl akinių svorio. Akiniai turi būti tokie lengvi (arba sunkūs), kad niekada apie juos negalvotumėte. Pavyzdžiui, kai žiūrite laptopus, kurie turėtų būti nešiojami, tai galite rasti tokių keistų prietaisų, kurie sveria 4kg, aš nežinau koks normalus žmogus norėtų kiekvieną dieną nešiotis tokį svorį. Geras, iš tiesų nešiojamas, kompiuteris turėtų sverti 1-2 kilogramus ir jokiu būdu nedaugiau. Dabar įsivaizduokite, kad 1 kilogramą užsidedate ant savo nosies. Absurdas ar ne? Akinių svoris, kaip beje ir išmanių telefonų turi būti matuojamas gramais, o ne kilogramais. Svoris apriboja kiek ir kokių išmanių mikroschemų bei baterijų galima naudoti prietaiso kūrimui.

Forma. Kai kuriame išmaniuosius laikrodžius dydis gali būti privalumas. Kai kurie žmonės nori didelių laikrodžių, kad jų draugai iš toli galėtų matyti kokį gerą laikrodį jie turi. Ir vis dėlto laikrodžiai turėtų būti mažesnis nei jūsų delnas. Gerokai mažesni. Kalbant apie akinius tai yra problema. Akiniai turi turėti stiklus ir rėmelius, kitaip akinių nepadarysi. Todėl iš principo visą elektroniką reikia slėpti akinių rėmeliuose, arba akiniai atrodys keistai.

Jeigu nori, laikrodį gali padaryti apvalų, keturkampį, trikampį ar dar kokį nors. Taip, laikrodis pageidautina būtų plokščias, o ne kubas, bet apribojimai gerokai paprastesni nei akinių atveju.

Akiniai iš principo turi tris „tvirtinimo“ kontaktus: ausis ir nosį. Laikrodis tvirtinasi su apyranke ir galima sugalvoti daugiau nei vieną būdą kaip pritvirtinti apyrankę, prie laikrodžio.

Dizainas. Akiniai turi atrodyti gražiai, nes kitaip jų niekas nenorės nešioti. Problema, kad žmonių galvos būna įvairių formų, žmonės turi įvairias šukuosenas ir galiausiai dar įvairius papuošimus kaip pavyzdžiui barzdą, visi tie dalykai lemia kokio stiliaus, dizaino akinius žmogus pasirinks. Neįmanoma sukurti akinių, kurie gražiai atrodys ant visų galvų. Kad ir kaip stengtumeisi ant vienų galvų reikia vienokio stiliaus akinių, ant kitų – kitokio.

Žmonės. Paprastumo dėlei žmones skirstysime į dvi grupes. Tie kurie nešioja akinius nuo saulės ir tie kurie nešioja akinius koreguojančius regėjimą. Neįmanoma pagaminti akinių, kurie tiktų abiem grupėm žmonių, todėl daugelis gamintojų renkasi akinių nuo saulės nešiotojus, palikdami kitą grupę žmonių už borto. Kada nors ateityje, jeigu išmanieji akiniai labai išpopuliarės, tai galėsi nusipirkti sau patinkančius rėmelius, nusinešti į optikos saloną ir ten įsidėti teisingus stiklus. Tačiau, mes kalbame apie tolimą ateitį, geriausiu atveju už dešimt – dvidešimt metų.

Valdymas. Taigi, turime išmaniuosius akinius, kaip jie galėtų būti valdomi?

Akys. Turbūt pirmas būdas, apie kurį pagalvoja visi – valdyti akimis. Pamirksėjimas, pažiūrėjimas į kairę ar dešinę. Kad šitas būdas veiktų reikia kamerų, kurios sektų visus žmogaus akių judesius. Be abejonės tokie dalykai jau yra, tik nežinau kokio jie dydžio ir ar tikrai jie gali būti sumontuoti į akinių rėmelius. Nuoširdžiai kalbant man šitas būdas atrodo kažkaip nepatikimai. Standartiškai žmonės turėtų mirksėti 15-20 kartų per minutę, kaip išmaniems akiniams atskirti standartinį pamirksėjimą nuo programėlės uždarymo veiksmo?

Vienas iš labiausiai erzinančių dalykų, kai telefone norint atlikti kokį nors veiksmą, reikia braukti pirštu, bet dėl to kaip laikai telefoną nedabrauki pakankamai ir veiksmas neužskaitomas. Dabar įsivaizduokite, tokį dalyką akiniuose: norint uždaryti programą reikia pažiūrėti į kairę pusę, bet tu niekaip nepažiūri pakankamai. Užknistu ane?

Judesiai. Mano nuomone, geresnis valdymas nei akių judesiai yra galvos judesiai. Galėtų būti du valdymo būdai: galvos linktelėjimas žemyn arba galvos pakratymas į šonus. Mes pripratome, kad žmonės kalbasi su savimi (ačiū mobiliems telefonams), tai mes priprasime ir prie to, kad žmonės nei iš šio nei iš to daro keistus galvos judesius. Aišku, jeigu kalbiesi su kuo nors ir jis daro keistus galvos judesius, tai bus biški keista, nemalonu, bet dabar, kai žmones susirenka pietauti, visi sulenda kiekvienas į savo telefoną, taigi, čia neturėtų būti labiau keista, nei su telefonais.

Mygtukai. Man asmeniškai, mygtukai yra pats mėgstamiausias, geriausias valdymo būdas. Tiesa, reikia suprasti, kad akiniai ne kompiuteris, čia nesudėsi klaviatūros, net ne telefonas, tokios klaviatūros irgi neįdėsi. Ant rėmelių kiekvienoje akinių pusėje galėtų būti po mygtuką, maksimum du. Ir kai spaudinėji tuos mygtukus atrodytų, lyg bandai pasitaisyti akinius. Jeigu kalbi su kitu žmogumi ir nuolatos taisaisi akinius, nes iš tiesų akiniuose žaidi žaidimą, tai toks dalykas tikrai erzintų, jau geriau žiūrėti į kairę, bet visais kitais atvejais, mano nuomone mygtukai būtų patogiausias valdymas, kai nereiktų to daryti dažnai.

Jutiklinis kilimėlis (ang. Touchpad). Gyvenime nebūčiau pagalvojęs, kad kas nors nori valdyti akinius jutiklinio kilimėlio pagalba, bet kai pažiūrėjau Vuzix Blade akinius (apie kurios šiek tiek plačiau žemiau) turėjau įtraukti ir šį būdą. Mygtuko ir jutiklinio kilimėlio skirtumas, kad jutiklinis kilimėlis neturi mygtuku, bet iš principo yra vienas didelis mygtukas. Su jutikliniu kilimėliu galima sekti ne tik paspaudimą bet ir pabraukimą bei jo krypti. Aš nežinau, kas norėtų braukyti sau smilkinį, bet teoriškai tai įmanoma.

Balsas. Amerikiečiai yra pamišę dėl išmanių namų prietaisų, jie turi Amazon Alexa bei Google Home balsu valdomus prietaisus, dažniausiai abu iš karto. Problema su tuo, kad jie amerikiečiai, o mes lietuviai. Nesu matęs balsu valdomo prietaiso, kuris gerai veiktų su lietuvių kalba. Kadangi, mes jau esame pripratę, kad žmonės kalbasi su savimi (aka mobilieji telefonai su bluetooth ausinėmis), tai valdymas balsu būtų vienas iš patogiausiu, bet kaip su kalbos barjeru?

Naudojimas. Ką galėtų daryti išmanieji akiniai? Kam jie galėtų būti naudingi?

Turistams. Vienas dalykas, kuris būtų fainai, kaip turistui, tai eini mieste ir matai restoranų įvertinimus savo akiniuose. Tiesiog pasižiūri į restorano duris ir jau matai, nereikia suvedinėti restorano pavadinimo į google ar kokią nors kitą svetainę. Kita vertus, kaip vietinis gyventojas einantis kiekvieną dieną tomis pačiomis gatvėmis, aš tikrai nenorėčiau matyti restoranų reitingų, nes jie neturėtų drastiškai keistis.

Jeigu jau kalbame apie restoranus, kitas naudingas dalykas būtų dienos pietus arba specialius šefo pasiūlymas. Šiuo atveju nesvarbu ar turistas, ar vietinis, man būtų įdomu matyti tokią informaciją.

Jeigu nori nueiti iš taško A į tašką B, tuomet visai smagu būtų matyti instrukcijas akiniuose, kad nereiktų kas penkios minutės trauktis telefono ir žiūrėti ar nepasiklydai. Aišku, aš kalbu apie vaikščiojimą pėsčiomis, vairuotojai neturėtų naudoti tokio dalyko ir taip yra daugybė dalykų, kuriuos reikia įvertini vairuojant ir papildomi trukdžiai nereikalingi.

Būdamas tikras turistas, greičiausiai nemoki vietinės kalbos, visi ženklai, pranešimai, plakatai dažniausiai būna vietine kalba. Kai kurioms kalboms google translate veikia neblogai/vidutiniškai. Gali išsitraukti telefoną nukreipti į tekstą ir tau jį išvers. Įsivaizduokite tokią funkciją akiniuose. Pažiūri į tekstą ir matai vertimą. Lygiai tas pats galėtų būti ir su garsu. Vietinis gyventojas kalba savo kalba, o akiniai realiu laiku verčia ir transliuoja tau į ausis vertimą.

Kai kurie muziejai, dabar turi programėles – gidus telefonui, tokiu atveju reikia išsitraukti telefoną, reikia susirasti meno kūrinį prie kurio atėjai, kad paklausyti kokią informaciją muziejus parengė apie tą kūrinį. Akiniai būtų daugelį kartų patogiau. Tiesiog pasižiūri į kūrinį ir tau automatiškai suranda to kūrinio pristatymą.

Fotografavimas ir filmavimas. Jeigu pamatai, kad beždžionė kokį nors turistą apmėto bananų žievėmis, kol išsitrauki telefoną, viskas jau gali būti pasibaigę. Su akiniais reikės tiesiog aktyvuoti fotografavimą ar filmavimą. Arba galbūt vaikščioti aktyvavus filmavimą visą laiką. Aišku, akiniai nėra tinkami daryti asmenukėms, bet tai būtų įdomus kultūros pasikeitimas, nuo savęs aukštinimo iki kitų žmonių stebėjimo. Aišku, akiniai būtų puikus, net gi dar geresnis būdas dalintis ką valgei… Tuo pačiu tokių akinių masinis išpopuliarėjimas panaikintų bet kokias privatumo iliuzijas.

Žaidimams. Visi turbūt esate girdėję apie Pokemon Go žaidimą. Tai ne vienintelis tokio tipo žaidimas, bet populiariausias. Didžiausia problema, kad reikia išsitraukti telefoną, laikyti jį rankoje ir tuomet suktis aplinkui norint rasti Pokemoną. Įsivaizduokite, ant kiek patogesnis toks žaidimas būtų akiniuose. Tiesiog suki galvą ir matai kur Pokemonai slepiasi. Išmanieji akiniai galėtų pradėti tokių žaidimų masinę erą. Visi vaikščiotų po paprastą pasaulį, bet akiniuose kiekvienas matytų savo žaidimą.

Susirinkimams. Kai sėdi susirinkime, yra labai nemandagu žiūrėti į savo telefoną. Ir noras žiūrėti į telefoną gali kilti dėl daugybės priežasčių. Pavyzdžiui susirinkimas toks nuobodus, kad norisi pasižiūrėti kiek valandų. Arba kas nors parašė sms žinutę, kas nors skambina. Įsivaizduokite, jog visą tą informaciją jūs galėtumėte matyti akiniuose. Aišku, toks funkcionalumas turėtų būti paprastuose akiniuose, nes būtų labai keista, jeigu visi sėdėtų susirinkime su akiniais nuo saulės.

Darbui. Jau dabar išmanūs akiniai yra naudojami dideliuose fabrikuose. Anksčiau darbininkai turėjo ieškoti instrukcijų kaip sujungti laidus, kokių varžų reikia laptope (dar anksčiau popieriuje), dabar tą jie gali padaryti akinių pagalba ir todėl jų darbas vyksta greičiau. Medicinos darbuotojai gali matyti žmogaus ligos istoriją pasikonsultuoti dėl vaistų, kuriuos norėtų išrašyti. Akiniai gali būti naudojami apmokyti darbuotojus, aišku, vėl gi kalbame apie specifinės technikos valdymą, o ne programavimą ar grafinį dizainą. Tačiau akiniai darbui nėra tas pats kaip akiniai laisvalaikiui. Tai kad išmanūs akiniai populiarūs specifinėje rinkoje, jūs turbūt nežinojote, kol neperskaitėte čia.

Kitos funkcijos. Dabar išmanieji akiniai ir apyrankės gali stebėti jūsų pulsą. Kiek aš suprantu apie biologiją, akiniai negalėtų to daryti, bet jie galėtų daryti daug įdomesnį dalyką – stebėti jūsų smegenų bangas. O smegenų bangų stebėjimas galėtų atverti daugybę naujų galimybių. Kaip pavyzdžiui stebėjimas jūsų streso lygio. Kita vertus, akiniai turėtų galėti pakartoti daugelį išmanaus laikrodžio ar apyrankės funkcijų, aš nematau problemų, kodėl akiniai negalėtų sekti nueitų žingsnių ar sudegintų kalorijų.

Dabartis. Prieš kalbėdami apie ateitį, pažvelkime į dabartį. Jeigu atmesime kiniečius, išmanių akinių pasirinkimas laisvalaikiui iš tiesų nėra didelis. Vuzix Blade - tai tikrai ne vieninteliai išmanūs akiniai, bet jie atrodo kaip solidžiausias pasiūlymas šiuo metu. Tiesa, kaina ~$1000. Ką jie siūlo?

HD kamera, stereo kolonėlės, mikrofonas, wifi, bluetooth, drono valdymas, praplėsta realybė (AR), naršyklė, video žiūrėjimas, sinchronizacija su telefonu (t. y. pranešimai sms, skambučius, programėlių žinutės).

Valdymas: galvos judesių sekiklis, jutiklinis kilimėlis su gestu sekimu (ang. Touchpad), telefoninė programėlė. Kiti įdomesni parametrai: 1 GB RAM, 4-8h naudojimo, Android OS,

Video apžvalga, jeigu jums įdomu. Tai iš tiesų magiškas dalykas, dar nėra ateitis, kurią norėčiau turėti ant savo nosies.

Ateitis. Tai kokia ateitis mūsų laukia? Ar kada nors visi žmonės vaikščios su akiniais, nepriklausomai nuo to koks geras ar blogas jų regėjimas?

Mano atsakymas yra ne.

Aišku, akiniai jau rado savo vietą kaip profesiniai įrankiai. Dabar niekas tepaluotomis rankomis ir veržliarakčiu kišenėje neina į kaimo diskoteką. Tas pats galioja ir akiniams. Darbo akinius palieki darbe, neini su jais namo. Aš neabejoju, kad darbo akiniai tikrai naudingi, bet tuo pačiu neabejoju, kad daugelis žmonių niekada nesužinos, kad žmonės naudoja išmanius akinius konstruodami lėktuvus. Aš labai abejoju, ar kas nors darbinius išmanius akinius turės Lietuvoje, Lietuva ne fabrikų kraštas, Lietuva paslaugų kraštas ir kiek aš suprantu, išmanūs akiniai niekaip nepagerintų Maximos kasininkės darbo.

Tiesa, šitas tekstas yra ne apie fabrikus ar darbą, šitas tekstas yra apie išmanių akinių reikšmę kasdieniniame paprastų žmonių gyvenime kaip tu ir aš.

Nors yra daug įdomių, smagių funkcijų, kurias gali pasiūlyti akiniai, nei viena iš jų nėra kritinė. Jeigu kalbėsime apie kompiuterius, tai juos išpopuliarino du dalykai: žaidimai ir Excel. Mobilus telefonai iš populiarėjo dėl to, kad gali daryti skambučius būdamas tualete. Laidas buvo didžiausias telefono trūkumas. Išmanius telefonus išpopuliarino internetas. Realiai tu turi tą patį kompiuterį tik mažesnį. Aš nesugalvoju tokios funkcijos, kurią akiniai gali daryti geriau nei bet kuris jau egzistuojantis prietaisas.

Žaidimai yra viena iš įdomesnių akinių funkcijų, bet žaidimai tikrai netaps akinių populiarumo priežastimi ir tuo tikri mes galime būti pasižiūrėję į VR prietaisus. Gerų žaidimų VR nėra daug, nes žaidimų kūrėjai nenori investuoti pinigų. O jie nenori investuoti pinigų, nes yra daug VR prietaisų, nei vienas neturi pakankamai didelės rinkos ir kiekvienas turi vis kitokius standartus.

Išmanūs akiniai gali atlikti daugelį telefono funkcijų, bet jie nepakeis telefono. Niekas nekeičia ekrano į mažesnį ekraną. Niekas nekeičia kompiuterio į telefoną.

Neturtingos šalys Afrikoje, Azijoje, kai turi pasirinkimą pirkti kompiuterį ar išmanų telefoną, perka telefoną. Telefonas yra tas pats kompiuteris, tik su mažesniu ekranu. Negana to, gali daryti viską tą patį ką kompiuteryje ir gali visą dieną laikyti neįjungęs į rozetę, tuo tarpu kompiuteris geriausiu atveju be rozetės išgyvena tris valandas. Kai kalbame apie Europą, Ameriką, čia žmonės perka kompiuterį ir telefoną ar du. Čia žmonės gali sau leisti turėti daugybę išmanių prietaisų.

Aš ne veltui tiek daug kartu minėjau išmaniuosius laikrodžius bei apyrankes. Išmanūs akiniai būtent yra konkurentai šiems prietaisams. Funkcine prasme, jie yra identiški ar net pranašesni, tačiau galiausiai viską lems ne funkcijos, o stilius. Vieni žmonės norės atrodyti šustri su dideliais išmaniais laikrodžiais, kiti pasipuoš akiniais. Kadangi, tai yra stiliaus klausimas, tai akiniai nenužudys išmanių laikrodžių, nors tikrai atsikąs dalį jų rinkos. Tačiau taip pat reiktų pastebėti, kad išmanūs laikrodžiai ar apyrankės netapo masiniu prietaisu, taip, daug žmonių juos turi, bet ne tiek daug kiek turi išmanius telefonus. Išmanūs akiniai taps tik dalimi ne tokios jau didelės (palyginus su telefonais) išmanių nešiojamų prietaisų rinkos dalimi.

Ką manote jūs? Ar pirksite išmanius akinius?

Nuotrauka Claudio Schwarz | @purzlbaum iš Unsplash.

Brukštelk žinutę