Įvaizdis virtualioje erdvėje: šešta dalis

Tikiuosi, jums dar neįgriso mano išvedžiojimai apie virtualų įvaizdį?

 

Asmenybės susidvejinimas

Ištiktųjų tai tik skambus pavadinimas, kad atkreiptų jūsų dėmesį, realiai nieko panašaus. Realiame gyvenime mums dažnai tenka atlikti keletą skirtingų rolių: tėvo (motinos, vaiko, vyro, žmonos) ir darbuotojo (viršininko). Pirmų atveju mes galime sau leisti elgtis familiariai, tačiau antruoju mes turim laikytis tam tikro nerašyto etikos kodekso. Virtualiame pasaulyje mes turime lygiai tokią pačią situaciją. Mums tenka bendrauti su kolegomis, viršininkais, verslo partneriais. Tuomet mes pasivelkame formalaus įvaizdžio kaukę, kalbame savo vardu. Dažniausiai formalaus įvaizdžio kurti nereikia, kadangi su tais pačiais žmonėmis tenka bendrauti ir realiame pasaulyje, tai mūsų vardas, pasako viską ko reikia. Tačiau gali pasitaikyti ir tokių situacijų, jog naujieji jūsų verslo parneriai pirmą kartą su jumis susisiekė internetu. Tuomet labai svarbu sudaryti solidaus žmogaus įvaizdį, kad susitikus realybėje būtų lengviau.

Be kolegų mes taip pat kažkiek laiko skiriame bendraminčiams, dalyvaujam įvairiose diskusijose, žodžiu kuriam neformalų įvaizdį. Priešingai nei su formaliu įvaizdžiu, mes sau galime leisti kiek daugiau, kadangi tikimybė susitikti su oponentu ar bendraminčių iš Pietų Afrikos Respublikos tikrai nedidelė. Kitą vertus pradėję domėtis tam tikra bendruomene internete, mes nuo nulio turime susikurti savo įvaizdį. Jeigu tai jūsų ne pirmoji bendruomenė, tai greičiausia slapyvardžio pasirinkimas ilgai neužtruks. Pradedamas bendrauti iš pradžių greičiausia neskirsite daug dėmesio avataro kūrimui, ar galbūt jo net visai nepasirinksite, nebent jūs naudojate avatarą-vizitinę kortelę. Ir be abejo svarbiausias punktas – kalba, greičiausiai bandysite prisiderinti prie tos grupės pasirinkto stiliaus, nes išsišokėlių niekas nemyli.

 

Internetas ir saugumas

Labai dažnai žmonės sėdintis už kompiuterio ekrano mano, jog jie yra saugūs ir visiškai negalvoja apie tai ką sako ar daro. Deja, saugumas ir anonimiškumas internete yra tik iliuzija ir tą gerai iliustruoja ne vienas Holivudo filmas. Šį kartą nusprendžiau pasirinkti Murder.com (Kažkodėl į lietuvių kalbą jį išvertė žmogžudystė.lt). Šio filmo pagrindinė idėja yra tą, kad viena moteris, prisijungia prie pokalbių programos savo vyro slapyvardžiu ir netyčia kalbėdama užgauna žudiko maniako jausmus. Taigi užgautasis pradeda jai grasinti iš pradžių, tik virtualioje erdvėje, bet vėliau persekiojimai persikelia ir į realų pasaulį. Nors filme gausu fantastinių elementų, tačiau esmė lieka aiški – niekas internete nėra saugus.

Dabar pereikime prie realaus pavyzdžio. Tai įvyko, vienoje iš didžiausių anglakalbių interneto bendruomenių MySpace.com. Šiame kaip ir analogiškuose tinklapiuose jaunimas gali bendrauti su sau giminingos sielos žmonėmis apie pomėgius, gyvenimą ir t.t. Taip pat vieni apie kitus gali sužinoti daug informacijos pvz. kurioje šalyje gyvena, mieste, kur mokosi, kiek metų, kaip galų gale atrodo ir panašios informacijos. Tačiau yra vienas "bet" - ne vien tik jaunimas lankosi tokio pobūdžio svetainėse, į jas užsuka ir suaugę žmonės. Atsitiko taip, kad JAV, Mideltaune ("Middletown"), Konektikuto ("Connecticut") valstijoje įvyko kelių nepilnamečių merginų seksualinis išnaudojimas. Kaip teigiama, tai buvo vyriškis dvidešimties metų, kuris per portalą MySpace.com susisiekė su keliomis merginomis, ir po to jas žiauriai išnaudojo ir nužudė. Akivaizdu, kad tėvai net neįsivaizduoja kur gali jų vaikas lankytis ir su kuo ketinti susitikti. Pačiame portale yra apsauga, kuri neleidžia registruotis jei esi jaunesnis nei trylikos metų, tačiau daugelis iš jų pateikia melagingus duomenis, o savo profiliuose įdeda nuotraukas, neretai dviprasmiškomis pozomis. Taip elgdamiesi paaugliai, net nesusimąsto apie pasekmes. Tad prieš pateikdami ir registruodamiesi tokio pobūdžio portaluose reikia būti atsargiam.

Kaip jūs galėtumėte apsisaugoti, nuo panašaus atvejo? Aišku, jeigu išsiruošėte į aklą pasimatymą, tai jums gali padėti tik Dievas, bet jeigu norite internete jaustis saugiau pabandysiu suformuluoti keletą patarimų:

1. Suskurkite specialų el. pašto adresą, registravimuisi į įvairias bendruomenes. Toks adresas, neturėtų išduoti, jūsų vardo, pavardės, amžiaus, lyties ar gyvenamosios vietos.

2. Nenaudokite savo slapyvardžiui vardo, ar pavardės. Jūs galite teigti, jog Lietuvoje yra daug Petrų, tačiau pakanka sužinoti tik dar vieną nedidelę smulkimą pvz. gyvenamoji vieta – Šilutė ir jų skaičius sumažėja iki kelių dešimčių blogiausiu atveju ir iki vieno geriausiu.

3. Savo slapyvardyje nenaudokite, amžiaus, gimimo datos, paso ar socialinio draudimo kodo, kreditinės kortelės numerio. Labai dažnai žmonės mėgsta pasirinkti savo gimimo datą, kaip slaptažodį, o jeigu jinai dar įeina ir į jūsų slapyvardį, tai čia tas pats kas savo seifą pilną pinigų palikti miesto centre.

4. Nenaudokite savo nuotraukos kaip avataro. Jeigu norite pasislėpti ir apsisaugoti, tai slėpkite ir veidą, nes kas nors gali jus netyčia pažinti.

5. Nepasakokite apie save, nepasakokite apie savo šeimos narius, nepasakokite apie savo darbą. Esate tik jūs ir jūsų nuomonė. Tačiau niekada nemeluokite, nes melo kojos trumpos. Pavyzdžiui daugumai žmonių, tikrai nereikia žinoti jūsų amžiaus, kad su jumis bendrautų. Žmonės linkę manyti, jog jūs esate jų bendraamžis. Jeigu jūs atskleisite savo amžių ir pasirodys, kad esate jaunesnis, tai gali pakeiti požiūris į jus, sumažėti arba net visai išnykti anksčiau buvosi pagarba.

6. Galvokite ką sakote. Jeigu uždavinėsite daug kvailų, tai jus palaikys vaiku, jeigu kalbėsite trumpai ir protingai jus gali palaikyti solidžiu seniu. Kontroliuokite savo kalbą ir emocijas.

 

Žmogus niekas

Norėčiau papasakoti apie žmogų dar žinomą Asterisk arba Damn_I_Am_Good slapyvardžiais. Antrasis vardas pasako netgi du dalykus apie asmenį: 1) tik labai savimi pasitikinti žmogus gali pasirinkti tokį slapyvardį 2) žmogus yra optimistas, nes jeigu būtų pesimistas būtų pasirinkęs, kokį nors save menkinantį vardą.

Su Asterisk bendrauju jau 5 metus, tačiau apie jį nežinau nieko. Ištiktųjų šį bei tą žinau vardas – Aurelijus Valeiša, gyvenamoji vieta –Varėna. Ką gi žmogus, aiškiai, naudojasi mano aukščiau išvardintomis taisyklėmis ir niekada nepasakoja nieko apie savo aplinką. Taigi iš karto kyla klausimas ar turėčiau pasitikėti tuo ką žinau? Vardą ir pavardę be problemų galima susigalvoti. Jeigu neveikia fantazija, tai visada į pagalbą galima pasitelkti telefonų knygą. Kiek sunkiau suklastoti gyvenamąją vietą, kadangi išeinant į internetą reikia išduoti tam tikrus savo identifikatorius (IP adresą), pagal kuriuos įmanoma atsekti, bent jau apytiksliai, gyvenamąją vietą. Tačiau kiek žmonių ims ir tikrins tavo žodžius?

Jis neužsimena apie nieką, kas galėtų išduoti jo amžių. Vis tik tam tikras ribas aš drįsčiau nubrėžti. Kadangi jis bendrauja internete, kai geri mokiniai sėdi pamokose, galima spėti, kad jis mokyklos nelanko. Šiais laikas mokyklą galima baigti po 10 klasių ir po to stoti į profesinę taigi, jam turėtų būti daugiau nei 16 metų. Aišku, nereiktų atmesti tikimybės, jog jis yra blogas mokinys.

Brėžiant viršutines amžiaus ribas aš atkreipiau dėmesį, kad niekada neužsiminė apie žmoną arba vaikus, kurie trukdytų sėdėti prie kompiuterio. Taigi jam neturėtų būti daugiau nei 30 metų, nors vėlgi nereiktų atmesti tikimybės, kad jis senbernis. Kad jis nėra pienburnis verčia manyti ir tai, jog jis nuolatos švaistosi per didelėmis pinigų sumomis net ir turinčiam neblogą darbą žmogui, nors galbūt jis tik turtingos šeimos vaikas?

Nuotrauka – vienintelė nuotrauka, kurią jis yra kada nors rodęs, tai kai jis buvo 5-12 mėnesių. Iš tokios nuotraukos, tik motina gali pažinti savo kūdikį(?).

Kalba – jis pakankamai dažnai reiškiasi kaip tam tikrų sričių specialistas, kas jam suteikia solidumo, ir verčia manyti, apie ji kaipo vyresni nei 20 metų amžiaus žmogų. Tačiau tai gali būti tik apgaulė, kadangi jaunimas lengviau sugeba įsisavinti naujas technologijas.

Apibendrinat reiktų pasakyti, nors mano suformuluotos saugesnio gyvenimo internete taisyklės atrodo keistos ir greičiausiai daugeliui žmonių nepriimtinos, vis tik mes turim tikrą įrodymą, kad jos veikia ir pasinaudojant jomis galima gyventi internete saugiau. Ar žmogus Asterisk, turėtų jaustis saugus? Jeigu, tie trys duomenys (vardas, pavardė ir miestas), kuriuos aš žinau yra tikri, tuomet – ne. Nėra sunku tokius duomenis žinant sužinoti ir tikslesni adresą, ypač, kai miestelis nėra didelis.

 

Paskutinis klausimas

Paskutinis mano užduotas klausimas buvo: Kaip įsivaizduojate mane?. Atvirai sakant niekada neplanavau užduoti šio klausimo ir netikėjau, kad jis gali duoti tokių įdomių rezultatų. Tačiau kažkaip netikėtai, vieną kartą bendraujant su Adamas‘ jis mane apibūdino:

<Adamas‘>Maždaug 1.85cm, su nedideliu pilvu, barzdotas, nerūkantis, siek tiek išgeriantis ( prie progos ), sportu per daug neužsiiminėjantis.

Toks apibūdinimas mane šokiravo dėl dviejų dalykų: 1) žmogus, kuris manęs niekada nematęs stengėsi apibūdinti mano išvaizdą, o ne charakterį. 2) Tas apibūdinimas buvo nevisai teisingas, nepyk Adamai. Taigi aš nusprendžiau pasidomėti kokį mano įvaizdį susidarė kiti žmonės ir buvau ne ką mažiau nustebintas.

<sc0rp`> nu koks 20 metu informatikos studentas, liesas, juodaplaukis koks ...

Geras spėjimas, arti tikslo, bet...

Rimts vyrs su nuomone

Trumpas ir realus komentaras. Kadangi buvome neilgai pažystami žmogus nesistengė, kurti smėlio pilių.

Aš tai jam 5 metus duočiau, nu ne gal 8 nes jau moka šiek tiek argumentuot mintis bet jos vis dar vaikiškos

Čia šitą pasakymą priimti kaip juoką? Jeigu pabandyčiau priimti rimtai, neišvengiamai, ką nors reiktų keisti, o aš kol kas to nenoriu.

Aš galvojau - [iki kol pamačiau] kad tu daug jaunesnis[šiaip kai pamačiau nuomonė nepasikeite] :))

ne iki tol kol neįsiaiškinom kad tu magistrantas :}

Ačiū Magija, tai pats geriausias komplimentas.

tu su -5 akiniais, studentas ūgis 175-184, svoris koksai 70-80

Šis spėjimas buvo arčiausia tikslo, bet čia mano nervai neišlaikė ir aš paklausiau, kodėl jis bando apibūdinti mano išvaizdą, nors nei karto nėra manęs matęs, o ne charakterį.

a charakteri ? na nežinau gan piktas, romantikas jei literatūroje :) Mėgsti kritikuot

Aš niekaip nesupratau, kaip gali būti piktas romantikas, todėl paprasčiau paaiškinti.

visko nepatenkintas, idealizuojantis praeiti

Ką gi nuomonė aiški, bet labai nesinori, kad ji būtų teisinga.

Esi išsilavinęs, apsiskaitęs, gerai išmanantis kompus ir esi draugiškas, nes visada pasidalini savo žiniomis

Tokį savęs apibūdinimą aš tikėjausi gauti iš daugelio žmonių. Tačiau jie kažkodėl stengėsi apibūdinti mano išvaizdą, tai ko bendraudami internete jūs negalite sukurti, kaip savo įvaizdžio. Ar tai reiškia, kad kiekvienas žmogus stengiasi susikurti tavo idealų atvaizdą savo fantazijų pasaulyje? Ar tai reiškia, kad žmonės be tavo vaizdinio atvaizdo negali bendrauti su tavimi? Nuo ko tada priklauso tavo vaizdinis atvaizdas, kito žmogaus galvoje? Kas bus jeigu idealus ir realus žmogus ims perdaug skirtis?

Galiu užduoti daug klausimų, tačiau negaliu pateikti nei vieno atsakymo. Iš tikrųjų iš šios temos galima padaryti mokslinį darbą ir tikrai ne vieną.

Ačiū, kad skaitote.

Brukštelk žinutę