Informacija yra niekas

Jūs vis dar šventai tikite, kad tas kas valdo informacija valdo - pasaulį? Tuomet jūs arba gyvenate praeitame amžiuje arba Kinijoje.

Sveiki atvykę į dvidešimt pirmą amžių, tai nuostabi kelionė po pasaulį aprūpinta daugybe technologijų. Dabar beveik kiekvienas turi radijo imtuvą ir televiziją. Dabar mes (bent jau Vilniuje ir Kaune) galime skaityti nemokamą dienraštį. Galų gale dabar yra daug dienraščių. Kas valdo... Ar visa tai įmanoma kontroliuoti? Taip, be abejonės, bet... BET, aš nepaminėjau interneto - vienas žodis kuriame telpa daug: naujienos, wiki, blog(apie šį terminą kada nors kitą kartą pafilosofuosiu)... Kontroliuoti galima naujienas, bet kaip sukontroliuoti tai kas yra nemokama, kas daroma iš idėjos, kas redaguojama šimtų tūkstančių žmonių? Niekaip. Čia jums ne Amerikos prisiekusiųjų teismas, kur du žmonės gali įtikinti likusiuosius priimti jiems patinkanti sprendimą. Internetas – tai žmonės, kurie nematė vienas kito, tai šimtai žmonių, kurių tikslas padėti kitiems sužinoti tikslią, teisingą informaciją. To sukontroliuoti neįmanoma. Čia jums ne Kinija.

Tas kas žino, tai ką visi - nežino nieko. Jūs tikrai norite žinoti viską pasaulyje? Ar jūs skaitote visus pasaulio naujienų puslapius? Ne. Visko žinoti neįmanoma. Pasaulis lekia pašėlusiu greičiu, informacija sensta greičiau nei jūs to norėtumėte. Kol jūs skaitote mano puslapį, informacija delfi portale jau gali būti morališkai pasenusi. Informacija dabar nieko neverta, dabar svarbiausia mokėti greitai susirasti, tai ko tau reikia. Deja aplinkui vis dar daug senamadiškai mąstančių žmonių.

Mano viršininkas klausia koks ofisas yra kompiuteryje X. Mano žinioje 50 kompiuterių, tai nebūtų problema jeigu visi kompiuteriai būtų identiški. Tačiau dabar jie skiriasi nuo vos besisukančio senuko iki naujo žvėries. Negi, man tikrai reikia varginti galva atsiminti visai konfigūracijai, visų 50 kompiuterių? Ypač, kai net ne aš juos suinstaliavau. Aišku, jūs galite pasakyti, jog man užtai moka. Taip, bet už ką man moka, už objektyvų ir greitą problemų sprendimą ar už visų kompiuterių konfigūracijos iškalimą atmintinai? Galbūt kompiuteriai keičiasi ne taip greitai kaip informacija, tačiau jie irgi sensta morališkai pakankamai greitai. Na, gerai tarkim blogas pavyzdys, pamėginkim sugalvoti, ką nors geresnio.

Ar paėmę į rankas laikraštį, niekuomet nesusimąstėte, jog šis straipsnis jau yra pasenęs? Nežinau, kažkodėl į galvą ateina tik cunamiai ir uraganai... Po kiekvienos tokios tragedijos, aukų ir nuostolių skaičiai atnaujinami kas valandą, tačiau laikraštis - tai kaip ir nuotrauka – sustabdyta akimirka, akivaizdu, kad tuo metu kai skaitysite straipsnį duomenys jau neatitiks tikrovės. Informacija keičiasi perdaug greitai.

Manau, laikraštis labai geras pavyzdys, kad suvoktumėte kokiu greičiu gali pasenti informacija. Vakarykštė naujiena – jau bevertė! Aišku naujienų niekas nesimoko, bet tas pats yra ir mokslo srityse. Dar visai neseniai kompiuteriai užėmė daugiau nei kambarį, kuriame sėdite. Dabar – jie telpa į kišenę. Universitete reikia mokytis 4 metus, bet kai baigsite universitetą, tai ką dėstė pirmame kurse jau bus pasenę ir dabartiniams fuksams dėstys ką nors kitą. Dar visai neseniai visi džiaugėsi mėlynomis Dos‘o spalvomis, dabar dauguma vartotojų pamatę konsolės langą išsigąsta. Ankščiau mokyklose nedėstė nei išvestinių nei integralų, dabar... Dar visai neseniai buvo tvirtinama, jog šviesos greičio viršyti negalima, bet dabar jau laboratorinėmis sąlygomis mokslininkai sugebėjo tai...

Ar jūs vis dar norite viską iš eilės mokytis, kalti į galvą? Yra posakis ką išmoksi ant pečių nenešiosi. Čia turbūt užuomina į didelę kuprinę, kuria turi tempti vargšai penktokai. Tačiau dabar šis posakis praranda prasmę, kadangi, kaip minėjau kompiuteris telpa į kišenę. O ko dar gali reikti? Kompiuteris ir internetas – pačios didžiausios, storiausios enciklopedijų serijos mano rankose. Viskas. Dabar reikia mokėti tik du dalykus: 1) greitai susirasti reikalinga informacija 2) greitai prisitaikyti prie naujovių. Ir visas pasaulis bus jūsų kišenėje. Gaila, kad to mūsų niekas nemokina. Gaila, kad tiek daug žmonių vis dar mąsto senamadiškai. Bet aš, tikiuosi, atskleidžiau jums paslaptį, praskleidžiau užuolaidas į šviesesnį rytojų ir tik nuo jūsų pačių priklauso pasinaudosite tuo ar ne.

Brukštelk žinutę