Niekada niekuo netikėkite

Šį kartą norėčiau pakalbėti apie virtualų bendravimą. Žmonės paskutiniuoju metu labai dažnai linkę susipažinti internetu, susirasti draugų arba tiesiog pasikalbėti, išsipasakoti. Niekada, niekada nepasitikėkite internete sutiktais žmonėmis. Kodėl? Todėl, kad jūs negalite žinoti kas sėdi kitame laido gale.

Pirmas veiksmas

Pirma situacija. Jūs norite išsipasakoti nepažystamam žmogui. Kas gali garantuoti, jog tai ne jūsų kaimynas, ar viršininkas, ar meilužė? Juk jūs nenorėtumėte, kad jūsų viršininkas išgirstų kaip jūs skundžiatės jo nekompetentingumu ir sunkiu darbu? Šitoje vietoje aš nuolat prisimenu scena iš „Grafo Montekristo“. Tai buvo situacija kaip po daugelio metų pabėgęs iš kalėjimo Dantesas, dabar jau pasivadinęs grafu Montekristu, susitinka su savo jaunystės meile ir buvusia sužadėtine Mercedes ištekėjusią už jo buvusio geriausio draugo Mondego. Mercedes, nežinodama, kas iš tikrųjų yra grafas Montekristas pasakoja, jam savo gyvenimo istorija, atskleidžia kokia ji nusivylusi ir nepatenkinta likimo vingiais. Kas pasakė, jog analogiška situacija negali atsitikti jums? O jeigu išsipasakosite savo gyvenimą, tam žmogui, kuris neturėtų to išgirsti?

Antra situacija. Tarkim , jūs „pakabinote“ priešingos lyties atstovą. Kas gali garantuoti, jog to objekto lytis tikrai kitokia nei jūsų? Gal ten pora vaikų sėdi ir išdūrinėja visus? O gal ten koks nors iškrypėlis, seksualinis maniakas? Slapyvardis? Deja, jis nieko neparodo. Vardas, pavardė, nuotrauka? Visa tai galima sėkmingai išsigalvoti, pasiimti pirmą po ranka pasitaikiusią nuotrauką. Ilgas bendravimas? Taip, galbūt tik kas apibrėš jo ilgį? Pasakysiu iš patirties, mačiau vaikų, kurie sėkmingai pora savaičių (gal būt netgi ilgiau) apsimetinėjo panomis ir visus vedžiojo už nosies. Aišku, visiems viskas atsibosta kada nors.

Trečia situacija. Tarkim jūs nusprendėte paatvirauti su savo gerais draugais, ar kokia panelę pakviesti į pasimatymą pokalbių programos pagalba. Pirmas klausimas: ar tas žmogus gyvena su tėvais, broliais, seserimis? Jeigu, taip - tai jūs niekada negalite garantuoti, kas sėdi prie kompiuterio ir atsakinėja į jūsų klausimus. Jeigu, ne - jūs vis tiek nieko negalite garantuoti. Pateiksiu tikrą pavyzdį iš gyvenimo. Vienas mano draugas užsimanė pakviesti paną į pasimatymą, spėkit ar ji sutiko? Ne, nes tuo metu prie jos kompiuterio sėdėjo kitas mano draugas... Jūs niekada negalite garantuoti, jog taip neatsitiks jums. Net jeigu žmogus gyvena vienas, tai nereiškia, kad jis negali pasikviesti draugų, kurie pavyzdžiui, kol panelė dažosi, prisės prie kompiuterio pasitikrinti pašto.

Antras veiksmas. Čia galima paimti bet kurią situaciją iš mano ankščiau paminėtų, visai nesvarbu kurią. Norėčiau aptarti pokalbių pasiklausymą. Ne kartą teko bendrauti su žmonėmis, kurie iš neturėjimo ką veikti tiesiog ima klausyti svetimų pokalbių (pripažinkit, juk tai nebloga pramoga). Jie tikrai galėjo papasakoti įdomių, linksmų, vieno kito žmogaus nelaimingos meilės istorijų ar šiaip visą gyvenimą. Man taip pat teko matyti tas programas, kurių pagalba tai daroma. Visai nesvarbu, kokia pokalbių programą naudosit mIRC, Icq ar kokią nors kitą mėgstamą, skiriasi tik pasiklausimo įrankio pavadinimas. Paimkim pirmą situaciją, jeigu jūs tarkim darbe skundžiatės, kad jūsų administratorius blogai dirba, ar jūs galite garantuoti, kad jis neturi tokių įrankių? O jūsų viršininkas? Graudu ar ne?

Trečias veiksmas Jeigu kompiuterį tenka dalintis, su kuo nors, tai niekada neapkalbėkite to žmogaus savo laiškuose, ar privačiuose pokalbiuose. Ši grėsmė daug realesnė, už ankščiau mano paminėtas, kadangi ji realizuojasi paprasčiau. Šiuo atveju du žmonės naudojasi tuo pačiu kompiuteriu, todėl vienas iš jų gali nesunkiai paleisti programą vadinama „KeyLoger“. Tos programos tikslas išsaugoti visus klavišų paspaudimus. Taigi, jeigu jūs parašysite ką nors negražaus apie žmogų, jis jums nuėjus nuo kompiuterio galės be problemų viską pasikaityti. Su tokiomis programomis yra bėda kadangi, jose taip pat galima atsekti ir jūsų slaptažodžius.

Išvados? Niekada niekuo nepasitikėkite ir netikėkite. Prieš rašydami gerai pagalvokite, ar galėtumėte viešai patvirtinti savo žodžius. Pagalvokite ar jūsų žodžiai nepastatys į keblią padėtį jūsų pačių, bei virtualių draugų.

Patarimai? Jeigu norit padidinti pokalbių saugumą, naudokit kodavimą. Tai aišku nesunku suderinti tarp draugų, bet beveik neįmanoma su nepažystamais.

Apibendrinimas. Ar aš darau tai ką patariu? Ne, aš skundžiuosi sunkiu darbu, apkalbu bendradarbius ir šiaip užsiimu negerais dalykais pokalbių programų pagalba. Ar aš nebijau, kad mano pokalbius gali kas nors stebėti, pavyzdžiui viršininkas? Na, aš jo neskatinu to daryti, bet tegul. Koks skirtumas? Jeigu aš bijočiau pasakyti savo nuomonę, ar bučiau sukūręs šį puslapį?

Brukštelk žinutę