Filmas. Kai aukštyn reiškia žemyn

Paprastai aš tingiu rašyti filmų recenzijas, bet pamatęs 2009 metų filmų top50, negaliu tylėti. Filmas "Up" yra antroje vietoje, tačiau aš pažiūrėjęs jį galiu pasakyti: rekomenduočiau tik savo priešams.

Jeigu jūs matėte galite su manim nesutikti, o jeigu ruošiatės žiūrėti, tai paskaitykite mano nuomonę kartu su spoileriu, tikiuosi sutaupysiu daugiau nei valandą jūsų brangaus gyvenimo.

Pradžia. Jaunas pagrindinis veikėjas Carl Fredricksen yra susižavėjęs tyrinėtoju Charles F. Muntz, kuris yra apkaltinamas apgavyste. Muntz pažada įrodyti, jog jis ne apgavikas ir išskrenda į Pietų Amerikos džiugles medžioti paukščio. Carl svajodamas, kad užaugęs bus toks kaip jo mėgstamas tyrinėtojas, susipažįsta su mergaite Ellie.

Svarbu. Ellie parodo savo albumą, kuriame yra surinka informacija apie tyrinėtoją Muntz ir paskui parodo puslapį ant kurio parašyta "Mano ateities nuotykis", o toliau knyga yra tuščia. Mergaitė pasako, kad norėtų pastatyti namą Rojaus krioklio krašto ir būtent tuomet užpildys likusią savo knygos dalį. Jie susidraugauja, užauga, veda.

Labai liūdna. Netrukus paaiškėja, jog jie negali turėti vaikų, todėl šeima stengiasi taupyti pinigus, jog įgyvendintų savo vaikystės svajonę. Tačiau jiems nesiseka.

Labai liūdna. Kai pagaliau sutaupo pakankamai pinigų ant kelionės, Ellie miršta.

Liūdna. Aplink senąjį Carl namą auga dangoraižiai ir statybininkai nori iš senuko nupirkti namą, tačiau jis nesutinka, nes yra labai prisirišęs prie savo mirusios žmonos atsiminimų.

Aš jums papasakojau trečdalį filmo, svarbiausius dalykus paryškinau. Pirmajame trečdalyje filmo beveik nėra dialogų, tik muzika ir vaizdai iš kurių reikia suprasti visą istoriją. Ar taip turėtų atrodyti geras multikas?

Juokinga. Į senio duris pasibeldžia skautas Russell, kuriam trūksta tik vieno ženkliuko, kad taptu vyresniuoju skautu. Tas ženkliukas vadinasi "pagalba seniems žmonėms". Deja Carl pagalbos nereikia.

Liūdna. Senis trenkia vienas statybininkui į snukį ir už tai nutaria jį apgyvendinti senelių namuose. Tačiau Carl nenori keliauti ten ir todėl pasiryžta beprotiškam dalykui - dėka daugybės helio pripildytų balionų jis savo namą paverčia skraidykle ir nusprendžia nuskristi iki Rojaus krioklio.

Juokinga. Jam skrendant, netikėtai pasibeldžia į duris skautas Russell

Įdomu. Namui patekus į audros debesį keletas balionų sprogsta ir namas nusileidžia, kaip paaiškėja visai netoli Rojaus krioklio, ant gretimo kalno. Senis nusprendžia pėsčiomis nutempti namą į reikiamą vietą. Keliaudami sutinka Kevin - paukštį, kurio egzistavimą norėjo įrodyti tyrinėtojas Muntz ir šunį Dug.

Juokinga. Juokingi visi epizodai, kuriuose dalyvauja šunys. Šunys turi antkaklius, kurių pagalba, jie gali kalbėti, tačiau dėl to jie nėra protingesni, mėgsta žaisti su kamuoliukais ir nekenčia voverių. Tokie kurioziniai epizodai, neturintis nieko bendro su siužetu, tikrai prajuokina.

Nelogiška. Pagrindinis veikėjas senis sutinka savo vaikystės herojų - tyrinėtoją Charles F. Muntz, kuriam ir priklauso didžiulė šunų banda. Muntz visą savo gyvenimą bandė sumedžioti paukštį, tačiau jam taip ir nepavyko. Nelogiškiausias man yra pats veikėjų susitikimas. Tarkim, Carl susižavėjo tyrinėtojų būdamas dešimties metų ir dabar jam tik šešiasdešimt, nors atrodo kaip aštuoniasdešimties. Tarkim, Muntz išskrido ieškoti paukščio būdamas trisdešimties ir per tuos penkiasdešimt metų jo niekaip nesugebėjo pagauti... Muntz mažiausiai aštuoniasdešimt metų, nors turbūt turėtų būti žymiai daugiau, tačiau jis per visą tą laiką jis sugebėjo išsaugoti ne tik puikią formą, bet ir puikiai veikiantį dirižablį... Atsiprašau, kad pradėjau ieškoti logikos, buvau pamiršęs, jog čia multikas.

Įdomu. Muntz sugauna Kevin ir ruošiasi skirsti atgal į valstijas, kad apgintų savo gerą vardą. Berniukas išskrenda paskui gelbėti Kevin.

Labai liūdna. Senis pagaliau pastato namą ant Rojaus krioklio kranto, kaip svajojo vaikystėje, tuomet pasiima žmonos albumą ir atsivertęs "Mano ateities nuotykis" jis sužino, kad albumas yra užpildytas jų praeities gyvenimo nuotraukomis. Ir perskaito savo mirusios žmonos žodžius, kurie ragina imtis jo kito nuotykio.

Pabaiga. Senis ir jo vaikystės herojus susikauna keistoje dvikovoje. Gėris trumfuoja. Kevin grįžta į savo džiungles. Russell gauna savo trokštamą ženklelį. Visi laimingai gyvena.

Jeigu suskaičiuotume linksmus ir liūdnus epizodus filme, tai pamatytume, jog liūdni epizodai sudaro didesnę dalį filmo. Aš suprantu, kad būna liūdnų filmų, jie dažniausia vadinasi dokumentiniais, bet čia juk multikas! Pixar yra tikrai sukūrę ne vieną gerą multiką, bet rodos jie jau išsikvėpė.

Mano vertinimas:

- pažiūrėjęs multiką aš noriu jausti teigiamų emocijų antplūdį. Pažiūrėjęs "Up" pasijaučiau kaip gavęs šlapiu skuduru per veidą ir norėjau kiek galima greičiau pamiršti šitą traumuojančią patirtį.

Grįžtant prie to top50, aš taip pat mačiau aštuntoje vietoje esantį "Star Trek". Mano nuomonę, tai vidutiniškas filmas, pilnas specialių efektų, tačiau neturintis geros istorijos, kaip ir daugelis paskutiniu metu holividinių filmų. Ir jeigu toks filmas yra aštuntoje vietoje, tai esančių žemiau tikrai neverta žiūrėti. Matyt 2009 nebuvo sukurtas nei vienas vertas dėmesio filmas.

Brukštelk žinutę