Kaip jums patinka popierinės knygos?

2010 metų rugpjūčio dešimtą dieną vienastoks Džiugas iš nezinau.lt paskelbė, jog popierinėms knygoms liko penki metai. Tuomet aš pasakiau: hold my beer, po penkių metų jūs ne tik skaitysite popierines knygas, bet Lietuvoje pagal pardavimus 90% parduodamų knygų bus popierinės.

Praėjo dešimt metų.

Pradžiai norėčiau pasakyti, jog nebandykite eiti į nezinau.lt svetainę, nes panašu, kad jinai dabar priklauso spameriams. Nors svetainės nėra, tačiau internetas nepamiršta ir neatleidžia. Originalų tekstą galite perskaityti čia. Komentarai iš tiesų yra įdomesni, nei pats tekstas. Jeigu turite laiko, pasinerkite į praeities diskusijas, tik nepamirškite, jog negalite komentuoti. Tai kaip kelionės laiku, tik jūs esate vaiduoklis. Bet grįžkime į dabartį.

Deja, neturiu knygų pardavimo statistikos, bet akivaizdu, jog popierinės knygos neišnyko. Neturiu konkretaus šaltinio, tačiau greituoju būdu permetus google rezultatus galima matyti, jog nuo 2017 metų naujienos skelbia mažėjančius eknygų pardavimus ir didėjančius popierinių knygų pardavimus…

Ateitis atėjo ir nuėjo nesustodama, o pasaulis taip ir liko nepasikeitęs.

Būti gykų yra smagus dalykas, nes gali pamatyti naujausias technologijas ir kaifuoti dėl jų. Būti gykų yra prakeiksmas, nes paprasti, normalūs žmonės nesupranta, kodėl tu kaifuoji dėl technologijų, kurios… nieko nedaro?

Kai kuriuos dalykus buvo galima numatyti ir tuomet prieš dešimt metų, jeigu esi labai įžvalgus. Kiek aš žinau tuo metu jų niekas nenumatė, tačiau dabar žiūrint į praeitį jie akivaizdūs. Tai kokie tie dalykai?

E-skaityklės neturi ateities ir jos mirs. Aš nesakysiu, kad jos mirs po penkių metų, bet penki metai mirčiai yra toks pats geras laiko intervalas kaip ir bet kuris kitas. Tai kodėl mes (ta prasme, jūs, ne aš) buvome taip įsimylėję e-skaitykles?

E-skaityklėje gali sutalpinti šimtą knygų. Kam tai rūpi? Kas, neskaitant mokinių ir studentų, vienu metu turi daugiau nei vieną knygą? Daugelis normalių žmonių vienu metu skaito tik vieną knygą. Jeigu keliauja vežasi vieną knygą. Negali sakyti, jog e-skaityklė yra lengvesnė ar užima mažiau vietos nei knyga, nes visokių knygų yra. Jeigu jūs kalbate apie Harį Poterį ar Sostų karus, tai be abejo, nes ir pats pirmas e-skaityklės modelis užėmė mažiau nei bet kuri knyga iš šitų serijų.

E-skaitykę lengva atsinaujinti. Kaip laikas parodė, lengva atnaujinti reiškia, kad Amazon gali ištrinti jūsų nusipirktas knygas, jūsų neperspėjus ir negražinti pinigų. Kol kas man neteko girdėti, kad leidyklos darbuotojai įsilaužtų į jūsų namus ir pavogtų knygą.

E-skaityklės yra geriau akims nei popierinės knygos. Šitą privalumą yra sunku įrodyti. Žmogus turi pats paimti e-skaityklę ir perskaityti vieną knygą, kad pajaustų privalumą, bet skaityklės brangiai kainuoja ir negykai, neturi priežasties jų pirkti.

E-skaityklės taupo vietą jūsų namuose. Jeigu visas perskaitytas knygas saugai namuose, tai tikrai reikia daug vietos. Tačiau niekas nesako, kad turi taip daryti. Pirma, gali imti knygas iš bibliotekos. Antra, jeigu perki knygas, perskaitytas knygas gali atiduoti draugams arba bibliotekai, tau nereikia jų laikyti namie. Jeigu tu laikai knygas namie, greičiausiai dėl to, kad nori pasirodyti prieš draugus ir gimines. E-skaityklės neleis tau pasirodyti, jeigu pats neįgrūsi skaityklės kam nors į rankas.

Aš bandžiau surasti logiškų argumentų, kodėl e-skaityklės yra naudingos. Jos neturi jokių privalumų. Visiškai jokių, todėl jos mirs.

Supraskite mane teisingai, aš nesakau, kad e-knygos mirs. E-knygos atėjo pas mus ir pasiliks ilgam, bet kad jas skaitytume, mums nereikia specialaus prietaiso. Kam reikalingas prietaisas, kuris turi tik vieną funkciją? Paimkime kaip pavyzdį laikrodį. Dabar laikrodis yra tik įvaizdžio dalis, niekas nenešioja laikrodžio tam, kad sužinotų laiką. Norint sužinoti laiką, galima pasižiūrėti telefone, kompiuteryje, mikrobangų kronselėje, orkaitėje… Keista, bet kiek teko matyti, kažkodėl šaldytuvai laiko nerodo…

Dabar daugelis žmonių, kur nešioja kažką ant rankos nešioja tam, kad skaičiuotų žingsnius, matuotų pulsą, galėtų skaityti sms žinutes ar atmesti skambučius, bet ne dėl laiko. Laikrodžiai neišnyko, bet dabar tai ne vienos funkcijos prietaisas.

Tai kaip mes skaitysime e-knygas be skaityklių? Taip pat kaip skaitėme visuomet per: kompiuterį, telefoną arba planšetę. Kas nors gali pasakyti, jog e-skaityklės yra geriau akims, nei planšetė… Visą tai yra tik spalvos, jeigu dar nėra esu tikras, jog labai nesunku padaryti skaitymo rėžimą, kuris sureguliuotų ryškumą, kontrastą, kad jis būtų patogesnis skaityti ir taip stipriai neveiktų akių, kaip „dabar“. Tokia programėlė turėtų būti, kai jų yra tiek daug.

Tai popierinės knygos laimėjo? Valio? Ne, iš tiesu popierinių knygų ateitis nėra tokia jau rožėmis klota ir grėsmė ateina iš ten kur niekas nesitikėjo – Audio knygos. Audio knygos buvo per amžius ir popierinių knygų nenugalėjo, tai kas pasikeitė? Audio knygos buvo kasečiu formatu ir gal net gi ankstesniomis muzikos laikmenomis. Audio knygos įdomu tik akliems ir silpnaregiams, kodėl jos turėtų grasinti popierinėms knygoms? Toks mąstymas yra gerokai per siauras. Audio knygas galima klausyti važiuojant automobiliu, viešuoju transportu, ar dviračiu. Audio knygas galima klausyti dirbant bet kokį fizinį darbą, nesvarbu ar plauni kambarius ar pjauni malkas.

Kodėl dabar? Anksčiau kasetės nebuvo patogu. Pirmas žingsnis į audio knygų populiarumą buvo iPod grotuvo sukūrimas, tačiau atsiradus grotuvui nebuvo turinio. Turinio problemą išsprendė tokios svetainės kaip audible.com. Tačiau svarbiausias dalykas yra visų žingsnių suma. Dabar beveik kiekvienas žmogus turi išmanų telefoną su internetu. Būtent to reikia, kad audio knygos galėtų įsitvirtinti pas žmones.

Kokie audio knygų privalumai? Kaip jau minėjau jas galima „skaityti“, kai užsiimi kita veikla. Be to, galima nusistatyti 1.5x arba 2x greitį, kas yra nepalyginamai greičiau nei paprasta knyga. Priešingai nei knygai, nereikia apšvietimo, todėl galima klausyti tamsoje, nors nesu tikras kodėl tą norėtumėte daryti.

Audio knygos kainuoja pigiau nei popierinės knygos. Na gerai, bent jau audible.com atveju verslo modelis yra kitoks. Vietoj to, kad pirktum knygą, tu moki mėnesinį mokestį ir jeigu daug skaitai, tuomet audio knygos gaunasi žymiai pigiau.

Priešingai nei e-skaityklės atveju, nereikia neštis papildomo įrenginio, nes audio knygos yra tavo telefone, o dabar žmonės turi telefoną visuomet su savimi.

Koks yra didžiausias audio knygų trūkumas? Įgarsinimas. Profesionalus, geras, aktorinis įgarsinimas yra sudėtingas ir sąlyginai ilgai trunkantis procesas. E-knygas gali leisti visi, kas netingi, geras audio knygas gali leisti tik profesionalai.

Vargu ar turėsime daug ir gero audio turinio lietuvių kalba, nes leidyklos neskuba pripažinti tokio formato. Ir aš puikiai suprantu jų poziciją. Tarkim investavai pinigus ir išleidai audio knygą, kaip uždirbti pelną? Jeigu parduosi vienam žmogui, tai jis pasidalins su visais savo draugais ir daugiau niekas tos knygos nepirks… O apsaugoti nėra kaip…

Ką gi, vadinasi ir toliau skaitysime popierines knygas.

Photo by Jonas Jacobsson on Unsplash

Brukštelk žinutę