Įvaizdis virtualioje erdvėje: ketvirta dalis

Kas yra avataras?

Avatar anglų kalbos žodis, žodynas pasiūlo tik vienintelį vertimą į lietuvių kalbą „dievybės įsikūnijimas“. Plačiąja prasme, tai yra tiesa, tačiau tiems, kuriems neteko nei karto susidurti su šiuo žodžiu greičiausiai niekas nėra aišku. Avataras – tai tam tikras paveiksliukas, kurį gali pasirinkti vartotojas įvairiose pokalbių programose, svetainėse, forumuose. Priklausomai nuo pasirinktos svetainės ar programos šiek tiek skiriasi dydžiai ir galimybės išsirinkti norimą avatarą. Tačiau paprastai, vartotojui suteikiama pilna laisvė ir leidžiama įkelti nuosavą paveiksliuką, dažniausiai .gif arba .jpg formato. Tiesa, ta laisvė nėra jau tokia laisva, ribojamas paveiksliuko dydis dažniausia 80*80 pikseliai ir taip pat nedaugiau 100kb.

Aš žodį avatar verčiau kaip atvaizdas. Avataras leidžia žmogui pasirinkti paveiksliuką tarsi drabužius, čia kaip ir parduotuvėse yra mados, kolekcijos, gerų avatarų yra mažai, tie kas moka darosi patys. Vienintelis skirtumas nuo drabužių, kad dažniausiai jie yra nemokami.

Pasirinkdami avatarą, jūs leidžiate žmogui lengviau susiformuoti nuomonę apie save. Kita vertus jūs save identifikuojate kaip tą paveiksliuką ir pradedate elgtis taip kad jį pateisintumėte. Pavyzdžiui žmogus žinomas slapyvardžiu Zaza pasirinko graikų filosofo paveiksliuką. Forume jis elgiasi šaltai ir tingiai... Aišku, jo asmenybė tikrai nėra kvaila. Zaza savo trumpais pranešimais sugeba įkvėpti kitus ir tai jau yra tikrai didelis pasiekimas.

Nors avatarai dažniai būna labai skirtingi tačiau galima būtų išskirti pagrindines jų grupes:

1. Gyvūnai. Žmonės dažnai mėgsta užsidėti savo laikomų naminių gyvūnų fotografijas. Radau tokia juokinga mintį: Moterys, kurios naudoja savo šuns paveiksliuką, kaip avatarą yra ištekėjusios.. Kiek rečiau žmonės dedasi laukinių gyvūnų fotografijas. Viename forume radau komentarą, jog žmogus kaip avatarą pasirinko žvėries siluetą, nes tas žvėris buvo jo senelių indėnų genties simbolis.

2. Animacinių filmukų herojai. Animacinių filmukų herojus pvz. „Tom & Jerry“, „Bug Bunny“, arba neseniai kinuose rodytų filmukų – „Šrekas“, „Ledynmetis“, „Žuviukas Nemo“ veikėjus labiau mėgsta pasirinkti jaunesnio amžiaus žmonės. Vyresni pasirenka garsių komiksų veikėjus pvz. Dilbertą. Čia reiktų išskirti atskirą pogrupį – Anime. Vėlgi, jeigu skirtume pagal amžiaus grupes, tai jaunesni žmonės pasirenka tų serialų ar filmų veikėjus, kuriuos rodė per Lietuvos televizijas pvz. „Dragon Ball Z“, „Yu-Gi-Yo“. Tuo tarpu vyresni renkasi sudėtingesnių, įdomesnių, bet Lietuvoje nerodytų filmų veikėjus.

3. Garsenybių. Dažniausiai, pasirenkamosios kokios nors pasaulio pop žvaigždės, aktoriai, sportininkai. Žmonės avatarais pasirenka savo stabus, idealus, kokiais jie norėtų būti. Pasirinkę garsenybės avatarą, žmonės gerai išmano jo biografiją iki menkiausių smulkmenų. Jie tarsi susitapatina su ta garsenybe. Ne duok Dieve, kas nors pradės kalbėti blogai apie tą garsenybę, tuomet užvirs beprasmis drabstymasis purvais, net alkani šunys, taip vienas kitam netrokšta perkąsti gerklės, kaip įžeistas fanas.

4. Blogio. Kiekvienas, kaip ir menulis turi savo tamsiąją pusę. Blogio apibrėžimas dažniausia priklauso nuo kiekvieno žmogaus. Vis tik tokį avatarą pasirinkęs žmogus dažniausiai būna pagiežingas, agresyvus. Reiktų pastebėti, jog Helauvyno kostiumai puikiai atspindi šią kategoriją.

5. Tikri veidai. Tokių avatarų nėra daug, kadangi žmonės dažniausia internete nori pasilikti kažkiek anonimiškumo. Nesirinkti tokių atvaizdų yra ir kita priežastis. Jeigu pavyzdžiui kokiame nors forume aktyviai diskutuojate, tai prie savo pranešimų, nuolatos teks pastabėti savo veidą, tik nedaugelis žmonių gali ramiai žvelgti į save ilgą laiką.

6. Vizitinės kortelės. Kai kurie žmonės pasirenka paprastą paveiksliuką, dažniausia savo paties sukurtą. Ir jo niekada nekeičia. Net jeigu eitumėte į skirtingas bendruomenes pamatę tapti paveiksliuką, galit būti tikri, jog rasi tą žmogų. Tai tarsi jo vizitinė kortelė.

7. Jėgos. Savaime suprantama, kad jie simbolizuoja jėgą, valdžią. Kartais tokius paveiksliukus pasirenka forumų administratoriai, moderatoriai. Pastebėta, jog jėgos simboliai daug labiau patinka vyrams nei moterims. Pasirinktajame paveiksle, nebūtinai turi būti pavaizduotas labai raumeningas vyras, kartais ta jėga ateina tarsi iš už fono pvz. žaibai arba uraganas už žmogaus nugaros. Žmonės pasirinkę jėgos avatarus, gali jaustis bejėgiai, nesaugus.

8. Viliojantys. Tokie dažniausiai pasitaiko pažinčių bendruomenėse. Taip pat populiaresni, tarp moterų. Dažniausiai pateikiama seksualiai apsinuoginusi, tačiau nepilnai nuoga moters nuotrauka. Tokius avatarus pasirenka žmonės norintys pritraukti daugiau dėmesio.

9. Rėkiantys. Dažnai pasižymi ryškiomis spalvomis. Taip pat gali būti reguliariai keičiami į kita tos pačios kategorijos paveiksliuką. Jų tikslas, jus šokiruoti, išgąsdinti. Tokius renkasi žmonės norintys būtinai būti pastebėti, gali būti, jog jie turi problemų ir viduje jaučiasi nuskriausti, neįvertinti, nori pabrėžti savo nepriklausomybę ar savarankiškumą. Jeigu viliojantys avatarai, tarsi kviečia pabendrauti, paflirtuoti, tai šios kategorijos avatarai dažniausiai sukelia neigiamas emocijas arba užuojautą.

10. Abstraktūs. Nelabai dažnai pasitaikantys. Juose kiekvienas gali matyti tai ką nori, nes nieko konkretaus nepavaizduota. Dažnai tokie paveiksliukai pasižymi simetrija, nėra labai ryškūs, gali būti hipnotizuojantys.

11. Afišos. Pasitaiko žmonių, kurie mėgsta reklamuoti savo darbus pvz. rašytojai užsideda paskutinės išleistos knygos viršelį, žaidimų kūrėjai užsideda paskutinio žaidimo logotipą. Tokie avatarai gali turėti, tiesioginį arba paslėptą komercinį tikslą.

12. Klanų logotipai. Tai dažniausiai pasitaiko tarp žaidėjų, nors yra ir kitų grupių, kurioms priklausomybę mėgsta pabrėžti žmonės. Dažnai tai būna vienodi, arba panašus paveiksliukai, besiskiriantys tik spalvomis arba kokiomis nors nedidelėmis smulkmenomis.

13. Filmai. Tai pati bjauriausia avatarų grupė, be to jie būna išimtinai tik animuoti. Kartais, tai būna koks nors išskirtinis epizodas iš garsaus filmo, bet gali būti ir kokia nors pačio žmogaus sukurta istorija. Kaip jau minėjau, tai pati bjauriausia: a) tokie avatarai užima daug vietos ir todėl labai stabdo puslapio krovimą; b) ilga animacija nuolatos reikalauja tavo dėmesio ir trukdo susikaupti ties esminiais dalykais.

Visus šituos avatarus galima grupuoti ir kitais aspektais pvz. į animuotus ir parastus. Paprastus galima sutinki daug dažniau, kadangi animuoti užima daugiau vietos, be to administratoriais mėgstantys tvarką, gali neleisti naudoti animuotų avatarų.

Jeigu prisimintume mano apklausą ten irgi buvo pora klausimų apie avatarus. Mano nuostabai didžioji dalis respondentų, jų tiesiog nenaudoja. Tai greičiausiai priklauso nuo pasirinktų virtualios erdvės vietų – jos nesuteikia galimybės naudoti vaizdines priemones, tačiau buvo ir tokių komentarų:

<IdeaG>. Nenaudoju. Nėra laiko išsirinkti/susikurti kažką rimto ir mane atspindinčio, o beleko dėti nenoriu.

Kastinė struktūra

Jeigu firmose turim hierarchines struktūras, kur kiekvienas žmogus žino kokios pareigos jam priklauso ir jas atlieka. Senovėje turėjome luominę struktūrą, kur valstiečius valdė bajorai. Tai virtualioje erdvelė irgi yra panaši statusų hierarchija, tik jinai labiau siejasi ne su atliekamomis pareigomis ar luomu, bet su žiniomis, patirtimi ir be abejonės neatsiejama nuo jūsų įvaizdžio.

Nubas, kilo nuo angliško slengo noob, reiškiančio visiškai žalią naujoką. Kiekvienam iš mūsų kada nors tenka ši rolė ir kitaip būti negali. Tačiau ši rolė tikrai nėra amžina. Kiek jūs norite būti naujoku mėnesį, du? Daug kas priklauso nuo bendruomenės dydžio, tačiau naujoku amžinai būti neįmanoma.

Lameris, vėlgi nuo angliško slengo lame, reiškiančio nevykėlį-kvailį. Tokį statusą dažniausiai gauna žmonės niekaip nesugebantys išsivaduoti iš naujoko rūbų, dažnai užduodantys kvailus klausimus ir šiaip erzinantys labiau patyrusius vartotojus.

Gykas, nuo anglų kalbos slengo geek, priešingai nei oficiali reikšmė dažniausia tai yra teigiamas žodis ir gali būti net gi pagyrimas. Tai žmonės gerai išmanantys kompiuterines technologijas. Be to jie labai domisi fantastika.

Nerdas , nuo anglų kalbos slengo nerd, vėlgi priešingai nei oficiali reikšmė tai yra irgi teigiamas žodis. Plačiąja prasme tai žodžio gykas sinonimas, tačiau nerdai linkę mažiau bendrauti, dažniausiai turi socialinių problemų. Nerdai paprastai pasižymi aukštesniu intelektu už gykus, greičiau sprendžia sudėtingus uždavinius, tą laiką kurį gykai praleidžia bendraudami tarpusavyje, nerdai skiria savo žinioms tobulinti, todėl jie niekina gykus kaip žemesnę kastą. Gykai gali tapti nerdais, tačiau atvirkštinis variantas mažai tikėtinas.

Hakeriai, nuo anglų kalbos žodžio hacker. Tai pati hierarchijos viršūnė, į juos linguojasi visi žemesnių kastų žmonės. Iš tikrųjų žodis hakeris turi daug įvairių potipių priklausomai nuo srities, tačiau bendrąja prasme naudojamas šis žodis ir dėka žurnalistų - dažniausia neigiama prasme. Tai programavimo aistruolis, kuris žino viską. Hakeriui taip pat svarbūs geri bendravimo įgūdžiai, kadangi dažniausiai silpniausia kompiuterio vieta vis tik yra žmogus.

Luseris, nuo anglų kalbos žodžio loser, reiškiančio nevykėlį. Priešingai nei lameris, šis žmogus atrodo lyg ir turi pakankamai žinių, tačiau jam fatališkai nesiseka. Nuo patekimo į šią kategorija neapsaugotas niekas. Tai pats hierarchijos dugnas.

Dievas – realiai toks hierarchijos statusas neegzistuoja, tačiau atėjus naujokui, kiekvienas gerai dalyką išmanantis žmogus ir pasakantis daug nesuprantamų dalykų, atrodo kaip dievas ir akimirksniu pelno naujoko simpatijas bei pagarbą. Visi žmonės yra linkę lygiuotis į geresnius už save ir net pasiekę patį hierarchijos viršų, net ir hakeriai nori į lygiuotis į kažką geresnį už save, šiuo atveju irgi gali būti panaudota ši sąvoka.

Reiktų pastabėti, kad naujokas yra visuomet tik pereinamoji stadija. Lameris irgi yra dažniausiai yra tik pereinamoji stadija, tačiau kitose galima užtrukti ilgam.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)