Ateitis, kurioje tau niekas nepriklauso

Žurnalistai pradėjo kalbėti, kad ateityje žmonėms niekas nepriklausys. Žinote ką tai reiškia? Jeigu jau eiliniai žurnalistai kalba tokiomis temomis, tai reiškia du dalykus. Tokia ateitis yra neišvengiama. Tokia ateitis mūsų laukia labai greitai.

Aš nuoširdžiai nenoriu tokios ateities, bet nežinau kaip jos išvengti. Pakalbėkime apie tai.

Ar kada nors teko nuomotis butą? Kai nuomojiesi butą, stengiesi susirasti tokį, kuris būtų su visais baldais, skalbimo mašina, šaldytuvu ir virtuvės indais. Kitaip sakant, kai gyveni nuomojamame bute daugelis dalykų tau nepriklauso. Tu greičiausiai turi savo kompiuterį, telefoną ir drabužius, o visa kita yra ne tavo. Kitaip sakant kiti žmonės jau gyvena pasaulyje, kur jiems priklauso nedaug, bet ateitis žada būti dar įdomesnė, blogąją prasme.

Tesla visai nesenai paskelbė, jog vairavimo asistentas kainuos 199$ per mėnesį. Vairavimo asistentas kuo puikiausiai orientuojasi Amerikos keliais, standartinėse situacijose tai yra save vairuojantis automobilis, tačiau jis vis dar reikalauja laikyti rankas ant vairo, nes nauja programinė įranga nebuvo ištestuota nestandartinėse situacijose ir tam reikės laiko bei realios patirties.

Iš kompanijos pusės, tai kad vairavimo asistentas yra paslauga, o ne automobilio funkcija atrodo labai logiška, tačiau aš kaip automobilio savininkas, visai nebūčiau sužavėtas tokia idėja. Tesla toli gražu nėra brangiausias automobilis, bet kainuoja irgi ne centus ir po to dar reikia mokėti nemažą sumą už funkciją, kuri turiu pripažinti mane labai žavi.

Tesla yra pirmieji, kurie pasiūlė tokį dalyką, bet kiti automobilių gamintojai pamatę, gali pagalvoti, jog reikia daryti lygiai tą patį. Kas reikštų, jog pilnai save vairuojantys automobiliai artimiausiu metu keliuose nepasirodys, bet turtingesni žmonės galės mokėti mėnesinį mokestį ir naudotis tokia paslauga. Jeigu jau mes pradėjome siūlyti automobilių savininkams paslaugas už mėnesinį mokestį kodėl jų nepasiūlyti daugiau? Pavyzdžiui pramogos t. y. muzika ir video už mėnesinį mokestį?

Imti mėnesinį mokestį už naudojimą yra sena praktika programinės įrangos pasaulyje, turbūt net neįmanoma atrasti kas buvo pirmasis šitoje srityje, tačiau dabar daugelis kitų sričių pradeda galvoti, jog jie siūlo ne technologiją, o paslaugą, kas savo ruožtu reiškia, jog jie ruošiasi imti mėnesinį mokestį. Tai yra geriausia idėja verslui, bet blogiausia žmogui, nes reiškia, kad paslauga tau nepriklauso. Vos tik nustosi mokėti paslauga dings, priešingai nei mano minėtas butas teksto pradžioje. Jeigu nesumoki už butą, buto savininkai iš pradžių bent jau pabandys susitarti gražiuoju, tik vėliau krapštys iš buto jėga. Kompanijos nesitaria, nesumokėjai - neturi. Aišku, dar blogiau būna, kai automatiškai nuskaito mokestį iš anksto ir labai sunku atsisakyti paslaugos, kurios tau nereikia, bet tai kita istorija.

Seniau muziką kaupdavome plokštelėse, kasetėse, kompaktiniuose diskuose ar mp3 formatu. Dabar yra Spotify, už mėnesinį mokestį gali klausyti viską ko nori, bet muzika tau nepriklauso, tavo kolekcija yra virtuali, vadinasi Spotify gali susipykti su tau labiausiai patinkančiu atlikėju ir pašalinti visas jo dainas iš tavo kolekcijos. Aišku, taip neatsitinka dažnai, bet tu kaip vartotojas neturi jokio balso, tu esi tik turtingas avinėlis, kuriam kompanija sako: pasipurtyk.

Lygiai tą patį galima pasakyti apie knygas, o tiksliau elektronines knygas. Tu gali skaityti knygas per Kindle, bet knygos nepriklauso tau. Nekartą kilo skandalas, kai Amazon be perspėjimo ištrynė knygas, nes manė, jog jos yra neetiškos, bet tuo pačiu negražino pinigų žmonėms, už tas knygas. Ar įsivaizduojate analogišką situaciją su popierinėmis knygomis?

Telefonas yra pats įdomiausias dalykas. Tu jį perki iš Telia ar Tele2 galbūt netgi moki mėnesį mokestį, nes nusprendei pirkti išsimokėtinai, bet kam priklauso telefonas? Tau, Telia ar Apple? Apple kaip ir Amazon yra ištrinusi programas iš telefonu, kad apsaugotų vartotojus nuo virusų. Bet tai dar ne viskas. Tiek Amazon nauji produktai, tiek Apple nauji produktai, dalinasi internetu su kitais tos pačios firmos įrenginiais. Kitaip sakant, tavo kaimyno telefonas gali naudotis tavo internetu ir tu nieko negali dėl to padaryti. Tokiu būdu kompanija gali sukurti savo prietaisų tinklą, kuris žino kiekvieno prietaiso vietą, net jeigu vienas konkretus prietaisas neturi interneto, jis gauna internetą iš kaimyno.

Jeigu kalbame apie Android telefonus, tai situacija darosi dar sudėtingesnė. Kam priklauso telefonas: tau, Tele2, Samsung, Google? Samsung gamina geležį ir rūpinasi telefono atnaujinimais, tačiau programėles jūs gaunate iš Google ir Google turi galimybe pašalinti programėles iš jūsų telefono, jeigu jos nepatinka Google.

Galiausiai turiu pakalbėti apie Sonos išmaniąsias kolonėles. Norint naudotis Sonos kolonėle reikia prisijungti prie jų paslaugos bei mokėti mėnesį mokestį. Po kažkurio laiko Sonos nusprendė nepalaikyti savo senų kalonėlių ir jos virto didelėmis plytomis. Tai sukėlė didžiulį savininkų pasipiktinimą. Žiūrint iš kompanijos pusės, kaip ir suprantama pozicija. Norint išlaikyti prisijungimų sistemą, reikia serverio, kuris kainuoja brangiai, reikia prižiūrėti programinę įrangą bei kurti apsaugas nuo virusų. Taigi, kompanija norėdama sutaupyti pinigų išjungia senas paslaugas ir taip verčia žmones įsigyti naujus jų grotuvus. Bet tuo pačiu turiu pasakyti, jog aš nusipirkau muzikinį centrą prieš 20 metų. Jis gali groti radiją, kasetę ir kompaktinį diską. Ir jis veikia. Jis veiks ir po dar 20 metų, jeigu tik aš sugebėsiu rasti kasetę ar kompaktinį diską. Kitaip sakant, šitam daiktui nereikia programinės įrangos, nereikia interneto, kad jis atliktų funkciją, kurios aš iš jo tikiuosi. Tačiau su kiekvienais metais lieka vis mažiau daiktų, kurie neturi programinės įrangos. Vis mažiau daiktų, kurie nenori prisijungti prie interneto. Ateityje ir tosteris atsisakys skrudinti duoną, kol neparsisiųs atnaujinimų iš interneto.

Dabar jūs gyvenate paprastame name, tačiau įsivaizduokite, jog ateityje jūs gyvensite išmaniame name. Ar tas namas vis dar priklausys jums? Išmanus namas yra nuostabus dalykas, nes jūs galite reguliuoti šildymą ar vėsinimą būdami darbe, bet reguliuoti šildymą jūsų namuose taip pat gali ir programinės įrangos gamintojas. Jeigu jis nuspręs, kad jūs per daug šildotės, jis gali paimti ir sumažinti jūsų šilumą. Ir tai nėra fantastinė idėja, kurią aš tiesiog sugalvojau. Toks dalykas jau atsitiko išmaniųjų namų savininkams.

Teoriškai išmanus namas kaip ir jūsų kompiuteris, jūs galite pasirinkti ką norite naudoti: Linux, Windows ar MacOs. Realybėje, ar jūs renkatės? Taip, Jonai, tu pasirinkai Linux, bet kaip tavo giminės? Ar tu esi IT specialistas visai giminei, ar jie tiesiog naudoja tą operacinę sistemą, kurią gavo kartu su kompiuteriu? Ir patikėk mano žodžiu, pakeisti namo sistemą bus gerokai sunkiau nei kompiuterio.

Taip, programinė įranga gali suteikti nuostabių papildomų funkcijų kaip pavyzdžiui pilnai save vairuojantis automobilis, bet ar tai yra nuostabi ateitis, jeigu už kiekvieną tokią papildomą funkcija reikia mokėti mėnesinį mokestį? Ar tai yra gera ateitis, jeigu programinės įrangos kūrėjas gali vienašališkai pakeisti nustatymus, pašalinti dalį funkcijų ar apskritai daiktą, už kurį jūs mokėjote nemažus pinigus, paversti plyta? Kol kas mes judame nevaldomai į tokią ateitį, ar paskutiniu momentu mes pasuksime labiau draugišku keliu vartotojams?

Brukštelk žinutę