Dvylika priežasčių, kodėl jūs neturėtumėte įsigyti šuns

Jeigu jūs svajojate visą gyvenimą apie šuniuką arba šuniuką turėjote prieš daugybę metų šis tekstas yra skirtas jums. Jeigu jūs turite šunį dabar arba turėjote visai nesenai, tuomet daugelis dalykų jums greičiausiai bus pažįstami.

Pasidalinkite šituo tekstu su visais, kurie sako, kad nori turėti šunį. Tikiuosi šis tekstas įpūs šiek tiek gaivaus oro (realybės), kurio reikia blaiviam sprendimų priėmimui.

1) Reikia susirinkti išmatas. Visi žino, kad reikia susirinkti, bet tai pirmas dalykas, kuriuo gąsdina norint atbaidyti nuo šuns turėjimo. Ir jūs galvojate, kad tai nėra didelė problema. Bet jūs negalvojate apie tai, kad šuo gali viduriuoti. Jūs negalvojate apie tai, kad išmatas reikia susirinkti prie -10C ar -20C. Su pirštinėmis jūs maišelio neišpakuosite, reikia jas nusiimti, bet vis tiek maišelis apsimetinėja, kad yra vientisas plastiko lapas. Tokiais atvejais jūs pradedate galvoti: kur tas globalinis atšilimas apie kurį visi kalba? Teoriškai kalendorinė žiema trunka tris mėnesius, realybėje galbūt vieną mėnesį turėsime su žemomis temperatūromis ir tai bus labai nesmagus bei ilgas mėnesis.

Kitas dalykas apie kurį žmonės negalvoja, nes greičiausiai nežino, kad jaunas šuo šika maždaug keturis kartus per parą. Ir reikia susirinkti visus kartus, ne vieną.

2) Purvas. Jeigu jau prakalbome apie šuns vedžiojimą, tai Lietuva turi iš principo du sezonus: purviną ir sausą. Sausas sezonas daugiau mažiau sutampa su vasara. Purvinas sezonas realiai yra ruduo, žiema ir pavasaris. Jeigu žiemą pašalo ir pasnigo, tai nėra taip blogai, bet dažniausiai vieną dieną pasnigo, kitą ištirpo ir gaunasi, kad turite vedžioti šunį per purvą ir balas. Aišku, šuo tą purvą parsineša namo.

Mažesnis šuo išsipurvins ir kojas ir papilvę, didesnis tik kojas. Labiau plaukuotas šuo parsineš namo daugiau purvo nei trumpaplaukis. Svajodami apie šunį, jūs niekada negalvojate, kad reikės jį plauti, šluostyti ir, savaime suprantama, šuo nesileis ir ramiai nesėdės.

3) Šuniui reikia daugiau laiko (ir dėmesio) nei jūs galvojate. Jauną šuniuką reikia vedžioti bent penkis kartus per dieną. Seną šunį užtenka vedžioti ir du, bet jeigu norite įsigyti mažylį, su dviem kartais jūs neišsisuksite. Be vedžiojimo jį reikia taip pat šerti, pažaisti su juo, nuvesti pas veterinarą, vesti į mokyklą (arba mokyti pačiam). Skirtingų veislių šunys turi skirtingą energijos kiekį, todėl atitinkamai jiems reikės skirtingo ilgio vedžiojimų, žaidimų, dėmesio. Niekada nesirinkite šuns dėl to, kad jis gražus, rinkitės pagal pageidaujama energijos lygį. Kuo jūs vyresnis, tuo ramesnio šuns jums reikės.

Jeigu jūs važiuojate nuo 8 iki 17 į ofisą, tai kam jums šuo? Jis visą dieną sėdės namie ir bus nelaimingas.

4) Šuo yra brangus hobis. Jeigu norite įsigyti veislinį šunį, jis kainuos tiek pat ar brangiau nei geras dviratis (ir aš sakau tikrai geras dviratis). Aišku, jeigu pirksite per skelbimus ar imsite iš gyvūnų prieglaudos, tuomet bent jau šitoje vietoje sutaupysite, bet yra kitos išlaidos: veterinaras, maistas, žaislai, daiktai (antkaklis, pavadėlis, guolis, išmatų maišeliai ir t.t.), kirpykla, mokykla.

Kiek reikės išleisti ant maisto labai priklauso nuo šuns. Didelis šuo, savaime suprantama, valgys daugiau nei mažas. Neveislinį šunį galite maitinti kepenėlėmis. Veislinis šuo gali būti alergiškas tam tikram maistui ir jums gali tekti pirkti tik labai brangų specializuotą ėdalą.

5) Šuniui reikia priežiūros ir jums reikėtų gerai apgalvoti: ar tikrai galėsite juo pasirūpinti? Kokios priežiūros reikia priklauso nuo veislės. Ilgaplaukiams reikia kirpyklos, greičiausiai namuose nekirpsite. Ilgaausiams reikia valyti ausis. Gyvenantiems kambaryje reikia karpyti nagus. Šuo greičiausiai nesėdės ramiai, kai norėsite jam nukirpti nagus.

6) Plaukai. Ar jums patinka sėdėti plaukuotame fotelyje? Ar jums patinka nešioti plaukais aplipusius drabužius? Ar jums patinka gerti arbatą su plaukais? Visi šunys šeriasi. Ir plaukų bus visur. Ilgaplaukių atveju plaukų bus nesvarbu dabar šėrimosi sezonas ar ne. Su trumpaplaukiais lengviau. Tačiau neturėtumėte galvoti, kad užteks vieno pasiurbimo per savaitę ir gyvensite be plaukų. Jeigu norite gyventi be plaukų, pirkite žuvytę ar driežą.

7) Šuniui reikalinga griežta tvarka. Šuo nori valgyti visuomet tuo pat metu. Šuo nori pasivaikščioti visuomet tuo pat metu. Norite savaitgaliais ilgiau pamiegoti? Pamirškite tai. Nepavedžiosite šuns laiku ir gausite valyti krūvą. Jinai ne rožėmis kvepia.

Šuniui nėra svarbu kas duoda maistą, svarbu, kad jis būtų. Taigi, jeigu turite šeimą, galbūt galite pasidalinti atsakomybėmis ir užtikrinti tvarką. Jeigu gyvenate vienas, bus sunku.

8) Dresūra. Norint turėti gerą, paklusnų šunį reikia jį dresiruoti. Kas yra dresiravimas? Tai labai paprasto veiksmo kartojimas daugybę kartų, kiekvieną kartą duodant šuniui skanuką. Jeigu tai skamba panašiai kaip nuobodulio apibrėžimas iš žodyno, nesistebėkite, nes taip ir yra. Kai aš sakau daugybę kartų, kiek tai kartų? Atsakymas - priklauso nuo šuns. Mes visi norime tikėtis, kad mūsų šuo yra genijus ir išmoks naują dalyką per savaitę. Jūsų šuo (greičiausiai) nėra genijus. Taigi, jums greičiausiai reikės kartoti tą patį pratimą kokius tris mėnesius. Negana to, jį reikės mokinti skirtingose vietose, ta prasme: namie, parke ir t.t.

9) Kvapas. Šuo smirda. Ne aš nekalbu apie šlapio šuns kvapą po lietaus. Ir aš nekalbu apie kvapą iš burnos. Aš taip pat nekalbu apie išmatų kvapą. Šuo pats iš savęs turi kvapą. Jeigu jūs niekada neturėjote šuns, tai gali būti nauja/netikėtina.

Kalbant apie kvapą, šuns maistas taip pat turi kvapą. Kuo bjauresnis kvapas, tuo tas maistas labiau patinka šuniui. Nupirkite vieną delikatesą ir jūsų namai smirdės visą dieną.

10) Triukšmas. Kuo mažesnis šuo, tuo daugiau loja ir loja ant kiekvieno daikto, garso. Kuo didesnis šuo tuo jis mažiau loja, bet kai loja jo balsas yra skardesnis. Tačiau yra kitas triukšmo šaltinis, nei pats šuo – šuns žaislai. Beveik visi šuns žaislai skleidžia kokį nors garsą. Ir šuniui tikrai smagiau žaisti su žaislais, kurie skleidžia garsą (ar kvapą) nei su paprastu skuduru. Jeigu turite mažų vaikų, tai būsite pripratę prie triukšmo. Jeigu ne…

11) Parazitai. Vieną kartą vedžiodamas šunį sutikau dieduką, kuris sako: ar žinai, kad šuo visuomet yra žmogaus priešas? Šuns organizme gyvena parazitai, kurie patekę į žmogaus kūną sukelia sudėtingas, šiuo metu negydomas kepenų ligas. Ar tai, kad turite šunį automatiškai reiškia, kad užsikrėsite – ne. Šuo negimsta su parazitais, jis juos turi pasigauti, bet net ir tuomet yra teorinis šansas, jums neužsikrėsti. Kita vertus, prieš sprendžiant ar verta įsigyti šunį apie tokias rizikas verta žinoti.

12) Šuo nedžiugina. Kai sutinku žmones, kurie nori paglostyti šunį, jie dažnai sako, kad šuo mielas, gražus, švelnus ir jie taip pat labai norėtų šuns. Jeigu jūs norite mielo, gražaus, švelnaus šuns, kuris jus džiugintų - pirkite pliušinį. Ir jeigu jau perkate pliušinį, tai kodėl apsiriboti šunimi? Pirkite pandą, mešką ar žirafą. Jis tikrai jus džiugins. Šuo ne daiktas, į kampą nepastatysi. Šuo nėra tas pats kas vaikas, bet galvoti apie šunį kaip apie vaiką, labai padeda įvertinti ar jūs tikrai pasirengę turėti šunį. Dviejų metų vaiko jūs nesitikite palikti namuose vieno kiekvieną dieną, kai einate į darbą, tai kodėl su šuniu turėtų būti kitaip? Jūs nekalbate apie tai kaip vaikas jus džiugina, kai reikia keisti sauskelnes. Su vaiku jūs gaunate visą patirčių paketą: būna momentų, kai jūs labai didžiuojatės ir būna momentų, kai jūs nervinatės, nemiegate, nes vaikas serga. Lygiai tas pats ir su šuniu. Labiausiai džiugina jūsų kaimynų šuo, nes juo nereikia rūpintis.

Bonus. Jeigu gyvenate vienas, nepirkite šuns. Kas vedžios ir pirks šuniui maistą, kai jūs sirgsite?

Bonus du. Jeigu neturite mašinos, pirkite kišeninį šunį. Automobilis išsprendžia daug klausimų, kaip pavyzdžiui kelionė pas veterinarą, kelionė į mokyklą/kirpyklą. Kišeninį šunį įsidėjai į kišenę ir nusinešei. Normalaus šuns nenusineši, jis sveria.

Jeigu jūs tikrai norite šuns, geriausias dalykas ką galite padaryti, tai pasisiūlyti prižiūrėti draugo/kaimyno šunį savaitę, kai jie atostogauja. Jeigu turite kelis kaimynus ar kelis draugus, gausite patirtį rūpintis skirtingais šunimis ir pamatysite kokie skirtingi jų charakteriai, įpročiai, elgesys.

Photo by Jamie Street on Unsplash

Brukštelk žinutę